Designe+. Pomysły na uatrakcyjnienie Wisłoka i stylowe meble do salonu [ZDJĘCIA]

Pomysł na nieczynną fontannę na bulwarach, zejścia do tafli wody Wisłoka i wypoczynkowe szezlongi wyczynowe, a do tego unikatowe meble dla koneserów – takie propozycje złożyli Rzeszowowi studenci krakowskiej ASP w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2018 w Rzeszowie. 

 

Dobry design to jeden z ważnych elementów przestrzeni, w której często przebywamy. Jeśli nasze mieszkania, miejsca pracy, czy miejsca publiczne dobrze, ładnie i funkcjonalnie zaprojektowane , to wówczas chętnie spędzamy w nich czas, lepiej się w nich czujemy.

Dlatego też Zbigniew Czyż, jeden z rzeszowskich architektów, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, znając potencjał małopolskich studentów, zaprosił ich do stworzenia dwóch wydarzeń architektonicznych w ramach trwającego od czwartku Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2018 w Rzeszowie

Jedno z nich „DESIGN + nad Wisłokiem”, na który składają się 15 projektów – pomysłów na rekreacyjną przestrzeń rzeszowskich bulwarów. Wśród prac o charakterze unikatowym, które rozwiązują konkretny problem społeczny lub projektowy znalazły się m.in. pomysły na nieczynna fontannę na bulwarach.

Młodzi architekci zaproponowali, aby stworzyć tam arenę rowerowych rozgrywek polo. Wśród projektów znajdziemy też pomysły na stojaki rowerowe, szezlongi wypoczynkowe, zestaw siedzisk, miejsca, które ułatwią dostęp do lustra wody nawet osobom niepełnosprawnym w postaci systemu pochylni i schodów, spiralowe kładki, czy mobilne platformy pływające po wodzie.

– Inspiracją do tworzenia projektów był Wisłok, ponieważ chciałem zwrócić uwagę na to, z jakimi problemami boryka się ta przestrzeń  – brak koncepcji planów funkcjonalnych na zagospodarowanie Doliny Wisłoka, problem z dostępem do tafli wody dla osób niepełnosprawnych – to jedne z wielu, które można wymienić – wyjaśnia Zbigniew Czyż, pomysłodawca i kurator wystawy.

Projekty młodych architektów pomysłami na przestrzeń wokół Wisłoka można oglądać  w formie ekspozycji zewnętrznej na skrzyżowaniu al.Lubomirskich oraz al. Pod Kasztanami do niedzieli.

Niebanalne meble

 

Drugim projektem, który został przygotowany przez absolwentów ASP, jest zainagurowana w piątek wieczorem wystawa Design w Galerii R_Z, na którą składają się… meble, ale nie byle jakie, bo jedyne w swoim rodzaju fotele, krzesła, stoły, siedziska i plansze meblarskie wykonane ze szkła, litego drewna, giętkiej sklejki, czy pleksi, których nie dostaniemy w żadnym sklepie.

– Meble prezentowane w formie galeryjnej są unikatowe, ale użytkowe, bo w dobrym projektowaniu kwestia użytkowa jest najważniejsza – forma zawsze wynika z funkcji i konstrukcji a nie na odwrót – tłumaczy Zbigniew Czyż.

– Prezentowane meble są unikatowe, dla koneserów. Możemy śmiało nazwać je sztuką użytkową – dodaje.

Na meblową wystawę składa się 20 obiektów i kilkadziesiąt meblarskich plansz. Jeśli spodoba ci się, któryś z foteli, tudzież krzesło, zawsze możesz skontaktować się z ASP, która jest właścicielem mebli i projektów i być może udostępnią ci wszystko to, co spowoduje, że w twoim salonie pojawi się taki właśnie unikat.

Wystawę meblarską można w Galerii R_Z (ul. 3 Maja 16) oglądać do poniedziałku.

(jg)

redkacja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama