Reklama

O wsparcie finansowe proszą premier Ewę Kopacz ukraińscy studenci, studiujący w Polsce. Petycję zainicjowali Ukraińcy, którzy uczą się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

O petycji do Ewy Kopacz poinformowała nas Olena Shershnova, sekretarz Samorządu Studenckiego WSIiZ. Z ostatniego raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2014″ wynika, że na rzeszowskiej uczelni studiuje ponad 1400 Ukraińców, a w całej Polsce ok. 15 tysięcy.

– Rozmawialiśmy ze studentami z innych uczelni państwowych i publicznych. Długi czas zastanawialiśmy, gdzie możemy szukać pomocy i wsparcia, po czym powstał taki pomysł – mówi Olena Shershnova.

Petycja do premier polskiego rządu powstała we wtorek (17 lutego). Tylko w ciągu pierwszego dnia podpisało ją ok. 300 osób. Ukraińscy studenci piszą, że większość z nich nie posiada polskiego pochodzenia, a razem tworzą najliczniejszą grupę studentów obcokrajowców, którzy wybrali kształcenie na polskich uczelniach ze „względu na jakość kształcenia” i „możliwość zdobycia europejskiego dyplomu”.

Jakakolwiek pomoc

Ukraińcy studenci proszą o pomoc polski rząd w związku z sytuacją na Ukrainie.

„Nastąpiło katastrofalne obniżenie wartości hrywny w stosunku do polskiego złotego. Od września ubiegłego roku, kurs ukraińskiej waluty w stosunku do złotego spadł z 0,37 do 0,15. Oznacza to, że nasze wydatki związane z utrzymaniem w Polce wzrosły 2,5 krotnie. Stwarza to nam, studentom z Ukrainy, barierę nie do pokonania, aby kontynuować studia w Polsce. Nie możemy liczyć na pomoc finansową rodzin oraz rządu ukraińskiego” – czytamy w petycji.

– Liczymy na wsparcie finansowe naszych studiów w jakiejkolwiek postaci i będziemy wdzięczni za jakąkolwiek pomoc – mówi Olena Shershnova. Twierdzi, że coraz więcej ukraińskich studentów z powodu coraz wyższych kosztów utrzymania, rezygnuje z nauki na polskich uczelniach.

Studenci chcieliby wsparcia m.in. w postaci stypendiów socjalnych, dodatków mieszkaniowych, dofinansowania studiów płatnych, czy udzielenia zapomogi materialnej.

Jesteśmy przyszłością Ukrainy

„Tylko takie wsparcie pozwoli nam przetrwać ten trudny okres i da możliwość ukończenia studiów oraz możliwość zdobycia europejskiego wykształcenia, aby pomóc w przyszłości Ukrainie” – podkreślają w petycji ukraińscy studenci.

Napisali również, że wykształcenie, jakie zdobywają w Polsce jest „ważne dla naszej indywidualnej przyszłości, a przede wszystkim dla przyszłości naszego kraju, który stoi u progu złożonych, długoterminowych przemian”.

„Ukraińskie społeczeństwo pokłada w nas, studentach studiujących w Polsce i za granicą, ogromne nadzieje, iż zdobyte wykształcenie pomoże nam po powrocie na Ukrainę w przeprowadzeniu koniecznych zmian” – czytamy w petycji.

Możecie ją podpisywać TUTAJ.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: