Pawilon mieszkalny dla osadzonych, hala produkcyjna i dom przejściowy, w którym odbywające karę przygotują się do życia na wolności. Tak w skrócie wygląda nowoczesny kompleks penitencjarny. Koszt polsko-norweskiej inwestycji to ponad 93 mln złotych.
Rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie mjr Maciej Słysz informuje, że budowa więzienia w Chmielowie w gminie Nowa Dęba, jest wynikiem polsko-norweskiej współpracy pt. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”. W ramach tego partnerstwa powstały jeszcze cztery takie obiekty, w Jastrzębiu-Zdroju, Koziegłowach i w Olsztynie, jednak tylko na Podkarpaciu powstała jednostka, w której karę więzienia będą odbywać kobiety.
– Kobiety, które będą odbywać karę pozbawienia wolności w nowym kompleksie penitencjarnym, wzorowanym na skandynawskich tego typu obiektach, zostaną poddane specjalistycznym oddziaływaniom resocjalizacyjnym i terapeutycznym – powiedział mjr Słysz.
Pierwsze osadzone przybędą do Chmielowa na początku listopada.
Szkolili się w Norwegii
Mjr Słysz zaznaczył, że kadra jednostki w Chmielowie została przeszkolona przez wykwalifikowanych funkcjonariuszy z Norwegii i będzie na co dzień wdrażać założenia tzw. ochrony dynamicznej.
Wyjaśnił, że zagadnienia z zakresu ochrony dynamicznej jako uzupełnienie systemu bezpieczeństwa, były priorytetem podczas szkoleń przeprowadzonych przez norweską kadrę funkcjonariuszy. Rozpoczęły one w 2023 r. cykl warsztatów w Polsce, norweskim Lillestrom, belgijskiej Antwerpii oraz stażu w norweskim więzieniu w Bergen.
– W warsztatach wzięła udział wyselekcjonowana kadra funkcjonariuszy z Polski, którzy dziś przekazują swoje doświadczenia kolegom i koleżankom w kraju – dodał oficer.
Powstał na 4 ha działce
Jednostka penitencjarna w Chmielowie to oddział zewnętrzny Zakładu Karnego w Dębicy. Powstała na ponad 4-hekatorowej działce. Kompleks składa się z kilku budynków, m.in. z pawilonu mieszkalnego dla około 200 kobiet. W jednostce będzie funkcjonować również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

Na terenie jednostki w Chmielowie jest też hala produkcyjna o pow. ok. 1 tys. m kw., gdzie skazane mogą nauczyć się zawodu i pracować.
Powstał też specjalny dom przejściowy dla 38 skazanych kobiet, gdzie panują warunki zbliżone do życia na wolności. Dom stoi poza terenem jednostki, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Osadzone przed zakończeniem kary, w ramach uzupełnienia procesu readaptacji społecznej, będą w nim przez pół roku przygotowywać się do życia poza murami zakładu.
W domu przejściowym w oknach nie ma krat, podstawą pobytu w nim będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.
Super ekologiczne
Rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie zaznaczył, że jednostka w Chmielowie została wyposażona w instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu jest w pełni samowystarczalna energetycznie. Ma również instalację umożliwiającą wykorzystywanie w sanitariatach tzw. szarej wody, czyli wody ściekowej m.in. po myciu naczyń, kąpieli, praniu, ale wolnej od fekaliów.

– OZ w Chmielowie to nie tylko dobre warunki bytowe dla osadzonych, ale również profesjonalne zaplecze socjalne, które bez wątpienia wpłynie na efektywność oraz ergonomię pracy dla funkcjonariuszy pełniących tu służbę – podkreślił mjr Słysz.
Oddział Zewnętrzny w Chmielowie powstał w ramach projektu pn. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”.
Koszt powstania zakładu to ponad 93 mln zł.
(opr. red., źródło PAP)
Czytaj więcej
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.



![Kontrterroryści z Black Hawkiem pojawili się w Bieszczadach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/gggg-218x150.jpg)
![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-218x150.jpg)
![Spłonęła galeria sztuki pod Rzeszowem. W sobotę miało się tam odbyć ostatnie spotkanie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-tyczyn-galeria-kmpsprzeszow-218x150.jpg)


![Podkarpacie w ogniu. Ponad 200 pożarów w jeden weekend, strażacy biją na alarm [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-traw-tarnawiec-rzuchow-218x150.jpg)





![Umowa na modernizację ul. Robotniczej w Rzeszowie podpisana. Co się tam zmieni? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/robotnicza-rzeszow-2026-5-218x150.jpg)


![Remont wiaduktu na DK84 na Podkarpaciu. Będzie tymczasowa organizacja ruchu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/wiadukt-olszanica3-218x150.jpg)














![Sensacyjne odkrycie w muzeum, interweniowali saperzy. Wojenny arsenał pod kamienicą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/muzeum-rzemiosla-krosno-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)




![Rewolucja w leczeniu raka w Rzeszowie. USK rozwija program zmieniający życie pacjentów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/Porty-naczyniowe_USK-218x150.jpg)





![Umowa na modernizację ul. Robotniczej w Rzeszowie podpisana. Co się tam zmieni? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/robotnicza-rzeszow-2026-5-324x235.jpg)