Propisowskie media robią z dr hab. Anny Siewierskiej-Chmaj, politolożkę Uniwersytetu Rzeszowskiego, “czarny charakter”, bo wyborców PiS porównała do “chłopów pańszczyźnianych”.
Portal Wpolityce.pl, należący do braci Karnowskich, szerokim strumieniem publikuje nienawistne komentarze internautów, którzy zaatakowali dr hab. Annę Siewierską-Chmaj.
“Komusze geny”, “Magnateria w jedenastym pokoleniu”, “Przedstawiciele zawodów adwokackich, profesorowie, lekarze, osoby postrzegane jako elita. W wydaniu bolszewickim szybko wychodzi im słoma z butów” – cytuje Wpolityce.pl.
“Ego jak u Grodzkiego”
“To przejdzie do historii” – ocenia propisowski serwis niezalezna.pl. I zamieszcza internetowy hejt: “Ego jak u Grodzkiego”, “Się szlachcianka odezwała”, “Tytuł prof. przed nazwiskiem nie chroni człowieka przed pospolitą głupotą”.
Niezalezna.pl twierdzi, że słowa dr hab. Anny Siewierskiej-Chmaj o wyborcach PiS, których porównała do “chłopów pańszczyźnianych”, zostaną odebrane “zapewne jako przejaw pogardy i wpisane do długiej już księgi podobnych występów ze strony tzw. “elit”.
Internetowy Tygodnik Solidarność, uznał, że dr hab. Siewierska-Chmaj “wygłosiła kontrowersyjną opinię na temat Polaków popierających partię Prawo i Sprawiedliwość”. WMeritum.pl zaś twierdzi, że politolożka “podzieliła się zdumiewającą metaforą”.
Wyborcy PiS będą się mścić
Dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, politolożka UR, w latach 2018-2021 rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie, w poniedziałek, 16 maja, była jednym z gości programu “Express Biedrzyckiej” Kamili Biedrzyckiej z “Super Expressu”.
Politolożka w trakcie programu powiedziała: “Mam wrażenie, że wyborcy PiS-u to są właśnie ci chłopi pańszczyźniani, którzy teraz po prostu na każdym do kogo przyklei się łatka elity, no to będą się mścić. To jest tak: nasi teraz mają władzę, nasi teraz biorą”.
Prawicowy internet zalała fala nienawistnych komentarzy pod adresem dr hab. Siewierskiej-Chmaj. Ona sama twierdzi, że stała “czarnym charakterem” prawicowych mediów. Na Facebooku wyjaśniła, że dla wyborców PiS łatka “elita” stała się “rodzajem inwektywy”.
Awans z „lewackiej szmaty”
“Tak że teraz, dla odmiany, jestem „libkiem” i „magnaterią w jedenastym pokoleniu”. To chyba awans z „lewackiej szmaty” – skomentowała w mediach społecznościowych dr hab. Anna Siewierska-Chmaj. W komentarzach dostaje wsparcie swoich znajomych:
“Chapeau bas, Aniu! Należy Ci się medal, tylko nie wiem, jaki”, “Brawo, Pani Profesor. Do tej nowej elyty trzeba mówić wprost i dosadnie, bo inaczej nic nie dotrze do wyborców PiS”, “Dosadnie i prawdziwie. A prawda boli”, “Gratuluję uznania”.
Dr hab. Siewierska-Chmaj krytykuje rządy PiS. Brała udział w protestach kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Julii Przyłębskiej, który zakazał aborcji, w 2021 r. poparła Konrada Fijołka, kandydata opozycji, w wyborach na prezydenta Rzeszowa, wspiera osoby LGBT.
Ziemkiewicz prawicy nie zabolał
Anna Siewierska-Chmaj mówi nam, że jej wypowiedź o “chłopach pańszczyźnianych” nawiązywała do książki Adama Leszczynskiego „Ludowa Historia Polski”. To poruszająca historia polskich chłopów, traktowanych przez stulecia poniżej godności ludzkiej.
– To zrodzone wtedy poczucie krzywdy i chęci odwetu na elitach jest w nas wciąż żywe i PiS-owi udało się te resentymenty klasowe cynicznie odgrzać, wydobywając z Polaków to, co przeszkadza a nie pomaga w budowie nowoczesnego państwa – uważa politolożka.
Jej zdaniem oburzenie prawicowych mediów jest tym bardziej zaskakujące, bo podobną diagnozę o Polakach postawił prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. W książce „Polactwo” Ziemkiewicz przedstawił porażający i prawdziwy, niestety, obraz naszego społeczeństwa.
Ziemkiewicz napisał, że Polska to Ciemnogród rządzony na przemian przez „co prawda złodziei, ale z kwalifikacjami, lub uczciwych, ale idiotów, albo spoza układu, lecz totalnych chamów”. Dr hab. Siewierska-Chmaj, w zasadzie, powtórzyła diagnozę Ziemkiewicza.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-218x150.jpg)



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)



![Młoda sarenka wpadła do głębokiej pułapki. Odkryta studzienka czekała na ofiarę [ZDJĘCIA] sarenka w studni](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/sarenk-05-e1781550382248-218x150.jpg)





![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)
![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)



![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![“Elektronik” w Rzeszowie zyskuje potężnego partnera. Współpraca otworzy uczniom drzwi do kariery [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/elektronik-rzeszow-umowa0-218x150.jpg)
![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)




![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-100x70.jpg)


![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-324x235.jpg)