Nowe żłobki, przedszkola i szkoły w Rzeszowie. Jedna koło domu Tadeusza Ferenca

10
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Mamy coraz więcej mieszkańców, rodzi się coraz więcej dzieci, więc miasto inwestuje, buduje oraz rozbudowuje żłobki, przedszkola i szkoły. Co powstanie przez najbliższe trzy lata w Rzeszowie?  

Dzieci w Rzeszowie przybywa – 2003 roku urodziło się ich 1100, a już w 2017 – 2300. To oznacza, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na żłobki i szkoły. W obecnych brakuje już miejsc. 

Do tego trzeba dodać także, że od 2017 roku każde duże miasto ma też obowiązek zapewnić wszytkom dzieciom w wieku przedszkolnym miejsce w przedszkolach. Nie dziwi więc, że miasto pod tym kątem chce się mocno rozwijać. W planach i częściowo w realizacji jest rozbudowa starych i budowa nowych placówek. 

– Obecnie w rozbudowie jest Szkoła Podstawowa nr 24, która pozyska nowe pomieszczenia. Mamy wykonawcę na rozbudowę na SP nr 6. Prace planujemy zakończyć już w listopadzie. Mamy też już gotowy projekt na rozbudowę szkoły na os. Bzianka, by szkoła mogła się rozrosnąć o dodatkowe 1000 m kw. – mówi Urszula Kukulska, dyrektor Wydziału Inwestycji w rzeszowskim magistracie. 

– Została też rozbudowana os. Biała, która zyskała pięć nowych sal i salę do ćwiczeń dla najmłodszych – dodaje. 

Nowe żłobki, przedszkola i szkoły w Rzeszowie. Jedna koło domu Tadeusza Ferenca
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Miasto planuje także budowę nowych placówek szkolno-przedszkolnych, aby w jednym miejscu ulokować dzieci w różnym wieku. Ma to rodzicom ułatwić odprowadzanie i przyprowadzanie dzieci.

Jeden taki obiekt  szkolno-przedszkolny powstanie przy ul. Iwonickiej. – Do wykonania tej pracy zgłosiło się 13 firm – mówi Kukulska. O budowę przedszkola i żłobka na os. Przybyszówka w ubiegłym roku rodzice apelowali do władz Rzeszowa, bo pachnąca jeszcze nowością placówka przy ul. Błogosławionej Karoliny przestała wystarczać. 

W 2017 roku miasto na potrzeby nowego przedszkola chciało wydzierżawić przy ul. Iwonickiej pomieszczenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Projektant”, ale okoliczni mieszkańcy oprotestowali inwestycję, obawiając się, że samochody rodziców przywożących dzieci blokowałyby parkingi. Stąd decyzja o budowie całkowicie nowego obiektu. 

Kolejny zespół szkolno-przedszkolny powstanie na os. Budziwój. Część żłobkowa będzie stworzona na wzór placówki „Karolinka”, która powstała na przy ul. Bł. Karoliny. W tych dwóch nowych placówkach znajdzie miejsce około 150 dzieci w każdej z nich. 

W Rzeszowie powstanie też nowa szkoła u zbiegu ulic Jachowicza i Kwiatkowskiego – Naprzeciwko mojego domu – zauważył Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

Plan na tę szkołę jest taki, aby była nieco mniejsza niż SP nr 18 przy  ul. Bł. Karoliny. – Do połowy przyszłego kwartału chcemy mieć gotową dokumentację i ogłosić przetarg – informuje dyrektor Kukulska. 

Miasto planuje, aby wszystkie inwestycje związane z oświatą zakończyć na przestrzeni najbliższych trzech lat. Urzędnicy zapowiadają, że być może uda się je zrealizować wcześniej. – Żłobek przy ul. Granicznej powstał w osiem miesięcy. SP nr 18, pomimo trudności, 11 – przypomina Urszula Kukulska. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

10 KOMENTARZE

 1. W 1990 roku mój Tato mógł kupić działkę budowlaną blisko planowanej lokalizacji nowej szkoły, ale z uwagi na strefę bezpieczeństwa odmówiono mu udzielenia zgody na budowę .
  Jest tam zlokalizowana rozlewnia gazu płynnego LPG UN1965, dawna placówka MPGK.
  W razie potencjalnej eksplozji ryzyko strat ludzkich będzie dużo wyższe niż pojedynczy domek.
  Są tam piękne ogródki działkowe gdzie ludzie latami je pielęgnowali- szkoda ludzi i zieleni.
  Podobna sytuacja do byłych ogródków obok TESCO.
  Blisko planowanej lokalizacji puste pola- czy nie lepiej tam szkołę zlokalizować niż zabierać sens życia emerytom ?

 2. Typowe polaczki ujadac to kazdy potrafi ja mieszkam niedaleko i jestem wdzieczny ze szkola tam powstanie trzymam za slowo szkola potrzebna jak nic nawet nie ma o czym dyskutowac tak jak i obwodnica a u nas w Polsce to najwazniejsze jest ujadac ale tutaj miasto powinno uprawiac polityke naszego kochanego rzadu i nie liczyc sie z mniejszoscia tylko przec do przodu kto wygrywa wybory ten ma przyzwolenie spoleczne na wszystko takze panie prezydencie nie przejmowac sie tylko robic i dzislac dla dobra ogolu dla ludzi jeszcze beda dziekowac a na razie niech ujadaja w mysl powiedzenia psy szczekaja a karawana jedzie dalej

 3. Obwodnica jest potrzebna bo posłuży setkom tysięcy ludzi rocznie. Logika podpowiada że grupka kilku osób przez których działki pójdzie trasa powinni dostać zapłatę za stratę i budowa powinna ruszyć jak najprędzej.

  Jedna ul. Kwiatkowskiego sama bez obwodnicy sobie nie da rady. Za chwilę Ci co dziś najgłośniej protestują będą mieli pretensję do władz że zawczasu nic nie zrobiły. A za chwilę Unia już nie da pieniędzy i będzie po ptokach.

  Dlaczego tego nie rozumieją przygłupy z pisu którzy zawsze robią na złość prezydentowi kosztem rozwoju miasta i komfortowi mieszkańców blokują południową obwodnicę?

 4. Ja tylko przypomnę zwolennikom teorii spiskowych, ze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje i nigdy NIE przewidywał obwodnicy na terenach gdzie ma powstać szkoła. Przedstawiciel partii bezprawia i niesprawiedliwości – namalował kreskę na mapie totalnie ignorując MPZP i wmawia wszystkim, ze obwodnica na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinna (zgodnie z MPZP z 2006r) jest w porządku… typowy pis…

 5. No i prosze odwrotnie jak w cywilizowanyn świecie : tam najpierw plany / potem droga / potem infrastruktura a na końcu domy
  U nas w mieście imitacji zawsze odwrotnie bo wszystko od tyłu : domy/ żłobki/szkoły / jak się zczyna kociokwik drogowy dopiero łapią sie za łby i bedą droge planować tylko wtedy jest pozamiatane bo nie ma miejsca trzeba burzyć i to jest to innowacyjne myślenie :
  A ponadto po co plany na szkołe znowu ktoś zarobi za nasze powinne być w szafie gotowe projekty i w razie potrzby
  ( pojemność obiektu ) sru bydujemy to lub to tylko trzeba jeszcze jeden moduł dostawić
  Nie tu wszystko od początku bo ten i tamten kreski postawi i weźmie kase a my zapłacimy :
  Czyli prawda jest druzgocąca : niewłaściwi ludzie na złotych taboretach ; O ! I mamy co mamy

 6. Nie mam nic przeciwko szkole naprzeciwko domu Pana Prezydenta. Oznacza to, że powstanie ona na terenie ogródków działkowych. Pozatym warto zwrócić uwagę, że plany Pis i Pana Buczaka związane z poprowadzeniem tam obwodnicy już całkiem między bajki włożyć. Nie oznacza to, że byłem za tym żeby tam budować obwodnicę bo to za blisko do centrum i pomysł był zupełnie nietrafiony. Stwierdzam jednak, że ta szkoła spowoduje jeszcze większe zakorkowanie ulicy Kwiatkowskiego. Panie Prezydencie potrzeba pomyśleć o rozbudowie Kwiatkowskiego albo koniecznie drążyć temat budowy obwodnicy południowej wg pierwotnych planów. Bo inaczej utkniemy w mega korku do ulicy Budziwojskiej i pominka Grunwaldu 🙁

   • Wystarczająco daleko i sensownie. 3,5 km od Powstańców Warszawy. Są bowiem plany na most przy ulicy Grabskiego. Więc chyba lepiej bardziej odsunąć się 600 metrów na południe poprowadzić obwodnice niż 2 mosty blisko siebie.

    • Bardzo ciekawe masz pojęcie przestrzeni jeśli 2,9km do obecnej obwodnicy południowej lub 1,5km do Grabskiego to dla ciebie za blisko 3,5 w sam raz z 4,3 (wariant 4) to już tak daleko że nikt nie będzie jeździł. Sorry kolego, ale długoterminowo to ja wolę wariant 3 i 4 zamiast 1. Zauważ, że most tęczowy od Lwoskiego czy Zamkowego to kilkaset metrów. A mokre sny fantastów ratuszowych, którzy chcą jeden z najdłuższych mostów w Polsce na jednej z najmniejszych rzek to niech za własne pieniądze sobie realizują.

 7. Ta szkoła na zbiegu Jachowicza i Kwiatkowskiego to chyba po to by nie poszła tamtędy trasa południowa jak chcieli mieszkańcy Budziwoja oprotestowujący wariantu ratuszowy. Szkoła równie dobrze mogła by powstać pomiędzy Jana Pawła a Gościnna gdzieś w okolicy Bratanków.

  Sprytnie dziadek się zabezpiecza by mu droga pod nosem nie szła. Gratulacje za pomysł.

Comments are closed.