232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „Stoimy w obliczu trudnych wyzwań”

– Pielęgnujmy naszą niepodległość, dbajmy o nią, by już nikt nam jej nigdy nie zabrał – apelowała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas rzeszowskich uroczystości 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Zdjęcia: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie 

Wojewódzki obchody upamiętniające wydarzenia z 1791 roku rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym. Nabożeństwo odprawił ks. Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej. Po mszy, jej uczestnicy przeszli na Rynek na główną część uroczystości. 

Mimo padającego deszczu, wzięli w nich udział mieszkańcy, władze miasta, województwa, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, harcerze, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz przedstawiciele podkarpackich instytucji i stowarzyszeń.

Tradycyjnym elementem patriotycznych uroczystości było podniesie biało-czerwonej flagi i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie odczytano preambułę Konstytucji RP.

Polska niezwykle ważna dla Europy 

Wojewoda Ewa Leniart, podczas swojego wystąpienia, przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii Polski. – Polska jest niezwykle ważnym krajem dla Europy. Walcząc o własną wolność, potrafimy walczyć o wolność i niezależność naszych sąsiadów – mówiła. 

Ewa Leniart powiedziała, że Polska jest dziś „silnym i suwerennym państwem, ukształtowanym przez niełatwe dzieje historyczne, wśród których Konstytucja 3 Maja 1791 roku ma szczególne znaczenie”.

– Gruntownie zmieniła ustrój naszego państwa i stała się podstawą do kolejnych reform – mówiła wojewoda. Dodała, że Konstytucja 3 Maja jest świadectwem „wielkiej moralności i przenikliwości”, a w wiele pokoleń Polaków walczyło dla „sprawy polskiej”.

Na koniec Ewa Leniart zaapelowała do mieszkańców regionu: – Pielęgnujmy naszą niepodległość, dbajmy o nią, by już nikt nam jej nigdy nie zabrał. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Marszałek: jedność i solidarność

O wadze Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla kolejnych pokoleń Polaków, mówił także marszałek podkarpacki Władysław Ortyl:

– Konstytucja była wyrazem walki o wolność i godność narodu, a jednocześnie wielkim osiągnięciem w dziedzinie polityki. Otwierała też drogę do modernizacji i przemian i była wyrazem polskiego ducha wolności – podkreślał marszałek.

Jego zdaniem Konstytucja 3 Maja dla naszej ojczyzny jest ważną kartą historii, o której nie można zapomnieć, bo dzisiaj „stoimy w obliczu trudnych wyzwań”.

– Musimy przypomnieć sobie o jej wartościach i duchu walki, które przewijały się przez wieki naszej historii. Musimy pamiętać o naszych przodkach, którzy zawsze walczyli o naszą wolność i niepodległość – mówił marszałek Ortyl.

Odniósł się także do współczesnych wyzwań w kontekście trwającej wojny w Ukrainie. – To czas, kiedy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest jedność i solidarność wewnętrzna naszego kraju – zwrócił uwagę Władysław Ortyl. 

Uroczystości zakończyły się Apelem Pamięci, po którym pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Ostatnim elementem uroczystości była defilada żołnierzy i służb mundurowych.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama