Jan Miszczak nie będzie już pisał felietonów do rzeszowskich “Nowin”. Arkadiuszowi Rogowskiemu, nowemu naczelnemu gazety, nie spodobał się ostatni felieton Miszczaka, bo wyśmiał Daniela Obajtka.
Jan Miszczak jest jednym z najbardziej doświadczonych dziennikarzy na Podkarpaciu. Od 1969 roku był związany z wydawnictwem. “Nowiny” są jednym z 20 regionalnych dzienników Polska Press, które w marcu przejęła państwowa spółka paliwowa Orlen, kierowana przez Daniela Obajtka.
Od niedawna nowi właściciele wymieniają naczelnych. “Nowinami” od 1 maja kieruje Arkadiusz Rogowski, były dziennikarz TVP Rzeszów, który w środowisku PiS cieszy się dużym zaufaniem. To właśnie Rogowski zablokował ostatni felieton Jana Miszczaka, który miał się ukazać 7 maja w weekendowym wydaniu “Nowin”.
Miszczak w “Nowinach” od wielu lat publikował felietony satyryczno-ironiczne. Miał dwie rubryki: “Zza kratek” i “Do góry dnem”. Miszczak napisał ponad 2700 felietonów. Ostatnio pisał za darmo, bo wydawnictwo szukało oszczędności. To właśnie za tekst do “Do góry dnem” Rogowski zakończył współpracę z Miszczakiem.
Czego Miszczak nie zrozumiał?
Jan Miszczak zablokowany felieton poświęcił m.in. Danielowi Obajtkowi. Napisał, że autonomia gazet, które wykupił Orlen, “została w porę przez niego [Obajtka – przyp.] zatrzymana”. Miszczak napisał, że szef Orlenu “wcale nie jest najlepiej zarabiającym kamratem pisowskiej władzy”. “Nawet biedak, bo zarabia zaledwie 5083 zł” – zakpił.
To wystarczyło, by Arkadiusz Rogowski zakończył współpracę z Janem Miszczakiem. W czwartek Rogowski wysłał do Miszczaka maila: (…) Nie mogę pozwolić na to, by dziennikarz czy publicysta podważał zaufania do gazety, dla której pisze” – czytamy w mailu Rogowskiego do Miszczaka.
Rogowskiemu najbardziej nie spodobało się zdanie z felietonu: „Na szczęście ich autonomia została w porę zatrzymana”.
“Proszę zrozumieć, że dziennikarz podważający zaufanie do redakcji, w której sam pracuje, to sytuacja niedopuszczalna w żadnym medium, niezależnie od tego czy jest to prasa, telewizja, radio czy portal. Jestem zresztą przekonany, że Pan to doskonale rozumie, ale nie rozumiem dlaczego Pan o tym nagle zapomniał?” – napisał Rogowski do Jana Miszczaka.
Cenzury miało nie być
Miszczak, który aktualnie mieszka we Wrocławiu, w piątek od znajomego dowiedział się, że jego ostatni felieton w “Nowinach” nie został opublikowany. – Zadzwoniłem do naczelnego. W redakcji było chyba wtedy kolegium. Rogowski obiecał, że oddzwoni, ale tego nie zrobił. Napisał mi SMS, że wysłał mi maila – opowiada Jan Miszczak.
Na maila Rogowskiego Miszczak szybko odpisał: “O niczym nie zapomniałem, a zarzut o “podważaniu zaufania do redakcji” szczerze mnie rozbawił, gdyż doskonale rozumiem, dlaczego zerwał Pan współpracę, która w tej sytuacji byłaby dla mnie poniżająca”.
– Nie płaczę z powodu zakończenia współpracy. Współpraca z kimś takim nie jest miła. Pisanie felietonów nie było dla mnie źródłem utrzymania. Pisałem, bo lubiłem. Jestem na emeryturze, dużo widziałem w życiu. Mimo zmian właściciela gazety, obiecywano, że jej profil nie zmieni się i nie będzie cenzury – mówi nam Jan Miszczak.
W poniedziałek chcieliśmy porozmawiać z Arkadiuszem Rogowskim. Telefonu komórkowego jednak nie odebrał.
Decyzji Rogowskiego broni Dorota Kania, od niedawna w zarządzie Polska Press. “Naruszył dobre imię gazety, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszedł do TVN opluwać Edwarda Miszczaka w swoich felietonach lub Michnika w GW” – napisała o Miszczaku na Twitterze Kania.
Po raz drugi
Jan Miszczak po raz drugi stał się ofiarą “dobrej zmiany” w mediach. W 2007 roku, po 32 latach, przestał być przemyskim korespondentem Polskiej Agencji Prasowej (Miszczak pracował wtedy zarówno w “Nowinach”, jak dla PAP), bo w jednej z korespondencji z homilii abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, pominął krytykę opozycji.
Miszczak nie rozpacza, że teraz jego drogi zawodowe z “Nowinami” się rozeszły. – Mam gdzie przenieść swoje felietony – zdradza. Będzie je publikował w konkurencyjnym dla “Nowin” dzienniku “Super Nowości”.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Kontrterroryści z Black Hawkiem pojawili się w Bieszczadach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/gggg-218x150.jpg)
![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-218x150.jpg)



![Spłonęła galeria sztuki pod Rzeszowem. W sobotę miało się tam odbyć ostatnie spotkanie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-tyczyn-galeria-kmpsprzeszow-218x150.jpg)


![Podkarpacie w ogniu. Ponad 200 pożarów w jeden weekend, strażacy biją na alarm [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-traw-tarnawiec-rzuchow-218x150.jpg)





![Remont wiaduktu na DK84 na Podkarpaciu. Będzie tymczasowa organizacja ruchu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/wiadukt-olszanica3-218x150.jpg)
















![Sensacyjne odkrycie w muzeum, interweniowali saperzy. Wojenny arsenał pod kamienicą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/muzeum-rzemiosla-krosno-218x150.jpg)



![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)




![Politechnika Rzeszowska otwiera drzwi do kariery. Szansa na znalezienie pracy już we wtorek [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/dzien-otwarty-politechnika-rzeszowska-218x150.jpg)
![Cicha wojna w podkarpackich lasach. Naukowcy odkrywają, kto naprawdę rządzi nocą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/puszczyk-zwyczajny2-218x150.jpg)

![175 mln zł na drogi na Podkarpaciu. Wiemy, które inwestycje zostaną zrealizowane [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/01/droga_walec-218x150.jpg)
![Kontrterroryści z Black Hawkiem pojawili się w Bieszczadach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/gggg-100x70.jpg)
![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-100x70.jpg)

![Remont wiaduktu na DK84 na Podkarpaciu. Będzie tymczasowa organizacja ruchu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/wiadukt-olszanica3-324x235.jpg)