Fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie i Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciach: Teresa Kubas-Hul (od lewej) i Ewa Leniart

Miał działać od stycznia tego roku, zostanie otwarty dopiero w czerwcu. Była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart z PiS pyta obecną wojewodę Teresę Kubas-Hul z PO o Szpitalny Oddział Ratunkowy przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie.  

Ewa Leniart w 2023 roku, zanim ze stanowiska wojewody przeniosła się do Sejmu po wyborach parlamentarnych, zdecydowała, że od 1 stycznia 2024 r. przy szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie zostanie uruchomiony Szpitalny Oddział Ratunkowy. 

W stolicy Podkarpacia jest aktualnie tylko jeden SOR. Ma go Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 przy ulicy Lwowskiej. Czasami dzieją się w nim dantejskie sceny, nierzadko pacjenci na przyjęcie czekają po 8-10 godzin, a czasami i dłużej, szczególnie w święta.

Cztery miesiące opóźnienia

SOR w szpitalu „na górce” obsługuje około 200 tys. mieszkańców Rzeszowa, do tego dochodzi ok. 170 tys. mieszkańców podrzeszowskich gmin oraz ok. 100 tys. osób, które codziennie do Rzeszowa przyjeżdżają do pracy, na studia, czy do szkoły.

– Z jakiego powodu od czterech miesięcy nie udało się uruchomić Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu MSWiA? – zapytała w środę, 17 kwietnia, Ewa Leniart, była wojewoda podkarpacki, dziś posłanka Prawa i Sprawiedliwości. 

– To bardzo ważne kwestia dla mieszkańców – mówiła Leniart. I obecną wojewodę Teresę Kubas-Hul z PO zapytała, czy zmieniła decyzję o uruchomieniu drugiego w Rzeszowie SOR-u, jeśli tak, to dlaczego, a jeśli nie, to dlaczego oddziału do tej pory nie otwarto.

Pytają o to też radni PiS: Karol Ożóg z sejmiku podkarpackiego i Jerzy Jęczmienionka z Rady Miasta Rzeszowa. – Jedyny w Rzeszowie SOR obsługuje prawie pół miliona osób, a jesteśmy w pierścieniu drogi ekspresowej S19 i autostrady A4 – zwraca uwagę Ożóg. 

– Mnóstwo ludzi czeka po kilkanaście godzin na przyjęcie i udzielenie opieki medycznej na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. Lwowskiej. Rodzice z dziećmi… Sam tam spędziłem wiele godzin. Drugi SOR jest jak najszybciej potrzebny – mówi Jęczmienionka. 

Wina ministra z PiS?

W czwartek, 18 kwietnia, na pytania polityków PiS zareagowała Teresa Kubas-Hul. Jej służby poinformowały, że otwarcie SOR-u w szpitalu MSWiA zaplanowano na czerwiec, jego budowa jest już na ukończeniu, a większość formalności już dopięto na ostatni guzik.

Teresa Kubas-Hul zapewniła, że otwarcie SOR-u przy ulicy Krakowskiej jest jednym z jej priorytetów. W czwartek powiedziała, że natychmiast, kiedy została wojewodą (20 grudnia 2023 r.), rozpoczęła starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie SOR-u.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Niestety, decyzje, jakie podejmowano w poprzedniej kadencji oraz Ministerstwie Zdrowia skutkowały tym, że dzisiaj dokończenie tego zadania jest opóźnione – mówiła Kubas-Hul.

Jej służby przypomniały daty. Ewa Leniart, będąc jeszcze wojewodą, 27 października 2023 roku wysłała do Ministerstwa Zdrowia aktualny plan zakładający uruchomienie SOR-u przy szpitalu MSWiA od początku 2024 roku. 

Tego planu – twierdzą służby wojewody Kubas-Hul – nie zaakceptował ówczesny minister zdrowia w rządzie PiS Waldemar Kraska, i 13 listopada wykreślił SOR w szpitalu MSWiA. Plan przesunął na 2024 rok, ale Kraska nie wskazał konkretnej daty otwarcia SOR-u. 

Decyzja Kraski uruchomiła lawinę kolejnych problemów. Do 20 grudnia zeszłego roku nie podpisano umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc uruchomienie SOR-u przy ulicy Krakowskiej było po prostu niemożliwe. 

Otworzą w czerwcu 

W czwartek Teresa Kubas-Hul mówiła, że 16 lutego br. dyrektor szpitala zawnioskował o wpisanie SOR-u do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działania Lecznicze. Wpis pojawił się 20 lutego, a 6 marca na spotkaniu w szpitalu weryfikowano formalności. 

29 marca do ministra zdrowia trafił zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Kubas-Hul wskazała na uruchomienie SOR-u do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. – Minister nie wniósł uwag – mówi wojewoda. 

3 kwietnia w urzędzie wojewódzkim jego pracownicy oraz dyrektorzy szpitala MSWiA, NFZ w Rzeszowie, pogotowia i konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej analizowali bieżący stan przygotowania do uruchomienia drugiego w mieście SOR-u.  

– SOR przy szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu. Będzie to oddział nowoczesny, świadczący usługi medyczne na wysokim poziomie – zapewniła wojewoda Kubas-Hul. 

W czwartek zapowiedziała także „działania”, zmierzające do tego, by od 1 stycznia 2025 roku zaczął działać zespół ratownictwa medycznego w Głogowie Małopolskim. Ma on być wykorzystywany do pomocy także mieszkańcom Rzeszowa. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama