Zdjęcie: M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W czwartek (18 maja) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbędzie się „Żywa Biblioteka”. Książkami będą ludzie, a zamiast czytania będzie rozmowa.

„Żywa Biblioteka” to międzynarodowy projekt polegający na możliwości wypożyczenia tzw. „żywych książek“, czyli osób z grup postrzeganych stereotypowo. Z „książkami” rozmawia się o ich życiu i można zadawać im pytania na dowolny temat. Pomysł został stworzony w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 roku.

Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/czka „Żywej Biblioteki” może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa.

Czytelnik/czka, który przychodzi do „Żywej Biblioteki”, rejestruje się i dostaje kartę biblioteczną. Następnie zapoznaje się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia – geje, lesbijki, feministki, wyznawcy różnych religii, osoby o różnych odcieniach skóry, z różnym stopniem sprawności fizycznej itp.

„Czytelnicy“ mogą „wypożyczyć“ Żywe Książki i porozmawiać z nimi. Nad całością wydarzenia czuwają „bibliotekarze“. Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście.

Podczas spotkania z czytelnikiem, „książki” opowiadają o sobie, odpowiadają na pytania, pozwalając w ten sposób innym ludziom zajrzeć do swojego świata. W ten sposób przypominają, że niezależnie od tego, skąd pochodzimy, jakie mamy rodziny lub co robimy w życiu, wszyscy mamy takie same prawa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Żywa Biblioteka” w Polsce jest obecna od 2007 roku. W czwartek (18 maja) w Rzeszowie Żywe Książki będzie można „wypożyczyć” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Sokoła 13, od godz. 16:00 do 20:00. Rzeszowską odsłonę „Żywej Biblioteki” organizuje grupa lokalna Amnesty International.

– Stworzenie przestrzeni do dialogu między osobami pochodzącymi z różnych środowisk, kontekstów to jeden z najlepszych sposobów zwalczania uprzedzeń i budowaniu silniejszych więzi społecznych – uważa Michał Sobol, koordynator rzeszowskiej grupy AI.

– „Żywa Biblioteka” zapewnia bezpieczne miejsce na pełne szacunku rozmowy, w których można zadawać pytania i dzielić się doświadczeniami. „Żywa Biblioteka”, poprzez budowanie zaufania i szczery kontakt z drugim człowiekiem, pozwala przeciwstawiać się uprzedzeniom, stygmatyzacji i dyskryminacji – dodaje Sobol.

W tym momencie potwierdzonymi tytułami, które będą dostępne podczas rzeszowskiej „Żywej Biblioteki” to: Feminista, Ukrainka, Anarchista, Matka Alternatywna, Ateista, Weganin. Całe wydarzenie jest bezpłatne, organizatorzy przewidują także kącik dla dzieci.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama