Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Gdy myślimy o świętach Bożego Narodzenia, od razu widzimy pięknie ozdobione rzeszowskie ulice. W tym roku ratusz o takich dekoracjach myśli już w sierpniu i zapowiada, że będzie drożej niż w ubiegłych latach.

Słońce świeci, pot się leje, jedni są na wakacjach inni się nie mogą ich doczekać. A co robi ratusz w te upalne dni? Dla ochłody myśli już o świętach Bożego Narodzenia. Tak, dobrze czytacie, jest sierpień, a w mieście już planuje się, jak będą wyglądały rzeszowskie ulice  w grudniu.

Chodzi oczywiście o ogłoszony początkiem sierpnia przetarg na iluminacje świetlne, które w okresie Bożego Narodzenia zdobią nasze ulice. Zwykle takie poszukiwania odbywają się nie wcześniej jak pod koniec października czy początkiem listopada. Tym razem jest inaczej? Dlaczego?

– Coraz trudniej znaleźć firmę, która podejmie się wykonania świątecznego oświetlenia. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się tak szybko na ogłoszenie przetargu – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ratusz planuje w tym roku wydać na świąteczne światełka więcej, niż w poprzednich latach, bo ponad 1,2 mln zł.  W poprzednich sezonach rzeszowski magistrat za iluminacje płacił 600 tys. zł za rok 2016, 800 tys. zł w 2017 r. i 1 mln 60 tys. zł w ub. r.

– Na rynku jest coraz mniej firm, które świadczą takie usługi, dlatego spodziewamy się, że cena w tym roku nie będzie raczej niższa od tych, które były w poprzednich latach – mówi Chłodnicki.

W tym roku świąteczne światełka będą montowane, jeśli pójdzie wszystko zgodnie z planem, już 30 listopada, by 1 grudnia mogły swoim blaskiem już cieszyć oczy mieszkańców. Iluminacje będą wisiały do 31 stycznia 2019 r. Po tym terminie, firma, która założy światełka, będzie miała dwa tygodnie na ich demontaż.

Ratusz tradycyjnie planuje na rzeszowskim Rynku postawić sztuczną choinkę, która będzie wysoka na 16,5 m. Jej średnica będzie wynosić 6 m. Choinka będzie przyozdobiona diodami, które będą świecić w kolorze białym. Ponadto, każda gałąź będzie ubrana w bombki w kolorach złotych i srebrnych. Szczyt choinki będzie zdobić świecąca gwiazda. Na Rynku pojawi się także dekoracja 2D w kształcie pary bałwanków.

Na latarniach pojawią się m.in. ozdoby w kształcie powiewających proporczyków i śnieżynek. Tak będą przyozdobione ulice Kościuszki, Grunwaldzka, 3 Maja, Jagiellońska, Matejki, Sokoła, Mickiewicza, Słowackiego, Marszałkowska, Lisa-Kuli, Hetmańska, Wincentego Pola, Poznańska, Grottgera, Asnyka, Krakowska.

Świątecznymi ozdobami będą oplecione także plac Farny, aleje Piłsudskiego, Cieplińskiego, wiadukt Tarnobrzeski, Śląski, most Zamkowy, plac Śrenawitów, rondo łączące ulice: Rejtana, Niepodległości, Kopisto, rondo MSW, Kuronia i Jana Pawła II.

Ponadto na terenie miasta staną także iluminacje 3D. I tak na wysepce ronda Jana Pawła II pojawią się bombki, na skwerze Górskiego dwie fontanny, na rondach Pobitno – pięcioramienna gwiazda, Ulmów – bombki, Pileckiego – korona zakończona rozetą.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

13 KOMENTARZE

 1. Światełka są potrzebna i już! Wioska rzeszowska musi się cieszyć z tego kiczu. Zgłaszam pomysł innowacyjny – z każdego światełka powinno się sączyć disco polo!!!

 2. Fakt lamki by mogły wisieć non stop przez te 250 lat :dopiero by była innowacja iluminacyjna a i z kosmosu UFO by zobaczyło tą łune co by biła w kosmos z Rzeszowa

 3. Co to jest na CAŁE miasto wojewódzkie te 1 mln 60 tys. zł na iluminację tylu ulic i rond?

  Przecież niedawno pis zablokował miastu mega inwestycję obwodnicę południową z nowym mostem tak skutecznie że przepadło 277 mln złotych dotacji unijnej! Jeszcze raz powtórzę 277 milionów złotych.
  To jest dopiero kwota. Za taką kasę można by oświetlić Rzeszów przez 250 lat, 2,5 wieku!

  https://rzeszow-news.pl/po-chce-obwodnicy-wedlug-koncepcji-ratusza-pis-protestuje-to-szkodliwe-zabiegi/

 4. Zapytam, skoro dopiero przetarg ogłoszono, skąd takie dokładne dane tych wszystkich świecidełek? Czyżby pod konkretną firmę, wybraną już wcześniej ??????

 5. Wszystko cacy tylko co bedzie jak podopinają te wszystkie iluminacje/ autobusy elektryczne i inne “Tesle” do gniazdek i jak łupnie to nawet watowanie gwoździami -nic nie da a bedą ciemności egipskie i co wtedy no trzeba chyba se świeczke kupić : co ?:

 6. No wypraszam sobi nigdy maruderem nie byłem a tym bardziej smutasem tryskam chumorem i dowcipem na wszystko mam natychmiastową odpowiedź -punktuje tumanów i tych co mają klapy na oczach nigdy nie cykam : aaaa/ eeeee/ beeeee- czy ooooooooooo
  Ale jest to ALE:
  Dla czego tylko tam te iluminacje/ bałwany i inne prepitety a inne dzielnice tak 4-4;5 kilometra od ratusza to co ” Pikuś”
  I właśnie dla tego jestem nie kontent : O !

Comments are closed.