Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Konrad Fijołek

To już pewne! Konrad Fijołek będzie wspólnym kandydatem opozycji w przyspieszonych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Oficjalnie zostanie zaprezentowany w poniedziałek (15 marca).

Konrad Fijołek, lider Rozwoju Rzeszowa w Radzie Miasta Rzeszowa, otrzymał poparcie Platformy Obywatelskiej, Lewicy, PSL, Ruchu 2050 Szymona Hołowni, Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej i Zielonych. 

Konrad Fijołek ma być zaprezentowany w poniedziałek w południe na rzeszowskim Rynku. Na prezentację mają przyjechać liderzy poszczególnych ugrupowań, m.in. Borys Budka, szef PO, a także Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i Barbara Nowacka. 

Już w sobotę (13 marca) Borys Budka w radiu RMF mówił, że kandydatem opozycji będzie osoba „z bardzo dużym obywatelskim poparciem, również w dotychczasowym środowisku prezydenta Rzeszowa”. To jasno wskazywało, że kandydatem będzie Konrad Fijołek. 

Tym samym w centrali PO nie przeszła rekomendacja dla Teresy Kubas-Hul udzielona jej przez regionalne struktury Platformy Obywatelskiej. Nie będzie też startował Edward Słupek, szef rzeszowskiej spółdzielni mieszkaniowej „Zodiak”. Jego popierali ludowcy. 

Kilka dni temu radni Rozwoju Rzeszowa apelowali do opozycji parlamentarnej, by jej kandydatem został Konrad Fijołek. 

Rozwój Rzeszowa 2.0  

Komitet wyborczy Konrada Fijołka będzie miał nazwę „Rozwój Rzeszowa 2.0”.

„Jesteśmy przekonani, że  Rzeszowianom zależy przede wszystkim na tym, aby w wyborach Rzeszowem w kolejnych latach kierowała osoba ze znajomością miasta, jego problemów, osoba autentycznie zaangażowana w działalność samorządową i społeczną w naszym mieście” – czytamy w niedzielnym oświadczeniu Rozwoju Rzeszowa 2.0.

„Wybory na Prezydenta Miasta powinny powiem być przede wszystkim świętem samorządności a nie konkursem partyjnych działaczy” – dodano.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Według komitetu, Konrad Fijołek, kierując dotychczas klubem Rozwój Rzeszowa oraz Radą Miasta Rzeszowa (jest jej wiceprzewodniczącym), „wykazywał się zawsze przygotowaniem merytorycznym i doskonałą znajomością miejskiej problematyki”.

„Uczestniczył w kreowaniu i konstruowaniu najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych realizowanych w Rzeszowie w ostatnich latach. Podczas wieloletniej pracy społecznej i zawodowej dał się poznać przede wszystkim jako człowiek kompromisu, potrafiący łączyć i wypracowywać wspólne rozwiązania” – napisano w oświadczeniu.

Konrad Fijołek z wykształcenia jest socjologiem. W 2015 roku założył ruch miejski Rzeszów Smart City. Przez wiele lat był najbliższym współpracownikiem Tadeusza Ferenca, który ze stanowiska prezydenta Rzeszowa zrezygnował 10 lutego. Ferenc swoje polityczne uczucia ulokował jednak w Marcinie Warchole z Solidarnej Polski.  

Kto zamierza startować? 

Z niedawnej prognozy wyborczej przygotowanej przez OGB Pro wynika, że kandydat opozycji wygra wybory z Marcinem Warchołem stosunkiem 52,5 proc. głosów do 47,5 proc. Warunek? Kandydat opozycji najpierw musi się dostać do drugiej tury. Łatwo nie będzie, bo wśród kandydatów będzie m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, popierana przez PiS.  

Wybory mają się odbyć 9 maja. Start w wyborach zapowiedzieli już także Grzegorz Braun z Konfederacji, Agnieszka Itner z partii Razem, Kazimierz Rochecki, przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście. Start rozważają również Maciej Masłowski, były poseł Kukiz’15, oraz Marek Poręba, były szef rzeszowskiej Platformy Obywatelskiej.  

Kandydata w wyborach wystawi także Porozumienie Jarosława Gowina. Jego nazwisko zostanie wyłonione w prawyborach, w których biorą udział Waldemar Kotula i Arkadiusz Opoń. Kandydaci w przedterminowych wyborach mogą się zgłaszać do 16 kwietnia. . 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama