Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rysa na letniej mapie muzycznej Rzeszowa. Do ciekawych festiwali przyplątał się festiwal disco polo. Już w ten piątek, 27 maja. I to przy ratuszu. 

Disco polo uraczył mieszkańców prawie rok temu Marcin Warchoł na finiszu kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa. Występ gwiazdy Boys na bulwarach niewiele mu dał. Wybory wygrał Konrad Fijołek. Ten uznał, słusznie, że mieszkańcom trzeba serwować ambitniejszą muzykę. Lato 2022 w Rzeszowie pod tym względem będzie wyjątkowe. 

Gutek, Brodka, Kwiat Jabłoni… 

Już za tydzień na Lisiej Górze 7. edycja Festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”, gwiazdą będzie Gutek. Dwa tygodnie później w Millenium Hall odbędzie się pierwsza edycja hip-hipowego festiwalu Dope Fest. Gwiazdą będzie Sokół. Festiwal wspiera miasto Rzeszów kwotą 50 tys. zł. Tydzień później (24-26 czerwca) zaplanowano 12. Europejski Stadion Kultury.

W lipcu na bulwarach będą Letnie Brzmienia, na których wystąpią Ralph Kamiński, Sobel, Zalewski, Kwiat Jabłoni. Miasto do festiwalu także dokłada 50 tys. zł. W sierpniu, też na bulwarach, będzie zupełnie nowy festiwal w Rzeszowie – RE: Rzeszów. Już wiadomo, że zagrają: Natalia Przybysz, Organek, Igo, Baasch, Brodka, Margaret, Pezet, Zdechły Osa.

RE: Rzeszów docelowo ma być takim festiwalem dla Rzeszowa, jak Opener dla Gdyni. Ale to sporo kosztuje. Do sierpniowego festiwalu, organizowanego przez Agorę, miasto dorzuca aż milion złotych. Ale chyba warto, pod warunkiem, że RE: Rzeszów naprawdę nie będzie epizodem. Agora liczy, że w Rzeszowie zadomowi się z festiwalem co najmniej na trzy lata. 

Do tegorocznych letnich festiwali należy zaliczyć także Rockową Noc, firmowaną przez miasto. Szczególnie, że tegoroczna edycja w ostatni weekend sierpnia będzie się różniła od poprzednich. Na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej wystąpią: Dezerter, KSU, Turbo, Riverside i Tides from Nebula. Organizatorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

VOX i gwiazdy disco polo 

Nic na razie nie słychać o festiwalu Tony, który dwa lata temu powstał na gruzach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. W 2021 roku w Biurze Wystaw Artystycznych (fatalne miejsce na taką imprezę) na dwóch scenach przez dwa dni występowali: Kasia Sochacka, Mery Spolsky, Król, Undedy, duet Janka, Kasia Lins, Rysy, PRO8BL3M, Pejzaż i The Very Polish Cut Outs.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ale nawet jeśli w tym roku Tonów nie będzie, to takiego muzycznego lata w Rzeszowie jeszcze nie było. I nagle, po cichu, praktycznie bez większej promocji, dowiadujemy się, że w piątek (27 maja) na parkingu przy ratuszu, od godz. 20:00 do późnych godzin będzie nam serwowany muzyczny paździerz w postaci festiwalu disco polo. 

Organizuje go radio VOX FM, które słuchaczy karmi disco polo codziennie. „Najlepszy Koncert Świata 2022”, bo tak się nazywa ogólnopolski festiwal, ruszył 20 maja w Poznaniu i potrwa do końca czerwca. Rzeszów jest drugim przystankiem. Zagrają gwiazdy disco polo: Boys, Luka Rosi, Lili, Iness, Top Girls, Milano, News, Bajor, Enjoy i Weź Nie Pytaj.

Dla muzyki nic dobrego nie zrobią

Festiwal jest darmowy, miasto nim się specjalnie nie chwali, na swojej stronie internetowej odnotowało tylko: „Na mobilnej scenie VOX FM zagra m.in. zespół Boys z Marcinem Millerem na czele. Nie zabraknie także Porannych Wyjców, którzy jak zwykle nie zrobią nic dobrego dla muzyki i zaśpiewają, dbając przy okazji o dobry nastrój publiczności”.

Miasto, w tej skali, z disco polo obcuje nie pierwszy raz. W 2018 roku na Stadionie Miejskim swoje największy hity odgrywali: Weekend, Czadoman, Classic, Etna, B-Qll i Kordian. Koncert „Disco Lato” zorganizowała wówczas Estrada Rzeszowska. Na pocieszenie, piątkowy koncert disco polo odbywa się na starcie lata. Na końcu może o nim zapomnimy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama