Rodzina Heymannów XIX/XX w. F. Edward Janusz. Źródło: Rajsza Rzeszów
Reklama

Żydowska muzyka, klimat i miejsca – tak w weekend  (28-29 września) w Rzeszowie będziemy wspominać społeczność żydowską. „14 500 nut – rzeszowskie koncerty pamięci”, to upamiętnienie jednego rzeszowskiego Żyda.

500 lat to długa historia. Tyle właśnie liczą dzieje Żydów w Rzeszowie. Zaczęły się od kilku rodzin zamieszkujących rejon poza granicami miasta, a zakończyła likwidacją getta w Rzeszowie w 1943 roku.

W momentach, gdy brakuje słów dla opisania zjawisk i zdarzeń, z pomocą przychodzi muzyka. Głęboko symboliczna, potrafi przenosić znaczenia niedostępne dla innych form kulturowego i artystycznego przekazu.

Dlatego właśnie w takiej formie w najbliższą sobotę i niedzielę (29-30 września) odbędzie się „14 500 nut – koncert pamięci rzeszowskich Żydów”, upamiętniający wszystkich przedwojennych żydowskich mieszkańców Rzeszowa.

Utwory dobrano w ten sposób, aby ogółem podczas jednego koncertu wykonano, zagrano lub zaśpiewano 14 500 nut. Tak, by jedna nuta w sposób symboliczny upamiętniła jednego mieszkańca.

Pierwsze muzyczne wspomnienie odbędzie się w sobotę o godz. 19:00 w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Sobieskiego 18), gdzie wystąpi Vox Varshe – trio wokalne, wykonujące muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej oraz Adbe Chamoun – niezwykle otwarty na muzykę z różnych regionów świata.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ta wyjątkowa muzyka zabrzmi w niesamowitym miejscu – dawnej synagodze nowomiejskiej, której ponad 300-letnie mury pamiętają prawie wszystkie pokolenia żydowskich rzeszowian.

Niedzielny koncert z udziałem organisty Jakuba Stefka i Vox Varshe z kolei odbędzie się w kościele oo. Dominikanów (ul. Dominikańska 15) o 20:00. Dlaczego tam? Bo żydowska muzyka religijna to przede wszystkim psalmy i pieśni sławiące Stwórcę i jego Dzieła.

Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama