Zdjęcie: Przemysław Niepokój-Hepnar

W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na świecie, jedną z nagród zdobył Przemysław Niepokój-Hepnar, krośnianin i student grafiki komputerowej w mediach WSIiZ w Rzeszowie. To kolejne prestiżowe wyróżnienie dla tego utalentowanego podkarpackiego fotografa.

Monochrome Photography Awards to konkurs odbywający się w Londynie pod patronatem wiodących magazynów i portali fotograficznych. Skład jurorski tworzą światowej klasy fotografowie m.in. Allison Barnes, Andre Brito, Anna Filipova, Ben Nixon, Claire A. Warden, czy laureat World Press Photo – Polak Tomasz Lazar. W edycji 2016 wzięło udział 8122 uczestników z 81 krajów, a ostateczne wyniki zostały opublikowane na początku 2017 r.

– To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, ilość nagród i wyróżnień jest mocno ograniczona, a liczba zgłoszeń i nazwiska uczestników czy członków jury robią wrażenie. Cieszy mnie, iż doceniony został materiał wcześniej nienagradzany. Zdjęcie portretowe Olka – bieszczadzkiego wypalacza węgla zostało wykonane w technice klasycznej, przy użyciu średnioformatowego aparatu Mamiya.

– Ciekawostką jest to, iż swego czasu znalazłem pudełko nieużytych filmów po mojej babci, która po śmierci dziadka prowadziła zakład fotograficzny. Przeterminowane ponad 20 lat filmy okazały się idealne do obróbki – ręcznie wywołałem film w koreksie, zeskanowałem. Efekt końcowy może się podobać, nie jesteśmy w stanie uzyskać podobnej wizualnej estetyki przy użyciu fotografii cyfrowej – twierdzi Przemysław Niepokój-Hepnar, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych.

Zdjęcie: Przemysław Niepokój-Hepnar
Zdjęcie: Przemysław Niepokój-Hepnar

W minionym roku Przemysław Hepnar-Niepokój zdobył kilka bardzo znaczących nagród m.in. w listopadzie honorowe wyróżnienie w najbardziej prestiżowej kategorii „profesjonalnej” w ramach międzynarodowego konkursu Neutral Density Photography Awards.

Ponadto w konkursie International Photography Awards, odbywającym się w październiku 2016 r., zdobył aż 10 honorowych wyróżnień. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie zdjęcia nadesłane przez fotografa otrzymały nagrodę, a sam konkurs w środowisku branżowym jest określany mianem „Oskarów”.

– Przemysław Niepokój-Hepnar to uzdolniony student fotografii naszej uczelni. W minionym roku zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukoronowaniem tych artystycznych osiągnięć oraz jego dobrych wyników w nauce, było przyznanie prestiżowego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dodaje Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ.

Zdjęcie: Materiały prasowe WSIiZ
Zdjęcie: Materiały prasowe WSIiZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama