Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. "Tresowany mężczyzna"

„Piaf” z dwoma aktorkami, koncert i dwa spektakle – to jedne z kilku propozycji rzeszowskich teatrów, które zachęcają do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru.

„Siemaszka”, Teatr Maska, Teatr Przedmieście i „Bo Tak” to najbardziej znane teatry w Rzeszowie. 27 marca będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru, który uchwalono w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Celem tego dnia jest wymiana informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy między placówkami artystycznymi oraz uświadomienie opinii publicznej, jak ważna w życiu codziennym jest sztuka artystyczna.

Co więc z okazji tak ważnego dnia zobaczymy w rzeszowskich teatrach? W Przedmieściu (ul. Reformacka 4) świętowanie rozpocznie się 24 marca (sobota) o godz. 20:00 spektaklem „Obietnica”, następnie będzie można zobaczyć „Kroniki podwórkowe” oraz posłuchać znakomitego zespołu Reisha Trio. Bilety w cenie 50 zł można rezerwować pod numerem telefonu: 667 714 730.

„Obietnica”, „Kroniki…”

Scenariusz do spektaklu „Obietnica” został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. To poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to, aby zrozumieć, ale po to, żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska – autorka sztuki mówi: „Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, chorobie, aniołach i przeznaczeniu…”.

Z kolei „Kroniki Podwórkowe” to próba cofnięcia się do naszej dziecięcej niewinności, naszego podwórka i marzeń. Krajobraz dzieciństwa pełen jest nie tylko sielskich wspomnień, ale też bólu, niespełnienia i gorzkiego smaku porażki.

W tle tej historii przewijają się burzliwe lata 80., czarno-białe fotografie, pochody pierwszomajowe i cień Czarnobyla. To czas przełomu, niewidzialnego zagrożenia, zmian społeczno-politycznych, budującego się nowego świata. Droga między szkołą, podwórkiem a kościołem to miejsce naszych najważniejszych odkryć, przeżyć, doświadczeń, które wpływają na późniejsze życie.

Akcent muzyczny 

Jeśli zaś chodzi Reisha Trio – zespół ten został założony w 2013 roku przy okazji przygotowań muzyki do spektaklu „Dybuk Rzeszowski” w Teatrze Przedmieście. Po wielkim sukcesie przedstawienia, licznych występach ze spektaklem w Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Ostrowie Wielkopolskim i zdobyciu Nagrody Specjalnej za muzykę na 35. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju młodzi muzycy postanowili poszerzyć swój repertuar o nowe kompozycje klezmerskie, zaczęli się także inspirować folkiem, muzyką etniczną i bałkańską.

Reisha Trio jest młodym, dynamicznym zespołem o dużych aspiracjach muzycznych. Grupa ma za sobą wiele koncertów i występów okolicznościowych. Zespół prezentował swoją twórczość w Filharmonii Podkarpackiej, Narodowym Muzeum Ziemi Przemyskiej, na rzeszowskim Rynku czy w Grand Hotelu w Rzeszowie. W październiku 2014 r. muzycy zarejestrowali kilka swoich kompozycji w studiu nagraniowym Polskiego Radia Rzeszów. W skład zespołu wchodzą: Jakub Adamski (akordeon), Szymon Tadla (cymbały), Marek Telwach (skrzypce).

Jedna „Piaf”, dwie aktorki

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W Teatrze im. W. Siemaszkowej  będzie można z okazji święta zobaczyć spektakl muzyczny „Piaf” 24 marca (sobota) o godz. 18:00. Będzie to wyjątkowy pokaz, ponieważ w tym dniu w jednym spektaklu zobaczymy dwie odtwórczynie głównej roli. W pierwszym akcie zaprezentuje się Dagny Cipora, w drugim Małgorzata Pruchnik-Chołka. Bilety w cenie 50 zł można kupić w kasie teatru. Naszą recenzję można przeczytać TUTAJ.

Teatralne święto będzie także obchodzone w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7).  Z tej okazji będzie można na deskach tamtejszej sceny zobaczyć musical „Stacja Broadway” na podstawie musicalu „Metro” w niedzielę (25 marca) o godz. 17.00. Spektakl przygotował Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk we współpracy z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Łańcucie. Wstęp na musical kosztuje zaledwie 5 zł.

Pieniądze czy marzenia?

„Stacja Broadway” opowiada o grupie młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Każdy z nich przywozi własną historię, marzenia, cel. Przyjeżdżają oni na casting do teatru, ale go nie przechodzą. Organizują więc własny musical na stacji metra. Po sukcesie podziemnego musicalu dostają propozycję do teatru, który ich wcześniej odrzucił. Pojawia się dylemat: iść za pieniędzmi czy za marzeniami…

Musical „Stacja Broadway” na podstawie musicalu „Metro” to historia o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim o romantycznej miłości.

Ponadto, w nadchodzący weekend będzie można również zobaczyć w Teatrze Maska w niedzielę (25 marca) o godz. 14:30 i 16:30  spektakl „Zorro”. Bilety w cenie 17 zł można kupić w kasie teatru lub na jego stronie.

Tajemniczy Zorro w „Masce” 

Zorro to tajemnicza postać w czarnej masce i pelerynie, budzi postrach wśród niegodziwców. Doskonale wiedzą bowiem, że spotkanie z nim oznacza tylko jedno – ich niecne plany legną w gruzach. Zostanie im tylko ośmieszenie i wycięte wprawną szpadą „Z” – znak rozpoznawczy naszego tajemniczego bohatera. Szybki jak wiatr dzięki wspaniałemu wierzchowcowi o imieniu Tornado, przebiegły jak lis, którego imię przybrał, Zorro pozostaje niepokonany i nieuchwytny dla swoich wrogów.

Kim jednak jest tajemniczy bohater? Czyją twarz osłania czarna maska? To najpilniej strzeżona tajemnica…Wspaniałe kostiumy, efektowne sceny walki na szpady, pułapki i pościgi – wszystko to składa się na zrealizowany z wielkim rozmachem spektakl Teatru Maska pt. „Zorro”.

W Teatrze „Bo Tak” (ul. Dąbrowskiego 83, budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego) będzie można zobaczyć w piątek (23 marca) o godz. 19:45 „Kolegę Mela Gibsona”. Bilety na monodram Marka Kępińskiego można kupić w cenie 25/35 zł na stronie kupbilecik.pl.
Z kolei w niedzielę (25 marca) w „Bo Tak” zagrają „Tresowanego mężczyznę” o godz. 16:30. Bilety można kupić w cenie 35/45 zł, a naszą recenzję można przeczytać TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama