Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Drugie miejsce zajął Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w rankingu tygodnika „Newsweek” na 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Stolicę Podkarpacia bardzo doceniła także „Rzeczpospolita”. 

W najnowszym wydaniu „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej” ukazały się dwa ważne rankingi dla miasta. Niektórzy powiedzą, że to niepotrzebne zaszczyty i lepiej mieć na półkach zdjęcia szczęśliwych mieszkańców, ale ratusz z sukcesu, pomimo kąśliwości, się cieszy.

Pierwszy ranking „Złota piętnastka” został opracowany przez tygodnik „Newsweek”, który od 10 lat wybiera 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Ten ranking jest wyjątkowy, bo „Newsweek” postanowił opracować zestawienie na podstawie 10 dotychczasowych. Tadeusz Ferenc regularnie się w nim znajdował. 

W „Złotej piętnastce” prezydent Ferenc zajął drugie miejsce. Wyprzedził go tylko Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – W całym zestawieniu jest tylko pięciu prezydentów miast wojewódzkich – zauważa Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa. A to oznacza, że Tadeusz Ferenc okazał się najlepszy w Polsce. 

– To ważne wydarzenie, że tak prestiżowy i opiniotwórczy tygodnik, jak „Newsweek” stawia na tak wysokim miejscu naszego prezydenta. To pokazuje, jak miasto się rozwija – uważa Marcin Stopa.

„Newsweek” przypomina, że Tadeusz Ferenc rządzi Rzeszowem od 16 lat (w tegorocznych wyborach będzie walczył już o piątą kadencję), gdy zaczynał swoje rządy w kasie miasta było niecałe 400 mln zł, z czego na inwestycje ok. 50 mln zł. Dzisiaj budżet Rzeszowa przekracza 1,5 mld zł, a pieniądze na inwestycję stanową jedną trzecią budżetu. 

„Kolejną kadencję ma raczej w kieszeni, bo według sondaży zagłosuje na niego 78 proc. mieszkańców” – napisał o Ferencu „Newsweek”. 

Sam Tadeusz Ferenc wysoką pozycję w tygodniu komentuje tak: – Nie pracujemy dla miejsc zdobywanych w rankingach, ale po to, by Rzeszów się rozwijał, by ludzie do nas przychodzili, a nie uciekali z miasta. Tym się kierujemy. To, że oceny są niezłe – mamy z tego satysfakcję, ale celem jest jednak to, że Rzeszów ma iść bezwzględnie do przodu, nie patrząc na inne miasta.

Potwierdza to kolejny ranking przygotowany przez dziennik „Rzeczpospolita” na najlepszy Samorząd 2018. W kategorii miast na prawach powiatu Rzeszów także zajął drugie miejsce. Stolicę Podkarpacia wyprzedziła jedynie Zielona Góra o zaledwie 1,09 pkt.

Punkty przyznawano m.in. za budowanie infrastruktury społecznej, dbanie o ekologię, czy jakość zarządzania miastem. – Pod uwagę brano właściwie cały przekrój funkcjonowania miasta, który oceniali specjaliści – podkreśla Marcin Stopa.

W uzasadnieniu wyboru napisano, że „miasto może pochwalić się zrównoważoną polityką we wszystkich obszarach, a na wyróżnienie może zasługiwać duże zaangażowanie lokalnych władz w ochronę środowiska”. Warto też dodać, że liderem rankingu w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie została podrzeszowska Boguchwała.

To jednak nie koniec sukcesów miasta. „Dziennik. Gazeta Prawna” uznał, że Rzeszów jest polskim liderem budownictwa mieszkań przez spółdzielnie. W latach 2015-2017 w stolicy Podkarpacia powstało 1168 mieszkań spółdzielczych, gdzie w Warszawie powstało ich nieco pond 1100, a w Lublinie, mieście porównywalnym do Rzeszowa, 400.

– To potężna przepaść – uważa Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa i dodaje: – Cieszy nas prognoza na przyszłość, która wskazuje dobre czasy dla budownictwa spółdzielczego – dodaje. 

Tadeusz Ferenc uważa, że zainteresowanie budową mieszkań w Rzeszowie wynika z obecności w mieście szkół wyższych i powstawaniu nowych firm. Prezydent zapowiada, że miasto będzie podejmowało kolejne starania o poszarzenia swoich granic. 

Warto też dodać, że Rzeszów został nominowany przez Sejm do dziesiątki najlepiej rozwijających się miast w Polsce. O tym, które miejsce zajmie stolica Podkarpacia, dowiemy się w przyszłym tygodniu.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama