Konfederacja odstawia kolejny cyrk. W sobotę przed południem na rzeszowskim Rynku nagrywała spot wyborczy Grzegorza Brauna. Interweniowali policjanci.
Grzegorz Braun, kandydat Konfederacji w wyborach na prezydenta Rzeszowa, po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch dni, pouczał policjantów, co mają robić. W piątek robił to przed ratuszem, gdy funkcjonariusze legitymowali uczestników konferencji Konfederacji.
W sobotę doszło do identycznej sytuacji, gdy kilkudziesięciu działaczy i zwolenników Grzegorza Brauna na Rynku brało udział w nagrywaniu spotu wyborczego posła. Także i tym razem uczestnicy spotkania nie mieli założonych obowiązkowych maseczek.
Braun znów wcielił się w rolę “kontrolera” i utrudniał policjantom legitymowanie uczestników spotkania. – Wzywam pana, żeby pan zszedł na ziemię, z nierzeczywistości, w której pan się pogrąża, z tych obłoków bezprawia – mówił do jednego z funkcjonariuszy.
“Przestępca” na rowerze

Konfederaci zaczęli się skarżyć, że na Rynek na rowerze przyjechał starszy mężczyzna i zakłócał kręcenie spotu wyborczego Brauna. Nazwali go “przestępcą”, bo rzekomo najeżdżał na pieszych. Braun rozkazywał policjantom, by łapali “przestępcę”.
– Atakował ludzi – mówił Braun do funkcjonariuszy.
– W jaki sposób? – pytała policjantka.
– Uniemożliwiał nam prowadzenie kampanii wyborczej – stwierdził Braun.
Policjantka prosiła go, by trzymał dystans społeczny. Braun nic sobie z tego nie robił. – Ja pani nie rozumiem, pani bełkocze, nie słychać pani w tym, co pani ma na twarzy – mówił lekceważąco Braun.
Policjanci wylegitymowali m.in. Tomasza Buczka, współpracownika Brauna i lidera podkarpackiego Ruchu Narodowego. Buczek stwierdził, że nie nosi maseczki, bo ma odpowiednie zaświadczenie, które zwalnia go z tego obowiązku.
Łajdacy i przestępcy

Grzegorz Braun przechadzał się po Rynku i komentował głośno interwencję policjantów. – Nie zajmują się ściganiem przestępstw – mówił. Funkcjonariusze legitymowali kolejne osoby. – Jestem nękany, szykanowany – skarżył się starszy mężczyzna.
Braun w dalszym ciągu pouczał policjantów. – Dopuściliście się przestępstwa, zakłócając zebranie wyborcze – ciągnął swoje wywody Braun i notował nazwiska funkcjonariuszy. Powtarzał słowa z piątku. – Chcecie żyć w takim kraju?
– Chcecie wysługiwać się przestępcom i łajdakom, którzy wysyłają was do takiej roboty? – pytał prowokacyjnie Braun. – Niedotlenienie powoduje trwałe uszkodzenia mózgu – rzucił do policjantów na koniec ich interwencji.
“Przygody” Konfederacji
Gdy funkcjonariusze odjechali, Braun do kamery mówił, że Konfederacja jest przygotowana na takie “przygody”. – Nie szukamy ich sami, nie szukamy zwady, nie szukamy kontrowersji, ona samoistnie powstaje – stwierdził.
Teraz “przygody” Brauna i jego współpracowników oceni sąd. – Wobec 11 osób, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa, będą prowadzone czynności wyjaśniające – zapowiada Bartosz Wilk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Brak maseczki jest wykroczeniem. Grozi za to mandat do 1000 zł. Gdy sprawa jest kierowana do sądu, kara finansowa może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Ponad 20 kg narkotyków z Czech nie trafi na czarny rynek. Mieszkańcy Podkarpacia aresztowani [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/narkotyki-podkarpacie-policja1-1-218x150.jpg)




![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-218x150.jpg)
![Spłonęła galeria sztuki pod Rzeszowem. W sobotę miało się tam odbyć ostatnie spotkanie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-tyczyn-galeria-kmpsprzeszow-218x150.jpg)


![Podkarpacie w ogniu. Ponad 200 pożarów w jeden weekend, strażacy biją na alarm [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-traw-tarnawiec-rzuchow-218x150.jpg)





![Rusza budowa aquaparku w Stalowej Woli. Milionowa inwestycja podzieli mieszkańców? [WIDEO, WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/aquapark-stalowa-wola-umowa-218x150.jpg)
![Umowa na modernizację ul. Robotniczej w Rzeszowie podpisana. Co się tam zmieni? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/robotnicza-rzeszow-2026-5-218x150.jpg)
















![Sensacyjne odkrycie w muzeum, interweniowali saperzy. Wojenny arsenał pod kamienicą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/muzeum-rzemiosla-krosno-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)









![Ponad 20 kg narkotyków z Czech nie trafi na czarny rynek. Mieszkańcy Podkarpacia aresztowani [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/narkotyki-podkarpacie-policja1-1-100x70.jpg)


![Rusza budowa aquaparku w Stalowej Woli. Milionowa inwestycja podzieli mieszkańców? [WIDEO, WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/aquapark-stalowa-wola-umowa-324x235.jpg)