Reklama

Budowa wind zewnętrznych do istniejących bloków, całodniowe kluby seniora, budowa domów seniora oraz miejski bon na usługi rehabilitacyjne – to propozycje dla najstarszych mieszkańców Rzeszowa Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Miasta. 

 

Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) swój program wyborczy oparła o „sześć filarów zrównoważonego rozwoju Rzeszowa” – seniorzy, dzieci i młodzież, komunikacja, zarządzanie przestrzenią, gospodarka i jakość życia. – Nasz program jest ciekawy, dopracowany, ma wiele alternatyw – twierdzi Jolanta Kaźmierczak, liderka listy KO w okręgu nr 1. 

Pierwsze z punktów programu – seniorzy – kandydaci KO (Andrzej Dec, Jolanta Kaźmierczak, Wiesław Ziemiński, Dorota Borcz i Zbigniew Koryl) zaprezentowali we wtorek w Rzeszowie. Według nich w Rzeszowie powinno się w większym stopniu zadbać właśnie o potrzeby najstarszych mieszkańców Rzeszowa. Seniorzy (60+) stanowią obecnie 18 proc. wszystkich mieszkańców.  

KO uważa, że przy blokach głównie czteropiętrowych powinny być dobudowane windy zewnętrzne. To w tych blokach mieszka bardzo dużo seniorów. – Chcemy rozpocząć dyskusję o sposobach dofinansowania wind w starych blokach. To zadanie trudne – przyznaje Andrzej Dec, lider listy KO w okręgu nr 4. 

Koalicja uważa, że warto rozważyć nadbudowę do czteropiętrowych bloków jednej kondygnacji, a pieniądze ze sprzedaży mieszkania na najwyższym piętrze wydać właśnie na budowę windy, która seniorom bardzo ułatwiłaby życie. Innym pomysłem KO jest budowa domów dla seniorów z jedno- lub dwupokojowymi mieszkaniami. 

– Chodzi o pomoc osobom, które są w stanie same funkcjonować i nie potrzebują całodziennej opieki, ale potrzebują wsparcia, np. pielęgniarki. Ważne, by takie osoby miały dostęp do stołówki, czy świetlicy. Takie mieszkania mogłoby budować miasto lub spółdzielnie. Mieszkanie nie przechodziłoby na wnuki, czy dzieci, tylko byłoby w zasobach miasta – wyjaśnia Andrzej Dec. 

KO uważa, że w Rzeszowie powinny działać także całodniowe kluby seniora, w których byłyby organizowane zajęcia, funkcjonowałyby stołówki. Co ważne, takie kluby powinny być na parterze, aby seniorzy mogli do nich łatwo dotrzeć.  

– Seniorzy czują się dziś osamotnieni społecznie. Na osiedlu Kmity nie ma ani jednej kawiarni, aby mogli się spotkać, umówić. Podobnie jest na ul. Hetmańskiej. Nie ma miejsca, gdzie seniorzy mogliby planować jakieś imprezy, pograć np. w brydża, poszydełkować. Po prostu mieć powód, by wyjść z domu – mówi Zbigniew Koryl (okręg nr 3, 5. miejsce), który od lipca br. sam jest już seniorem, choć się nim nie czuje.

Według KO warto w Rzeszowie także wprowadzić miejski bon na usługi rehabilitacyjne dla seniorów, który mógłby być realizowany w dowolnym miejscu, np. w Zakładzie Przyrodo-Leczniczy Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej. 

– Coraz więcej z nas cierpi na choroby narządów układu ruchu. Istotnym jest, aby seniorom, którzy budowali dobrobyt tego miasta, zagwarantować rehabilitację, która pozwoli im być dłużej aktywnym. Miasto stać było na oddanie kościołowi nieruchomości [tereny obecnych ogrodów bernardyńskich – przyp. red.] za przysłowiową złotówkę, to też stać na to, by seniorom zapewnić godną, wielowymiarową opiekę – uważa Dorota Borcz, która z listy KO startuje w okręgu nr 2 z 5. miejsca. 

Jej zdaniem taki miejski bon mógłby być mieć też szerokie zastosowanie, ewentualnie z niewielką dopłatą, nie tylko na zajęcia rehabilitacyjne, ale również na korzystanie z zajęć sportowo-rekreacyjno-kulturalnych, np. tai chi, jogi, fitnessu, czy basenu. Ważne, by placówki nie narzucały seniorom, w jakich godzinach powinni korzystać z zajęć, aby mieć zniżki. – Są osoby w starszym wieku, które mogą znakomicie funkcjonować na tego typu zajęciach – przekonuje Dorota Borcz. 

Pełną listę kandydatów KO do Rady Miasta Rzeszowa znajdziecie TUTAJ. Wybory samorządowe odbędą się 21 października. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

25 KOMENTARZE

 1. Nie?. działa tak samo.Prości ludzie których obrażasz,i chyba sama(m) się do nich zaliczasz to wiedzą.Pan Waldemar Sz .z PiS,z ilu etatów z t.z pracy pobiera dochody.Cyrografu nie podpisywałem ,z 500 plus nie korzystam.Nie jestem za PO albo PiS.Ale co ty z tym Tuskiem,obsesję masz ,pora się wyleczyć..

 2. a pis działa inaczej?

  prostym ludziom łatwo wcisnąć ciemnotę. Prości ludzie nie dociekają skąd?, kto? za ile?
  byleby hajs się zgadzał

  obiecaj 500 zł za nic to podpiszą nawet cyrograf, a później prąd drożeje, woda drożeje, śmieci drożeją, i co? Wina Tuska!

 3. A kto to był jak nie Jolka K.A tak dla pewności można sprawdzić gdzie ta pani pracuje.i jaki w tym ma interes.Oświadczenie majątkowe na stronie UM.

 4. Gdy mieszkańcy Załęża protestowali przeciwko budowie na ich osiedlu SPALARNI ŚMIECI wtedy rzeszowska polityk PO która przyszła na spotkanie z tymi mieszkańcami obiecywała że tylko uruchomią spalarnie to ceny za śmieci spadną w Rzeszowie.

  Już wiecie jak działa PO?

 5. Jolka ,Jolka pamiętasz jak kiedyś pier….łaś że jak spalarnia śmieci w Rzeszowie powstanie to opłaty za wywóz śmieci będą mniejsze,a co się szykuje …Nigdy nie głosuj na na takie cośśśśśśśśśś..

 6. No czemu nie – miejsca mało to mogą być i cmentarze kilku poziomowe a potem sru na poziom np.-6
  dobre podoba mi sie tylko kiedy zaczną kopać oby szybko a i już sie może listy kolejkowe zrobią
  co ?

 7. Może i tak – tylko na początek muszą se firme produkcyjną zbudować potem wygrać przetargi a potem te windy przy blokach w szklanych klatkach zamontować a potem serwisować -konserwować -naprawiać -sprzątać
  : O !
  Czy plan już mają czy to tylko mażenia ściętych łbów ?

 8. No bo to robienie wody z mózgu tylko głowy Seniorom dobrze robią i wszystko dobrze pamiętają : co i jak / kto z kim / o kim o czym / i kiedy od 1945 -banialuki opowiadał ; O !

 9. No fajnie a dlaczego nie zbudować od razu windy na księżyc co ?
  Kluby fajnie no tylko „sypnąć” po 1000 aby klubowicze mieli za co zabalować
  co nie da sie ?
  Co do rehabilitacji no fajnie po 6-ciu miesiącach bedą jak Indyjscy Yogini robić kwiat lotosu -super innowacja na
  tip-top

 10. Od wielu miesięcy P z .N zabiegała o pozwolenie na budowę dodatkowych wind przy Galerii Rzeszów .Sama pilnowała aby takie zmiany wprowadziło Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa a inwestor nadzór to chyba powierzył pani stomatolog z .Co ciekawe kto zezwolił w Wydziale Architektury z odstępstw od ustawowych norm i zwolnił inwestora z budowy wind osobowych w hotelu gdzie może dojść do tragedii w razie pożaru.Gdzie był miejski inspektor nadzoru budowlanego.Od lat dochodzi do wielu uchybień i nie prawidłowości w budowie obiektów komercyjnych. Działalność kontrolna na budowach pani z nadzoru miejskiego, to typowa fikcja.

 11. Tonący brzytwy się łapie. Liczą na głosy starszych ludzi , którzy juz nie do końca są w stanie trzeźwo patrzeć na rzeczywistość. Już widzę jak im wybudują windy. Chyba na cmentarz.

 12. Jolanta już chyba startowała w wyborach i marne miała wyniki w wyborach . Czy tym razem chce mieć wynik trochę lepszy, może i tak będzie bo oprócz członków rodziny zagłosują może ,,kodziarze,,.O karierze politycznej to może zapomnieć bo na radna miejska podobnie jak emerytowany przewodniczący Dec który urządza zadymy pod sadami i zakłada koszulki na pomnikach, to nie ma żadnych szans.Nawet jak na co drugiej liście będą członkowie rodziny.

 13. Ile jest emerytów w UM i spółkach miejskich chyba najwięcej w Polsce.A co ciekawe niektórzy pracują na umowie o prace i pobierają wysoka emeryturę choć nie składali wniosku o emeryturę. Bo aby taki wniosek mógł być rozpatrzony przez ZUS to kandydat na emeryta powinien być zwolniony i ewentualnie zatrudniony na umowę cywilna prawną a cz tak jest to sprawdzi kontroler z ZUS.

 14. Czekam kiedy pan Dec z PO opowie jak to jego partia PO tak dbała o ludzi że im podwyższyła wiek emerytalny aż do śmierci. Bo 67 lat dla ludzi pracujących fizycznie w zawodach gdzie potrzebna sprawność fizyczna = pracą z bólem stawów, kręgosłupa, zwyrodnieniami rąk, nadciśnieniem i zawałami.

  A dojdzie Platforma do władzy to po wprowadzeniu cenzury ACTA nie napiszecie o tym już nawet postu.

  Koniecznie głosujcie na Deca.
  _______________________________
  ______________________
  ___________
  _____
  _

 15. Koalicja PO i Nowoczesna się skurczyła bo już nie ma wykładowcy z WSPIA tylko została dyżurna Joanny (która ma parcie na szkło ) i długoletni przewodniczący RM,który już dawno powinien ujawnić pismo do wojewody w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla prezydenta miasta zgodnie z ustawa sejmową.Za zatajenie informacji publicznej może odpowiedzieć karnie,bo to nie on będzie ustalał wynagrodzenie dla prezydenta Rzeszowa.

 16. Zlikwidują senior+, zlikwidują darmowe leki, podwyższą wiek emerytalny…
  …bo skądś muszą mieć na uposażenie i leczenie emerytowanych ubeków ;P

Comments are closed.