Dyrektorzy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i BWA odchodzą na emeryturę [FOTO]

Irena Gałuszka, wieloletni dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, oraz Ryszard Dudek, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, odchodzą na emeryturę. Teraz planują jedynie cieszyć się pracą twórczą.

 

W poniedziałek w starej rzeszowskiej synagodze Irena Gałuszka i Ryszard Dudek oficjalnie pożegnali się ze stanowiskami.

– Bardzo serdecznie dziękuje za wkład pracy, którą państwo włożyli podczas wieloletniej pracy na swoich stanowiskach. Życzę pięknych sukcesów, ponieważ zarówno Irena Gałuszka, jak i Ryszard Dudek nie kończą swojej  pac artystycznej – mówił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

– Mamy nadzieję, że będziemy się z państwem spotykać i w dalszym ciągu korzystać z państwa doświadczenia. Życzę wszystkiego najlepszego – dodawał.

Irena Gałuszka na stanowisku dyrektora Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa pracowała 26 lat. To z jej inicjatywy Galeria powstała 21 styczna 1992 roku. Od tego czasu zorganizowano w niej 372 wystawy. Od 1993 roku w instytucji działa też Galeria Debiuty, w której swoje pierwsze wernisaże mało 90 młodych twórców.

– Bardzo dziękuję za współpracę – mówiła Irena Gałuszka. – Wspólnie wydaliśmy pierwszy tom o inwestycjach w Rzeszowie. Jest ich tak dużo, że nie można ich zmieścić w jednym tomie, dlatego trud wydania drugiego i trzeciego tomu zostawiam państwu, bo to też jest historia. Rzeszów przez lata ogromnie się zmienił i wypiękniał – dodawała.

Na koniec pracy dyrektorskiej 18 grudnia będzie można zobaczyć autorską wystawę fotografii Ireny Gałuszki w GFMRz.

Irena Gałuszka to artysta-fotograf.  W latach 1980-1992 była prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, brała udział w ponad 60 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych (ponad 30 nagród), jest autorką 18 wystaw indywidualnych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Irena Gałuszka została uhonorowana również Nagrodą Miasta Rzeszowa I stopnia w dziedzinie Kultury i Sztuki za 2006 rok za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz ogromny dorobek na rzecz upowszechniania i popularyzacji sztuki fotografii wśród mieszkańców Rzeszowa.

Ryszard Dudek z pracownikami pożegnał się krótko, acz wymownie. – Dziękuję za wszystko, co było miłe, będę bardzo miło wspominał ten czas – powiedział w BWA wśród swoich obrazów, które obecnie możemy podziwiać na wystawie  pt. „Trzydziestoośmioptyk” do 3 grudnia.

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie powstało w 1962 roku. Obecnie posiada 1000 prac z zakresu współczesnej twórczości: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, szkła i tkaniny artystycznej. Są wśród nich prace znanych i wybitnych polskich artystów m. in. Zdzisława Beksińskiego, Józefa Szajny, Jerzego Dudy – Gracza, Franciszka Starowieyskiego.

Ryszard Dudek ukończył studia malarskie w Krakowie (Wydział Malarstwa ASP, praca dyplomowa u Czesława Rzepińskiego). Od 1972. mieszka i tworzy w Rzeszowie. Dudek jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, kontynuuje „klasyczną” formułę nowoczesnego malarstwa. Jego obrazy prezentowano m.in. na prestiżowych wystawach w Czechosłowacji i USA.

Ryszard Dudek jest laureatem wyróżnień i nagród w konkursach lokalnych, krajowych i zagranicznych. Zorganizował 20 indywidualnych wystaw swojej twórczości, uczestniczył w ok. 150 wystawach zbiorowych.

W związku z przejściem obu dyrektorów na emeryturę Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił konkurs na oba stanowiska. Dokumenty aplikacyjne na stanowisko dyrektora GFMRz można składać do 4 grudnia, a na dyrektora BWA do 23 grudnia w siedzibie UM (ul. Rynek 1).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama