Fot. Materiały organizatorów. Na zdjęciu FINK
Reklama

FINK, brytyjski wokalista, będzie gwiazdą Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury 2018 w Rzeszowie. Nie zabraknie także muzycznych kolektywów.

Tegoroczna edycja Wschodu Kultury ESK odbędzie się w dniach 21-24 czerwca (od czwartku do niedzieli). Organizatorzy zaplanowali około 40 wydarzeń, 25 projektów artystycznych, 15 koncertów, w których weźmie udział ok. 200 artystów z 14 państw. Będą też wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie.

Najważniejszą częścią ESK jest Koncert Główny, który odbędzie się w drugi dzień imprezy (piątek 22 czerwca) na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. Koncert rozpocznie Ormianin David Chaxalyan, który w 2016 roku w armeńskim X-Factor zaśpiewał po polsku piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, wprawiając w zachwyt jury i publiczność. Organizatorzy ESK uważają, że to właśnie ten utwór doskonale splata się z ideą festiwalu. 

Potem wystąpią polsko-zagraniczne kolektywy, które wspólnie wykonują specjalnie na ESK zaaranżowane utwory: Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia), Lao Che i Trio Mandili (Gruzja), Happysad i Brunettes Shoot Blondes (Ukraina), Organek i FINK (Wielka Brytania), który będzie też zagraniczną gwiazdą wieczoru.

FINK, a właściwie Fin Greenall, to brytyjski autor tekstów, gitarzysta, producent oraz DJ pochodzący z Brighton. Współpracował z takimi artystami jak Amy Winehouse (wyprodukował jej pierwsze demo), Jon Legend (współtworzył utwory „Set Me Free” oraz „Green Light”), Banks, Professor, Green, czy Bonobo.

 O FINKU mówi się, że to jeden z najciekawszych męskich głosów Wielkiej Brytanii ostatnich lat. Jego debiutancki album ukazał się w 2000 roku i nosił nazwę „Fresh Produce”. Od 2006 pod nazwą FINK kryje się także trio w skład, którego, oprócz gitarzysty, wchodzą basista Guy Whittaker i perkusista Tim Thornton.

FINK w lipcu 2013 roku otrzymał także nominację do nagrody Independent Music Awards w kategorii „Najlepszy występ na żywo”. Od 2014 roku FINK wydaje swoje płyty pod szyldem własnej wytwórni płytowej R’coup’d Records.

Od 2006 roku i premiery drugiej płyty Biscuits for Breakfast muzyk nagrał 9 albumów studyjnych oraz dwa albumy koncertowe. Album „Hard Believer” odniósł międzynarodowy sukces docierając na wysokie miejsca list przebojów w Europie i USA. Utwory FINKA były wielokrotnie wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.

FINK koncertuje na całym świecie – m.in. we Francji, Holandii, Niemczech, Chinach , Australii, USA, Republice Południowej Afryki i Kanadzie. Jest bardzo lubiany również przez polską publiczność. Zagrał w Polsce kilka koncertów, w tym w „trójkowym” studiu im. Agnieszki Osieckiej.

W Rzeszowie podczas ESK FINK zagra dzięki Organkowi, który zaproponował mu wspólny występ na festiwalu. Brytyjski artysta chętnie się zgodził. Stwierdził, że to świetny pomysł. – Myślę, że mamy dużo wspólnego, podobny klimat muzyczny. Dołączcie do nas. Będzie wspaniale! – zapowiedział FINK. 

Wkrótce szczegółowy program ESK. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama