Reklama

Sejmik podkarpacki przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” abp. Józefowi Michalikowi, metropolicie przemyskiemu.

[Not a valid template]

 

– Odznaczając księdza arcybiskupa odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” wyrażamy szacunek i wdzięczność za całokształt pracy duszpasterskiej dla dobra kościoła, Polski i lokalnej społeczności. Ta odznaka niech będzie wyrazem podziękowania mieszkańców województwa podkarpackiego za zasługi księdza arcybiskupa na rzecz naszej wspólnej małej ojczyzny – powiedział w poniedziałek (29 grudnia) podczas laudacji marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Ortyl przypomniał życiorys abp. Józefa Michalika oraz najważniejsze wydarzenia z trwającej już 50 lat kapłańskiej posługi metropolity przemyskiego, które pełni tę funkcję od 21 lat, a w tym roku zakończył 10-letnią pracę na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Być odważnym mądrością

W uroczystym wręczeniu odznaki honorowej abp. Michalikowi brali udział księża, parlamentarzyści, a także samorządowcy. Metropolita przemyski otrzymał pamiątkową odznakę i grawerton. Odznaka „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez sejmik podkarpacki.

Abp Michalik podziękował za nie sejmikowi i złożył radnym życzenia. – Żebyście w tej pracy sejmiku i województwa i we wszystkich sytuacjach, w rodzinach umieli być odważni mądrością i odważni zaufaniem do Pana Boga. Bo wielkość człowieka polega na tym, że jest pokorny, a pokorny człowiek jest otwarty na pomoc bożą i drugiego człowieka – powiedział abp Michalik.

W czym się zasłużył?

Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu i lider podkarpackiego PiS, stwierdził, że abp Józef Michalik jest jedną z największych postaci współczesnej Polski.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Nie tylko w homiliach, ale także w swoich wystąpieniach duszpasterskich zawsze przypomina, że w hierarchii chrześcijańskich wartości człowiek powinien być w centrum uwagi – mówił Kuchciński.

– To, że żyjemy w Polsce, która obroniła atuty dziedzictwa „Solidarności” to w dużej mierze zasługa arcybiskupa Michalika – dodał europoseł Marek Jurek.

Kolejnym punktem sesji było opłatkowe spotkanie, które poprowadził ordynariusz diecezji rzeszowskiej biskup Jan Wątroba.

„Nie” dla Sobieraja

Radni sejmiku w poniedziałek mieli także wybrać nowego wiceprzewodniczącego sejmiku. Jedynym kandydatem był Dariusz Sobieraj, radny PSL. Miał poparcie swojego klubu i Platformy Obywatelskiej.

Sobieraj nie został jednak wybrany, bo przeciwko jego kandydaturze głosowali radni PiS, mający większość w sejmiku. Dariusza Sobieraja poparło 13 radnych, przeciwko było 16. Jeden radny wstrzymał się od głosu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama