Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

Łukasz Kolman, student Politechniki Rzeszowskiej, został uhonorowany brązowym medalem 45. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie za urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących.

Łukasz Kolman studiuje mechatronikę na Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz.  Łukasz zaprojektował laskę, która może w znacznym stopniu wspomóc wszystkie osoby z wadami wzroku. Na froncie i po bokach końca laski znajdują się czujniki odbiciowe do skanowania wokół najbliższej przestrzeni. Wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, urządzenie informuje użytkownika sygnałem dźwiękowym. Sygnał jest szybszy im bliżej osoba znajdzie się przeszkody.

Urządzenie pozwala w bardzo komfortowy i bezpieczny dla użytkownika sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu.

– Urządzenie mieści się w dłoni, jest lekkie i nie zajmuje dużo miejsca, jest wyposażone w zaawansowane moduły, m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy, mechanizm samobalansujący, które sprawiają, że ma ono znacznie większe zastosowanie i możliwości niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących – poinformowała Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Łukasz Kolman za zaprojektowanie laski z GPS dla niewidomych w tym roku zdobył nagrodę główną podczas VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”. Teraz studenta PRz za ten wynalazek uhonorowano brązowym medalem 45. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Ponadto projekt Łukasza Kolman otrzymał Thailand Award for Best International Invention – nagrodę specjalną przyznaną przez National Research Council of Thailand.

Współtwórcą nagrodzonego rozwiązania i opiekunem naukowym Łukasza Kolmana jest dr inż. Jacek Stanisław Tutak, pracownik Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz.

Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

(ak, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama