Była “Oda do radości”, tort, tańce, śpiewy, europejskie zabawy – Rzeszów wie, że Unia Europejska jest mu potrzebna, jak tlen.
Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
1 maja Polska obchodzi 20 lat w Unii Europejskiej. Rzeszów na to święto też się przygotował. W południe na Rynku pokrojono biały-czerwony tort z unijną flagą w środku, który upichciła cukiernia Orłowski-Rak. Tort ufundowała europosłanka KO Elżbieta Łukacijewska. To ona była “twarzą” rzeszowskich obchodów 20 lat Polski w UE.
– 20 lat temu marzyliśmy, aby być w Unii Europejskiej, móc się rozwijać, korzystać z szans, możliwości i środków finansowych, jakie daje nam obecność we wspólnocie. 20 lat temu zrobilibyśmy cywilizacyjny krok do przodu – mówiła na scenie rzeszowskiego Rynku europosłanka Łukacijewska.
Zwróciła uwagę, że w zasadzie nie ma obszaru w Polsce, w którym nie byłoby śladu Unii Europejskiej, która przez 20 lat wpompowała w nasz kraj na czysto ponad 900 mld złotych. Unia Europejska to przede wszystkim otwarte granice, bezcłowy handel towarów i usług. – UE to nasza rodzina. Jesteśmy Polakami, Europejczykami – podkreślała Łukacijewska.
W trakcie świętowania pojawiły się akcenty wyborcze związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego – w Polsce odbędą się one 9 czerwca. Łukacijewska prosiła mieszkańców, by w eurowyborach postawili na tych, którzy przestrzegają wartości europejskich: demokracji, praw człowieka, trójpodziału władzy. Na tych, którzy te wartości “zawsze mają w sercu”.
– Stawiajmy na tych, którzy rozumieją, czym są publiczne pieniądze, na tych, którzy chcą zrównoważonego rozwoju, i na tych, którzy kierują środki tam, gdzie są pomysły, potrzeby, a nie tam, gdzie są “znajomi królika” – apelowała do mieszkańców europosłanka KO.
Nie płakać, jak Brytyjczycy
Na rzeszowskim święcie 20 lat Polski w Unii Europejskiej byli podkarpaccy kandydaci KO w eurowyborach. Oprócz Łukacijewskiej, która otwiera eurolistę KO, byli także: wojewoda Teresa Kubas-Hul, była wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, były prezydent Mielca Jacek Wiśniewski i Renata Butryn, nowo wybrana radna sejmiku podkarpackiego.
Elżbieta Łukacijewska życzyła mieszkańcom “dalszych wspaniałych lat w zjednoczonej Europie”. Europosłanka KO ma nadzieję, że Polska nie podzieli losu Wielkiej Brytanii, która w 2020 roku opuściła Unię Europejską. – Wielka Brytania, po brexicie, płacze i szlocha, drapie się po głowie i pyta: dlaczego byliśmy takimi głupcami?
Łukacijewska powiedziała, że 9 czerwca Polacy staną przed wyborem: czy chcą żyć w Polsce bezpiecznej, Polsce równych szans, czy będą musieli się szykować do wyjścia z UE, co pobrzmiewa coraz częściej w retoryce PiS. – Nie dajmy sobie odebrać tej wspaniałej zdobyczy, tych możliwości, dzięki którym stolica województwa jest na ustach całego świata!
Wojewoda Teresa Kubas-Hul (KO) powiedziała, że 20 lat temu został zapisany “nowy rozdział w historii Polski”, a w tym czasie nasz kraj zrobił “olbrzymi skok cywilizacyjny”. Na obecności Polski w UE skorzystali przedsiębiorcy, rolnicy, studenci, uczelnie, samorządy, organizacje pozarządowe, szpitale… Ta lista jest znacznie dłuższa.
– Unia Europejska, to nie tylko pieniądze. To przede wszystkim bezpieczeństwo, szereg swobód – mówiła wojewoda Kuba-Hul.
Dumni i solidarni
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślił, że dzięki UE Rzeszów jest “jeszcze piękniejszy i jeszcze bardziej kolorowy”. Przez 20 lat miasto wykonało 500 projektów za blisko 2 mld zł z funduszy europejskich – projekty drogowe, edukacyjne, społeczne, kulturalne, związane z ochroną środowiska. Z każdego zakątka Rzeszowa wystaje euro.
– Jesteśmy dumnymi i solidarnymi Europejczykami – podkreślił prezydent Fijołek, przypominając, że tę solidarność szczególności pokazaliśmy w pierwszych miesiącach wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku. Miasto przyjęło wówczas ponad 100 tysięcy ukraińskich uchodźców, dając przykład europejskiej solidarności.
Podczas rzeszowskich obchodów 20 lat Polski w Unii Europejskiej odśpiewano “Odę do radości” – hymn UE. Wśród atrakcji było Europejskie Koło Fortuny, a na scenie Rynku można było zobaczyć występy taneczne i wokalne członków Akademii Artysta oraz podopiecznych fili Rzeszowskiego Domu Kultury.
redakcja@rzeszow-news.pl



![Koniec dramatycznej akcji na Jeziorze Solińskim. Ciało mężczyzny wydobywały BOA i podwodny dron [ZDJĘCIA] solina wydobycie mężczyzny](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/solina-01-218x150.jpg)

![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)

![Tragiczny finał poszukiwań w Solinie. Ciało mężczyzny odnalezione na głębokości 60 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skok-z-zapory-solina-osp-polanczyk1-218x150.jpg)

![Granica między życiem a śmiercią. Fizyka pożaru widoczna podczas nocnej akcji strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-pustostanu-boguchwala-07-1-218x150.jpg)


![Miliardy trafiły do zbrojeniówki na Podkarpaciu. Są umowy na amunicję, haubice i wozy bojowe [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/safe-stalowa-wola2026-pgz-kosiniak-kamysz-218x150.jpg)



![Duże zmiany na jednym z największych cmentarzy w Rzeszowie. Miasto szuka wykonawcy [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/cmentarz-alejki-rzeszow-1-218x150.jpg)
![Collins Aerospace rozbudowuje zakład pod Rzeszowem. 190 nowych miejsc pracy i wzrost produkcji [ZDJĘCIA] Collins Aerospace otwarcie nowej hali pod Rzeszowem](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/collins-aerospace-rtx-03-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)

















![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)



![Roszady w Diecezji Rzeszowskiej. Ponad trzydziestu księży zmieni parafie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/diezecja-rzeszowska-14-218x150.jpg)




