Co z budową Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyki? Resovia ponagla ratusz

8
Zdjęcie: Materiały Resovii
Reklama

Do Wieloletniego Planu Finansowego miasta Rzeszowa nadal nie jest wpisana cała kwota potrzebna do budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Ratusz wciąż nie dogadał się z urzędem marszałkowskim. Klub Resovia ponagla władze stolicy Podkarpacia.

Temat Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego powrócił na wtorkową sesję Rady Miasta Rzeszowa. Centrum, o którym mówi się od wielu lat, ma powstać przy ul. Wyspiańskiego na bazie obecnego stadionu Resovii. Wciąż w sferze planów i marzeń jest przebudowa stadionu, budowa zaplecza socjalnego z 9 szatniami, zaplecza trenerskiego, gabinetów lekarskich i do badań antydopingowych, krytej sześciotorowej bieżni o długości 330 m oraz bursy dla 90 młodych sportowców.

Koszt inwestycji szacowany jest na 32 mln zł. Po 8 mln zł mają dać miasto Rzeszów i samorząd podkarpacki, w którym rządzi PiS. Resztę ma dołożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ale resort ociąga się z przekazaniem pieniędzy, bo musi mieć gwarancję, że pełna kwota inwestycji zostanie wpisana do Wieloletniego Planu Finansowego miasta Rzeszowa, bo to właśnie ratusz kilka miesięcy temu po licznych sporach ogłosił, że będzie inwestorem Centrum.

Za tym krokiem nie poszły jednak dalsze, a te są konieczne, by można było uruchomić ministerialną dotację. Ratusz do WPF-u ma wpisaną kwotę 8 mln zł na inwestycję. Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovia, twierdzi, że w tym Planie musi być zapisana pełna kwota – 32 mln zł.

„Zdaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki, skoro miasto Rzeszów jest inwestorem wiodącym, to tylko w Wieloletnim Planie Finansowym Rzeszowa powinna być ujęta pełna kwota całej inwestycji, natomiast ministerstwa nie  interesuje, w jaki sposób samorząd Rzeszowa uzgodni warunki współfinansowania przedmiotowej inwestycji z samorządem podkarpackim” – czytamy w piśmie CWKS Resovii, które trafiło do Rady Miasta Rzeszowa.

Pismo podpisał również Jerzy Mazur, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Aleksander Bentkowski w rozmowie z Rzeszów News zaznacza, że jeśli miasto będzie zwlekać z wpisaniem Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyki do WPF-u to jest ryzyko, że inwestycja ostatecznie upadnie.  – Byłaby to wówczas niebywała strata dla miasta i oczywiście dla mieszkańców Rzeszowa – twierdzi prezes Resovii.

Na ratusz naciskają także opozycyjni radni PiS. – Wytłumaczenie klubu Resovia, jak i informacje ze strony ministerstwa, powinny tłumaczyć całą sprawę. Powinniśmy wrócić do tego tematu, pochylić się nad tym, by kwotę 32 mln zł wpisać do WPF-u – apelował Robert Kultys, radny PiS.

Janina Filipek, skarbnik miasta Rzeszowa, przyznaje, że rozmowy ratusza z urzędem marszałkowskim, utknęły w martwym punkcie. – Na etapie utrzymywania obiektu po jego wybudowaniu – precyzuje Filipek. – Od początku chcieliśmy, aby zajmowały się tym oba samorządy – dodaje.

Podpisanie porozumienia idzie jak krew z nosa, szczególnie, że urząd podkarpacki swoje 8 mln zł do budowy PCA zadeklarował jedynie w formie intencyjnej uchwały, która do niczego urzędu nie zmusza.

– Jeśli porozumienie zostanie podpisane, to na najbliższej sesji będzie można odpowiednie kwoty wpisać do budżetu – twierdzi Janina Filipek. Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, dodaje, że jeżeli ratuszowi uda się w końcu porozumieć z urzędem marszałkowskim, to warto w tej sprawie zwołać nadzwyczajną sesję.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

8 KOMENTARZE

 1. UWAGA! UWAGA! UWAGA!
  Czytać do końca i udostępniać!

  Na światło dzienne wyszła informacja, iż sekcja Lekkiej Atletyki CWKS RESOVIA nie otrzymała dotacji na bieżącą działalność z URZĘDU MIASTA RZESZOWA. Dlaczego? Niestety nie podano uzasadnienia i co gorsze dofinansowania nie dostała także sekcja kolarstwa oraz sekcja łucznicza naszego klubu…

  Widocznie 18 Medalistów tylko i wyłącznie z tego roku to za mało dla miasta Rzeszów tak jak pozostałe większe czy mniejsze sukcesy naszych zawodników, o których pisaliśmy także na naszej stronie…

  Oczywiście to jest jeden wielki SKANDAL i mamy nadzieje, że dzięki Waszym lajkom, udostępnieniom informacja pójdzie w świat i jakiś redaktor, jakieś media się tym zainteresują i dotrze to do kogoś z władz miasta! Bo to jest jedna wielka kpina! Nie dość, że warunki do trenowania są skandaliczne to jeszcze dotacje na FUNKCJONOWANIE sekcji, czyli takie proste rzeczy jak np. odżywki dla naszych sportowców są wstrzymane!

 2. Tadek pewnie myśli o światełkach albo o kolejce on nie myśli o młodzieży z Rzeszowa, Podkarpacia o tych warunkach które panują szatania na wale albo w autokarze wstyd i jeszcze raz wstyd Rzeszów miasto imitacji sorry innowacji nigdy więcej nie głosujecie na czerwonego dziaTadka

 3. Rysiek z Przysiek ich wszystkich powoli zatopi.Już niektórzy maja całego pampersa prawie w kolanach.Ale ,,układ rzeszowski,, się powoli rozwala,niektórzy urzędnicy idą już na spowiedż i chcą być sygnalistami.Warto przeanalizować prokoloły z XII posiedzeń Rady Miasta z 24 kwietnia 2007 roku.Na tej sesji była poruszana sprawa nie terenów wokół Resovii i inne równie ważne sprawy legalizacji samowoli budowlanych i umów offsetowych.

 4. Gdyby to chodziło o Stal to dawno by już było podpisane. Wiadomo przecież że Ferenc nic nie zrobi dla Resovii.
  Jak Resovię spuścili za długi do III ligi to miał to w d…, ale jak groziło Stali że spadnie do IV to osobiście załatwiał inwestorów, którzy pożyczali kasę na pokrycie długów w ZUS.

 5. Rzeszów ma szansę stać się stolicą lekkiej atletyki ale w magistracie chyba nikt nie myśli przyszłościowo. Młodzież mogłaby się kształcić i wdrażać w te dyscyplinę od najmłodszych lat na tym stadionie a jeśli wyniki byłyby OK to URz ma kierunek wychowania fizycznego i też ma w planach budowę centrum lekkoatletycznego 😉 taki młody olimpijczyk mógłby się rozwijac w tej dyscyplinie W RZESZOWIE – od juniora do seniora 😉

  • Przyjacielu, wyniki już są a byłyby jeszcze lepsze gdyby coś takiego jak PCL istniało kilka lat. A tak na marginesie, do pani, która pisała ten artykuł – prezes POZLA to Janusz Mazur.

Comments are closed.