Andrzej Kudaj z Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej wygrał tegoroczną edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W nagrodę będzie za darmo studiował w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
MAŁGORZATA JAKUBAS
Finał Olimpiady odbył się w środę 11 kwietnia w WSPiA. W murach uczelni zjawiło się 29 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Podkarpacie miało dwóch reprezentantów: Daniela Koniecznego z Tarnobrzega oraz Jana Sobusia z Łańcuta. Laureaci nie mieli łatwej drogi do zwycięstwa. Musieli pokonać prawie 2300 uczniów z 260 szkół w całej Polsce, którzy przystąpili do pierwszego etapu.
Finał Olimpiady obejmował dwie części: pisemną i ustną. W pierwszej wszyscy uczniowie zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 50 pytań. Na odpowiedź mieli 60 minut. 10 uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów, przeszło do części ustnej finału, która wyłoniła zwycięzcę.
Laureatem tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie został Andrzej Kudaj z Zespołu Szkół Politechniki Łódzkiej, który otrzymał statuetkę “Złotej Sowy”. Drugie miejsce i statuetkę “Srebrnej Sowy” zdobył Arkadiusz Ważny z V LO w Bielsku-Białej. Trzecie miejsce i “Brązową Sowę” otrzymał Jan Sobuś z II LO w Zespole Szkół nr 1 w Łańcucie.
Czwarte i piąte miejsce zajęli: Paulina Witka z XII LO we Wrocławiu oraz ubiegłoroczny zwycięzca Olimpiady Tomasz Żelezik z Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu.
Wszyscy laureaci Olimpiady w nagrodę otrzymali możliwość darmowego studiowania w WSPiA. Zdobywcy Złotej i Srebrnej Sowy dodatkowo otrzymają bezpłatne zakwaterowanie w jednym z uczelnianych mieszkań.
Warto też zaznaczyć, że finaliści oraz laureaci Olimpiady mogą podjąć studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym na najlepszych uczelniach kształcących studentów prawa w Polsce, m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Nagrody najlepszym przyszłym prawnikom z całej Polski wręczyli: prof. Jerzy Posłuszny, pomysłodawca Olimpiady i jednocześnie rektor WSPiA, oraz prof. Andrzej Witkowski, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady.
Andrzej Kudaj w Olimpiadzie brał udział już drugi raz, w tamtym roku także dostał się do finału. – Apetyt rośnie w miarę jedzenia i jeśli jest się już w trzecim etapie, to chce się zająć miejsce na podium – mówił zwycięzca Olimpiady, który planuje studia prawnicze, a potem chce zostać sędzią.
Z tegorocznej Olimpiady zadowolony jest prof. Jerzy Posłuszny, który twierdzi, że z roku na rok poziom wiedzy uczestników jest coraz wyższy, a komisja ma problem z wyłonieniem tych najlepszych. – Cieszy mnie, że dziesiątka najlepszych uczniów reprezentuje bardzo różne regiony Polski – mówił rektor WSPiA.
Olimpiada organizowana od ośmiu lat przez WSPiA ma podnosić świadomość prawną młodzieży oraz kształtować praworządność i szacunek do prawa.
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)


![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)


![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)

![Magia świąt opanowała Rzeszów. Tłumy na otwarciu świątecznego Miasteczka [ZDJĘCIA] miasteczko świąteczne rzeszów 2025](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/miasteczko-swiateczne-07-218x150.jpg)






![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)