Milion złotych przekazał samorząd podkarpacki na uruchomienie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Kierunek rusza 1 października br.

Uroczystość podpisania umowy o przekazaniu pieniędzy pomiędzy samorządem, a UR odbyła się w środę (15 kwietnia) w urzędzie marszałkowskim.

– Wszyscy jesteśmy przekonani, że uruchomienie tego kierunku i dalszy rozwój uniwersytetu jest i powinien być priorytetem samorządu województwa podkarpackiego i wszystkich instytucji, które mogą w jakimś stopniu przyczynić się do rozwoju uniwersytetu i kierunku lekarskiego – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Władze województwa podkreślają, że powstanie kierunku lekarskiego na UR to nie tylko prestiż dla uczelni, szansa dla młodych ludzi marzących o studiowaniu medycyny oraz perspektywa ściągnięcia do Rzeszowa kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach. To także wielkie wyzwanie finansowo-inwestycyjne. Konieczne są inwestycje na ponad 270 mln zł.

Dwie duże inwestycje

Milion złotych, które na kierunek lekarski przeznaczył samorząd, zostanie wydany na bieżące koszty funkcjonowania kierunku. Uniwersytet Rzeszowski musi remontować istniejące obiekty i kupować aparaturę. Uczelnia szuka pieniędzy.

– Niewątpliwie jednym z ważnych źródeł, partnerów jest urząd marszałkowski, który w kolejnej perspektywie będzie dysponował sporymi środkami na potrzeby szkolnictwa wyższego i potrzeby szpitali – powiedział prof. Aleksander Bobko, rektor UR.

Władysław Ortyl przypomniał, że samorząd na potrzeby kierunku lekarskiego, przekazał uniwersytetowi m.in. działki. – Wszystko zmierza do tego, aby kierunek lekarski stał się faktem – mówił Ortyl. Przyznał, że milionowa dotacja dla UR nie odpowiada w pełni potrzebom uczelni.

– Wiemy, jak kosztowne są rzeczy związane z utrzymaniem, płacami, eksploatacją – mówił marszałek. – Nie są to środki, które rozwiązywałyby wszystkie nasze problemy – potwierdził rektor Bobko.

Za 23 mln zł w pobliżu Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie powstaje Zakład Nauk o Człowieku, który będzie bazą dydaktyczno-badawczą dla kierunku lekarskiego.

Na kolejnej działce przy ul. Warzywnej, którą marszałek oddał uczelni za 1 procent wartości, powstaje z kolei Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, w którym będą nowoczesne laboratoria. Centrum będzie kosztowało 91 mln zł.

120 osób w pierwszym naborze

Na potrzeby rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013 zostało przekazanych ponad 280 mln zł.

Teraz uczelnia czeka na wyznaczony limit studentów, którzy będą mogli rozpocząć w październiku naukę. Uzupełnia wraz ze szpitalami kadrę profesorów. Dotychczas udało się zatrudniać kilku, inni czekają na rozstrzygnięcie przetargów. UR czeka na zakończenie inwestycji centrum badawczego i zakładu nauk o człowieku.

W pierwszym naborze na kierunek lekarski na UR zostanie przyjętych 120 osób – po 60 na studia stacjonarne i niestacjonarne. Medycyna w Rzeszowie startuje już od 1 października. W szpitale kliniczne zostały przekształcone dwa rzeszowskie szpitale: Szpital Wojewódzki nr 2 i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama