O kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się m.in. legalizacją kradzionych samochodów na terenie Unii Europejskiej, podejrzany jest Dawid K., były rzeszowski bokser, ps. ”Cygan”. Zatrzymali go funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

[Not a valid template]

 

35-letni Dawid K. został zatrzymany w Lublinie przez rzeszowskich oficerów CBŚP we współpracy  z Lubelskim Zamiejscowym Departamentem ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Były bokser podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się legalizacją kradzionych samochodów na terenie Unii Europejskiej, wyłudzaniem VAT i praniem brudnych pieniędzy.

– Były bokser usłyszał zarzuty kierowania grupą i inne. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Został aresztowany na trzy miesiące – mówi Agnieszka Hamelusz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

Z ustaleń CBŚP wynika, że grupa, którą miał kierować były rzeszowski bokser, zalegalizowała co najmniej 15 aut skradzionych w Niemczech i Belgii (głównie BMW) i 8 wyłudzonych z wypożyczalni (dostawcze mercedesy) o wartości 3 mln zł.

Policjanci odzyskali do tej pory 12 samochodów, które zostały zwrócone niemieckim i belgijskim firmom ubezpieczeniowych.

Spółki – słupy

Według CBŚP, „grupa Dawida K.” równolegle zajmowała się wystawianiem nierzetelnych faktur i wyłudzaniem podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Funkcjonariusze ustalili również, że członkowie grupy prali brudne pieniądze z tego tytułu.

– Wykorzystywali do tego szereg spółek – słupów, powoływanych tylko na potrzeby przestępczego procederu, między którymi krążyły faktury – twierdzi Hamelusz.

Policjanci ustalili, że grupa wyłudziła co najmniej 11 mln zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Przestępcy swoje zyski lokowali w budowę osiedla domków jednorodzinnych w Warszawie, by utrudnić organom ścigania wykrycie przestępczego procederu. Prokurator wydal decyzję o zabezpieczeniu majątkowym na 5 mln zł – dodaje Agnieszka Hamelusz.

Do tej pory policjanci zatrzymali 18 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzy z tych osób usłyszały zarzuty kierowania grupą, za co grozi do 10 lat więzienia.

To nie pierwszy raz

Dawid K. już po raz drugi w ostatnich latach został zatrzymany przez CBŚP. Wpadł w lutym 2007 r. za współkierowanie grupą przestępczą, która zajmowała się prowadzeniem agencji towarzyskich. W 2012 r. został skazany na 2,5 roku więzienia.

Były bokser więzienne mury opuścił 13 sierpnia 2014 r. W listopadzie tego samego roku stoczył pierwszą walkę po wyjściu na wolność. Pojedynek z Andrzejem Sołdrą przegrał.

Okazało się także, że Dawid K. stosował doping, za co został zdyskwalifikowany na dwa lata. Kara mija mu 10 marca 2017 r. Po wyjściu na jaw afery dopingowej, z bokserem rozstali się jego promotorzy, a „Cygan” zaangażował się w MMA.

Zanim Dawid K. rozpoczął karierę bokserską, przesiedział rok w więzieniu za pobicie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama