Zdjęcie: Grzegorz Więcek / EPRZ Spotter
Reklama

We wtorek rano na lotnisku w Rzeszowie wylądował samolot Boeing 787 Dreamliner. – Przyleciał na przegląd do hangaru serwisowego LineTech – poinformował nas Grzegorz Więcek z EPRZ Spotter.

 

Panu Grzegorzowi udało się zrobić zdjęcie z lądowania Dreamliner’a w barwach LOT-u. To jeden z najnowocześniejszych samolotów świata, który w barwach narodowego przewoźnika lata od 2012 r. LOT dysponuje obecnie sześcioma Dreamliner’ami.

Port Lotniczy w Jasionce jest jedynym portem w Polsce, w którym znajduje się hangar, gdzie w całości może się zmieścić Boeing 787 Dreamliner.

– Dokonamy prostego przeglądu, bo to nowe samoloty, nie wymagają jeszcze zaawansowanych prac – wyjaśnia Piotr Kaczor, szef firmy LineTech, która od początku br. w Jasionce dokonuje przeglądów i serwisów samolotów pasażerskich.

W Jasionce znajduje się najnowocześniejsza w Europie baza do prowadzenia tego typu prac.

Dreamliner to samolot, który zrewolucjonizował lotnictwo Ten dwusilnikowy, szerokokadłubowy odrzutowiec w 50 procentach wykonano z kompozytów.

Zaawansowane silniki Rolls Royce’a wydzielają do 60 proc. mniej hałasu, a w połączeniu z lekką konstrukcją Dreamliner ma mniejsze zużycie paliwa. Dreamliner w barwach LOT-u zabiera na pokład 252 pasażerów. Są w nim trzy klasy podróży – Business, Premium, Economy.

W Dreamlinerze okna mają rozmiar porównywalny z bagażem podręcznym – 27 x 47 cm i są 30 proc. większe niż w pozostałych samolotach pasażerskich. W Dreamlinerze panuje ciśnienie porównywalne z tym na Kasprowym Wierchu (ok. 1900 m), podczas gdy w standardowych samolotach jest to prawie szczyt Rysów (2400 m).

Dreamliner ma 57 m długości, 17 m wysokości, rozpiętość skrzydeł wynosi 60 m. Samolot waży 215 ton. Maksymalna prędkość wynosi 985 km/h.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: