Zdjęcie: Fundacja Dziecięca Fantazja
12-letnia Melania z Rzeszowa jeszcze nie chodzi i nie mówi, ale dużo rozumie. Porozumiewa się za pomocą obrazków. Teraz marzy o tablecie.

Melania urodziła się zdrowa, otrzymała 10 punktów w skali Apgar. Gdy miała 3 miesiące, wykryto u niej zaburzenia w rozwoju głowy. Dziewczynka przeszła wiele badań diagnostycznych, które jednak nie wykazały żadnych nieprawidłowości.
 

Pomimo właściwych wyników Melania nie rozwijała się prawidłowo. Lekarze zdiagnozowali u niej mózgowe porażenie dziecięce. Dopiero badania genetyczne potwierdziły chorobę, która nie ma jeszcze swojej nazwy. Są to zaburzenia neurorozwojowe ze spastyczną diplegią i wadami wzroku. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Dziewczynka nie chodzi i nie mówi. Zaczyna się pionizować i przemieszczać, ale Melania ma trudności z koordynacją ruchową i równowagą. Lekarze nie są w stanie przewidzieć rozwoju choroby. 

12-latka chciałaby mieć własny tablet, na którym mogłaby oglądać swoje ulubione bajki. Potrafi je samodzielnie zmienić, zminimalizować karty i zmienić głośność. 

Pieniądze na tablet dla Melanii zbiera Fundacja Dziecięca Fantazja, która od kilkunastu lat pomaga chorym dzieciom. Do tej pory, z pomocą firm, instytucji i osób prywatnych spełniła marzenia ponad 7500 dzieci.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama