Reklama

Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „Ślad” protestuje przeciwko planom wyburzania willi Kotowicza w Rzeszowie.

Stowarzyszenie swoje stanowisko zamieściło na Facebooku. Czytamy w nim, że stowarzyszenie „wyraża dezaprobatę wobec planów wyburzenia wilii przy ul. Dekerta 4 w Rzeszowie i budowy na jej miejscu apartamentowca”.

„Obiekt ten ze względu na historyczne znaczenie powinien zostać zachowany. Nie możemy pozwolić na zniszczenie domu tak ważnej postaci dla naszego narodu, jaką był pułkownik Jan Stefan „Twardy” Kotowicz, patron znajdującego się tuż obok skweru” – czytamy w stanowisku.

Stowarzyszenia przypomina, że płk Kotowicz był wybitnym rzeszowianinem, który „walczył o wolność i niepodległość Polski w Legionach Józefa Piłsudskiego w latach 1914-1918, a następnie w wojnie z bolszewikami w 1920 r.”.

„W wojnie obronnej 1939 r. dowodził III Brygadą Górską Wojska Polskiego, która przykładowo w dniach 16-17 września wykonywała krwawe przeciwnatarcie na Sambor. W okresie okupacji niemieckiej pułkownik Kotowicz był m.in. inspektorem Komendy Głównej Armii Krajowej (AK), a w okresie od 16 do 25 lipca był ostatnim dowódcą 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK” – czytamy dalej w piśmie.

Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad” uważa, że z tych powodów należy chronić willę Kotowicza, jeden z niewielu obiektów w Rzeszowie mających przedwojenny klimat.

„Willa stojąca tuż obok zabytkowego letniego pałacu Lubomirskich i w pobliżu pomnika rzeszowskiej AK znacznie bardziej pasuje do tego otoczenia niż nowoczesny apatamentowiec, który stanowiłby tutaj niepotrzebny dysonans.

Nie możemy pozwolić na postępowanie procesu, który trafnie określił marszałek Józef Piłsudski słowami: Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” – zaznacza w stanowisku stowarzyszenie „Ślad”.

30 kwietnia w rzeszowskim hotelu Grand przy ul. Kościuszki zostanie zaprezentowany projekt budowy apartamentowca, który miałby powstać po wyburzeniu willi Kotowicza. Początek prezentacji o godz. 10. Trzeba się na nią wcześniej zapisać. Udział w prezentacji z podaniem imienia i nazwiska należy wysyłać na adres: biuro@mwmarchitekci.pl

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama