Na miejskich terenach nie będą mogły się rozstawiać cyrki, które w swoich programach wykorzystują zwierzęta – to decyzja prezydenta Konrada Fijołka.
Z takim apelem niedawno do prezydenta Rzeszowa zwrócili się działacze podkarpackiej Młodej Lewicy. 8 czerwca, gdy obchodzono Dzień Cyrku bez Zwierząt, przypomnieli Konradowi Fijołkowi, że w ubiegłorocznej kampanii wyborczej obiecywał, że jak zostanie prezydentem, to miasto nie będzie udostępniało swojej przestrzeni cyrkom ze zwierzętami.
Argumenty są powszechnie znane od lat. – Klatka cyrkowa po prostu nie jest miejscem dla dzikiego zwierzęcia. Scena z reflektorami, muzyką, głośnymi krzykami i ogniem… To nie jest ich naturalne środowisko występowania – mówi Zuzanna Pabian, koordynatorka Młodej Lewicy w okręgu krośnieńsko-przemyskim.
Młodzi działacze lewicy mówią, że zwierzęta cyrkowe nierzadko są głodzone, by były posłuszniejsze. – Cywilizowani ludzie potrafią korzystać z cywilizowanej rozrywki, a męczenie zwierząt ku uciesze człowieka na pewno do takich nie należy – dodaje Jakub Skiba, koordynator ML w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim.
Bądź na bieżąco.
Na Podkarpaciu zakaz wjazdu do miasta cyrków ze zwierzętami obowiązuje w Tarnobrzegu. Młoda Lewica o wprowadzenie takiego zakazu zaapelowała do władz Rzeszowa, Stalowej Woli, Niska, Krosna, Jasła, Przemyśla, Sanoka oraz Ustrzyk Dolnych. W Rzeszowie w ostatnich latach każdy cyrk ze zwierzętami napotykał na protesty obrońców zwierząt.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, już podjął decyzję. – Jego stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne. Nie będą wydawane zgody na obecność w mieście cyrków ze zwierzętami. Mówimy o terenach miejskich, gdzie mamy prawo interweniować – przekazał nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)


![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)






![Wielka inwestycja przy najstarszej strefie ekonomicznej na Podkarpaciu. Będzie nowa droga przy lotnisku [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/mielec-strefa-ekonomiczna1-218x150.jpg)




![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)

![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)








![Wielkie zmiany w Śródmieściu w Rzeszowie. Zakaz dla samochodów, zielone światło dla pieszych [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/srodmiescie-zmiany-rzeszow2-218x150.jpg)



