Reklama

Jesteś zainteresowany współpracą z amerykańskim uczelniami i ofertą stypendialną? Zapisz się na Dzień Fulbrighta, który odbędzie się w Rzeszowie 23 marca.

Dzień Fulbrighta organizuje Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. Dzień Fulbrighta organizowany jest w tym roku w Polsce po raz drugi. W Rzeszowie odbędzie 23 marca o godz. 10.00 w siedzibie WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2.

Program spotkania będzie miał formę wykładów i prezentacji m.in. na temat relacji polsko-amerykańskich, oferty stypendialnej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz warsztatu dotyczącego wystąpień publicznych. Gościem honorowym wydarzenia będzie Ellen Germain, Konsul Generalna USA w Krakowie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

– Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję pozyskania informacji z zakresu m.in. profesjonalnego przygotowania artykułu naukowego do publikacji w międzynarodowym czasopiśmie indeksowanym, strategicznego korzystania z zasobów światowej nauki, budowania strategii współpracy zagranicznej oraz prezentowania się na międzynarodowych forach publicznych i aplikacji na uczelnie amerykańskie – wyjaśnia Ewa Nowak-Koprowicz, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

Zapisy do 19 marca

Program Fulbrighta dotyczy wymiany naukowej pomiędzy USA i innymi krajami. Program rozpoczął się w 1946 r. w USA z inicjatywy amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta. Działa w 155 krajach. Absolwentami jest już ponad 325 tys. osób na całym świecie. Co roku przyznawanych jest ponad 8 tys. stypendiów, z czego 80 w Polsce.

Program Fulbrighta w Polsce jest jednym z największych programów stypendialnych dla studentów, badaczy, naukowców i artystów z Polski oraz z USA w Europie Środkowej i Wschodniej. Został zainicjowany w 1959 roku.

Od 1995 roku program realizuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Do końca 2014 roku przyznano ponad 4 tys. stypendiów. Honorowymi współprzewodniczącymi Rady Komisji jest ambasador USA w Polsce, Stephan D. Mull oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Spotkanie w Rzeszowie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych ofertą stypendialną Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz współpracą z amerykańskimi uczelniami i wykładowcami.

– Zapisy przyjmujemy do 19 marca pod adresem: rodm@wsiz.rzeszow.pl lub pod nr tel.: 17 866 11 82 – zachęca Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ w Rzeszowie.

PROGRAM (23 marca, godz. 10:00-13:00, sala A53)

– Otwarcie spotkania – Ellen Germain, Konsul Generalna USA w Krakowie

– Relacje polsko-amerykańskie – dr Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ameryk Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

– How Does Light Make us Happier? Why the Copernican Revolution Matters to Poland and to You – Prof. Dan Oren, Uniwersytet Yale, stypendysta Fulbrighta w Instytucie Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni

– Stypendia Komisji Fulbrighta – Karolina Sobieraj, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta

– WARSZTAT: Wystąpienia publiczne – Małgorzata Krasowska, dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: