Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Rzeszowskim [ZDJĘCIA]

Reklama

– Pora opuścić nasze małe piaskownice na rzecz budowania jednego, potężnego gmachu uniwersytetu o silnych fundamentach naukowych – mówił w poniedziałek (1 października), prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, podczas 18. inauguracji roku akademickiego. 

 

Nowy rok akademicki na UR rozpoczęło 18,5 tysiąca studentów, z czego 6,6 tysięcy to studenci pierwszego roku studiów I i II stopnia. Będą się oni kształcić na 57 kierunkach, wśród których nowością są: agroleśnictwo, logistyka w sektorze rolno-spożywczym, finanse i rachunkowość, polonistyka stosowana, komunikacja międzykulturowa.

Jak co roku, najwięcej chętnych było na studiowanie medycyny. Wzrosła także liczba studentów zagranicznych. Wśród popularnych kierunków znalazły się także grafika, wcześniej wspomniane finanse i rachunkowość, a także filologia angielska i dziennikarstwo.  Studentów w roku akademickim 2018/2019 będzie uczyło ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich.

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego dla UR była szczególna. Raz, że UR osiągnął symboliczną dorosłość, a dwa, 1 października weszła w życie tzw. Ustawa 2.0 Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, którą rektor UR jeszcze w ub. r. krytykował.

Uniwersytet potrzebuje zmian

W poniedziałek prof. Sylwester Czopek mówił o niej łagodniej, twierdząc, że „w życiu każdego z nas mogą pojawić się takie okoliczności, które, niezależnie od wieku, powodują, że nagle doroślejemy”. Obecną sytuację, w której chcąc nie chcąc, znalazła się uczelnia, rektor UR porównał do znanego w naukach humanistycznych rytuału przejścia, który poprzedza faza wyłączenia i okresu przejściowego.

– Właśnie dziś weszliśmy w fazę drugą. Jeżeli dobrze zrealizujemy nasze zadania, przeprowadzimy niezbędne zmiany zapewniające wyższą pozycję naukową połączoną z jakością kształcenia, zostaniemy włączeni do nowych struktur, zreformowanych zgodnie z duchem Ustawy 2.0, uniwersytetów – mówił prof. Czopek.

– A jeśli tego okresu nie wykorzystamy, zagubieni w nieracjonalnych obronach indywidualnego stanu posiadania, to oczywiście oczekiwany rytuał się nie dopełni. Apeluję zatem o rozsądek i zrozumienie, że Uniwersytet Rzeszowski potrzebuje zmian. Pora opuścić nasze małe piaskownice na rzecz budowania jednego, potężnego gmachu uniwersytetu o silnych fundamentach naukowych i pięknego swoją różnorodnością, aktywnością doktorancką oraz studencką – dodawał.

„To jest ślepa uliczka”

Rektor UR wspomniał też o dzisiejszym kryzysie prawdziwych autorytetów, wskazując, że dla nauki, która zawsze była konserwatywna i elitarna, są one niezbędne.

Prof. Sylwester Czopek uważa, że w dzisiejszym świecie premiowane są postawy, które wręcz deprecjonują rolę i rangę autorytetów, co w efekcie doprowadza do „płytkości” powszechnej wiedzy, nieumiejętności odróżnienia prawdy od półprawdy, czy nawet fałszu, oraz pojawienie się pseudonaukowych teorii.

–  Bez autorytetu „mistrzów” nie ma mowy o formowaniu – mówił dobitnie prof. Czopek.

Rektora UR w kontekście wchodzącej w życie dzisiaj Ustawy  2.0 zmartwił także fakt, iż chce się dążyć do wykształcenia sprawnych „naukowych urzędników”, legitymujących się jedynie doktoratem, jak sam stwierdził, coraz gorszej jakości, a nie naukowców, którzy w swoich badaniach szukają prawdy. – To ślepa uliczka, z której trudno będzie wrócić na właściwą drogę – stwierdził prof. Sylwester Czopek.

Zapewnić lepszą przyszłość UR

Warto dodać, że UR w tym roku po raz pierwszy podpisze dokument o nazwie „Wieloletni program inwestycyjny Uniwersytetu Rzeszowskiego na lata 2018-2025”, który jest podstawą starań uczelni o pieniądze na inwestycje, m.in. utworzenie Szpitala Uniwersyteckiego.

– Decyzje w tej sprawie zapadną w ławach sejmowych i na posiedzeniu rządu, dlatego proszę parlamentarzystów obecnych na tej sali, a także tych, którzy mogą pomóc tej sprawie – to wymaga porozumienia ponad podziałami, aby zapewnić lepszą przyszłość UR – apelował prof. Czopek, nawiązując do ostatniego medialnego spięcia między dwoma kandydatami na prezydenta Rzeszowa: Tadeuszem Ferencem (Rozwój Rzeszowa) i Wojciechem Buczakiem (PiS), którzy w swojej kampanii wykorzystali motyw budowy szpitala akademickiego.

Obaj politycy byli także obecni podczas inauguracji. Ponadto, na sali w trakcie uroczystości gościli także rektorzy zagranicznych i podkarpackich uczelni oraz byli rektorzy UR – prof. Włodzimierz Bonusiak i prof. Stanisław Uliasz. Na sali zabrakło prof. Aleksandra Bobko, dzisiejszego senatora PiS.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama