Brak podstaw prawnych spowodował, że zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej nie zgodził się na dopuszczenie Stali Rzeszów do gry w pierwszej lidze piłkarskiej w sezonie 2014/2015.

Decyzja PZPN miała być formalnością. O tym, że Związek dopuści Stal Rzeszów do gry na zaplecze ekstraklasy, był przekonany Kazimierz Greń, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Tymczasem zarząd PZPN we wtorek nie wyraził zgody na przekazanie licencji na grę w I lidze piłkarskiej dla Stali Rzeszów od Floty Świnoujście.

– Zarząd PZPN nie znalazł podstaw prawnych na przekazanie licencji klubowi z Rzeszowa. Flota Świnoujście nie wyrejestrowała się ze struktur Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Aby przekazać licencję innemu klubowi, to takie wyrejestrowanie jest konieczne w ślad za którym musi iść także przeniesienie do nowego klubu wszystkich sekcji, nie tylko seniorów, ale także juniorów. Tak się w tym przypadku nie stało. Nasza decyzja jest ostateczna. Stal Rzeszów w nowym sezonie piłkarskim 2014/2015 na pewno nie zagra w I lidze piłkarskiej – powiedział Rzeszów News Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Boniek: Droga na skróty, drogą donikąd

Decyzja PZPN oznacza, że Stal Rzeszów od nowego sezonu będzie grała w III lidze, do której spadła po minionym sezonie. Flota Świnoujście zachowała prawo do gry w I lidze. – Klub ze Świnoujścia zgłosił gotowość do gry w I lidze. Czekamy na pisemne potwierdzenie. Zarząd PZPN zajmował się dzisiaj podobną sprawą. Kolejarz Stróże przekazał licencję Limanovii Limanowa na grę w II lidze. Wyraziliśmy na to zgodę, bo Kolejarz dopełnił formalności i wyrejestrował swój klub ze struktur Małopolskiego Związku Piłki Nożnej – mówi Jakub Kwiatkowski.

Perspektywą gry Stali Rzeszów w I lidze od wielu dni żyły podkarpackie media i kibice. – Napięcie opinii publicznej jest zupełnie inne niż napięcie zarządu PZPN. Wniosek Stali Rzeszów do gry w I lidze nie spełniał absolutnie warunków formalnych – powiedział oficjalnej stronie PZPN jego prezes Zbigniew Boniek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Jest mi bardzo przykro, ale chcieli [działacze Stali – red.] pójść na skróty, ale skrót był tak wielki, że nie było możliwości, by zarząd PZPN pod czymś takim mógł się podpisać. Życzę Stali Rzeszów jak najlepiej, bo to jest słynny klub. Jeżeli będzie dobrze pracował, to za dwa lata może być w I lidze. Życzę im tego z całego serca, ale droga na skróty, to droga donikąd – powiedział Boniek.

Flota już się cieszy

O utrzymaniu Floty Świnoujście w I lidze informuje już oficjalna strona klubu. – Mam bezpośrednią informację od prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, z którym rozmawiałem telefonicznie. Poinformował mnie, że zarząd PZPN nie zatwierdził naszej umowy ze Stalą Rzeszów dotyczącej przeniesienia licencji na grę w I lidze – mówi  prezes Floty, Edward Rozwałka, cytowany na stronie Floty.

Rozwałka zapowiedział, że klub wznowi rozmowy na temat dofinansowania Floty przez władze Świnoujścia. To właśnie problemy finansowe Floty spowodowały, że w sobotę zarząd klubu zdecydował się sprzedać licencję na grę w I lidze Stali Rzeszów. W poniedziałek Podkarpacki Związek Piłki Nożnej przyjął Stal Rzeszów do swojego grona, ale na ostatniej prostej była potrzebna jeszcze zgoda Polskiego Związku Piłki Nożnej.

httpv://www.youtube.com/watch?v=MAYlPg8EWQ8#t=137

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama