Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Z opóźnieniem, ale jednak. Miasto będzie przeprowadzać w tym roku akcję wypłaszania gawronów z rzeszowskich parków. Okazało się, że ekolodzy nie mieli racji.

Akcja wypłaszana gawronów z parków rozpocznie się pod koniec sierpnia. – Po wyczerpaniu wszystkich procedur odwoławczych, ostatecznie została podtrzymana decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zezwalała na przeprowadzenie akcji – mówi Rzeszów News Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Akcja wypłaszania gawronów, wzorem ubiegłych lat, powinna była się rozpocząć się pod koniec lutego, zanim jeszcze rozpoczął się okres lęgowy. W tym roku nie było to jednak możliwe, ponieważ zgodę RDOŚ na przeprowadzenie akcji próbowali podważyć ekolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Warszawy.

W piśmie do RDOŚ uznali, że miasto na liście wypłaszanych ptaków nie zamieściło dwóch gatunków – srok i gołębi miejskich. Zdaniem ekologów, miasto płoszy ptaki wybiórczo, celując jedynie w gawrony, a to niezgodne z prawem.

Ostatecznie okazało się, że ekologom akcję wypłaszania ptaków z rzeszowskich parków udało się jedynie opóźnić. Czy te kilka miesięcy zwłoki spowodowało, że ptaki znów utrudniają wypoczynek mieszkańcom?

– Nasze poprzednie akcje były na tyle skuteczne, że nowych gniazd w parkach pojawiło się zaledwie kilka. Niemniej jednak otrzymywaliśmy od mieszkańców telefony z prośbą, aby akcję wypłaszania przeprowadzić – mówi Maciej Chłodnicki.

Akcję przeprowadzą sokolnicy, którym będzie towarzyszył ornitolog, aby sprawdzić, czy w strącanych gniazdach są jajeczka. Jeśli tak, gniazda nie będzie można ruszyć.

Akcja odbędzie się w trzech rzeszowskich parkach: “Solidarności” przy ul. Dąbrowskiego, przy ul. Rycerskiej oraz Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego. Płoszenie będzie się odbywać codziennie od świtu do zmierzchu z dwugodzinną przerwą przez trzy tygodnie. Ratusz jest obecnie na etapie wyboru sokolników, którzy zajmą się płoszeniem ptaków.

Sokolników do Rzeszowa po raz pierwszy sprowadzono w 2012 roku. Mieszkańcy narzekali, że gawrony nie pozwalają im zasnąć, a do tego ławki były brudne od odchodów ptaków. Akcja została wówczas przeprowadzona w parku „Solidarności”, gdzie znajdowało się 250 gniazd. Później sokolnicy swoją pracę poszerzyli o kolejne parki.

Akcja wypłaszania ptaków regularnie odbywa się od 2015 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Już za kilka dni tajemniczy ekolodzy zostana ujawnieni z imienia I nazwiska.Nastepnym krokiem bedzie lewatywa na koszt panstwa I chlosta publiczna po golych zadach

  2. Mamy teraz dziwne czasy. Dziadek mi opowiadał, że przed wojną władze miasta opłacały sprytnego młodego chłopaka, który wspinał się na drzewa, strącał gniazda i było po kłopocie. Warunek był jeden. W tych gniazdach MUSIAŁY by już młode. Wtedy wiadomo było , że stare gawrony się z tego drzewa wyniosą na zawsze, bo to są mądre ptaki. Tylko wtedy były normalne czasy i byli mądrzejsi ludzie . Nie było ekoterrorystów i jakichś dziwnych RDOŚ , którzy sądzą że sa bardzo ważni, a żyją z naszych podatków.

Comments are closed.