Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Drugie miejsce zajął Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w rankingu tygodnika „Newsweek” na 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Stolicę Podkarpacia bardzo doceniła także „Rzeczpospolita”. 

W najnowszym wydaniu „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej” ukazały się dwa ważne rankingi dla miasta. Niektórzy powiedzą, że to niepotrzebne zaszczyty i lepiej mieć na półkach zdjęcia szczęśliwych mieszkańców, ale ratusz z sukcesu, pomimo kąśliwości, się cieszy.

Pierwszy ranking „Złota piętnastka” został opracowany przez tygodnik „Newsweek”, który od 10 lat wybiera 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Ten ranking jest wyjątkowy, bo „Newsweek” postanowił opracować zestawienie na podstawie 10 dotychczasowych. Tadeusz Ferenc regularnie się w nim znajdował. 

W „Złotej piętnastce” prezydent Ferenc zajął drugie miejsce. Wyprzedził go tylko Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – W całym zestawieniu jest tylko pięciu prezydentów miast wojewódzkich – zauważa Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa. A to oznacza, że Tadeusz Ferenc okazał się najlepszy w Polsce. 

– To ważne wydarzenie, że tak prestiżowy i opiniotwórczy tygodnik, jak „Newsweek” stawia na tak wysokim miejscu naszego prezydenta. To pokazuje, jak miasto się rozwija – uważa Marcin Stopa.

„Newsweek” przypomina, że Tadeusz Ferenc rządzi Rzeszowem od 16 lat (w tegorocznych wyborach będzie walczył już o piątą kadencję), gdy zaczynał swoje rządy w kasie miasta było niecałe 400 mln zł, z czego na inwestycje ok. 50 mln zł. Dzisiaj budżet Rzeszowa przekracza 1,5 mld zł, a pieniądze na inwestycję stanową jedną trzecią budżetu. 

„Kolejną kadencję ma raczej w kieszeni, bo według sondaży zagłosuje na niego 78 proc. mieszkańców” – napisał o Ferencu „Newsweek”. 

Sam Tadeusz Ferenc wysoką pozycję w tygodniu komentuje tak: – Nie pracujemy dla miejsc zdobywanych w rankingach, ale po to, by Rzeszów się rozwijał, by ludzie do nas przychodzili, a nie uciekali z miasta. Tym się kierujemy. To, że oceny są niezłe – mamy z tego satysfakcję, ale celem jest jednak to, że Rzeszów ma iść bezwzględnie do przodu, nie patrząc na inne miasta.

Potwierdza to kolejny ranking przygotowany przez dziennik „Rzeczpospolita” na najlepszy Samorząd 2018. W kategorii miast na prawach powiatu Rzeszów także zajął drugie miejsce. Stolicę Podkarpacia wyprzedziła jedynie Zielona Góra o zaledwie 1,09 pkt.

Punkty przyznawano m.in. za budowanie infrastruktury społecznej, dbanie o ekologię, czy jakość zarządzania miastem. – Pod uwagę brano właściwie cały przekrój funkcjonowania miasta, który oceniali specjaliści – podkreśla Marcin Stopa.

W uzasadnieniu wyboru napisano, że „miasto może pochwalić się zrównoważoną polityką we wszystkich obszarach, a na wyróżnienie może zasługiwać duże zaangażowanie lokalnych władz w ochronę środowiska”. Warto też dodać, że liderem rankingu w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie została podrzeszowska Boguchwała.

To jednak nie koniec sukcesów miasta. „Dziennik. Gazeta Prawna” uznał, że Rzeszów jest polskim liderem budownictwa mieszkań przez spółdzielnie. W latach 2015-2017 w stolicy Podkarpacia powstało 1168 mieszkań spółdzielczych, gdzie w Warszawie powstało ich nieco pond 1100, a w Lublinie, mieście porównywalnym do Rzeszowa, 400.

– To potężna przepaść – uważa Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa i dodaje: – Cieszy nas prognoza na przyszłość, która wskazuje dobre czasy dla budownictwa spółdzielczego – dodaje. 

Tadeusz Ferenc uważa, że zainteresowanie budową mieszkań w Rzeszowie wynika z obecności w mieście szkół wyższych i powstawaniu nowych firm. Prezydent zapowiada, że miasto będzie podejmowało kolejne starania o poszarzenia swoich granic. 

Warto też dodać, że Rzeszów został nominowany przez Sejm do dziesiątki najlepiej rozwijających się miast w Polsce. O tym, które miejsce zajmie stolica Podkarpacia, dowiemy się w przyszłym tygodniu.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

36 KOMENTARZE

 1. Miejsce przy korycie to mają ci którzy nic nie robią ,a Ferenc ma tyle kasy że nie potrzebuje niczego. Piastuje swój urząd najlepiej jak potrafi aby miasto się rozwijało i są tego widoczne efekty z roku na rok. Może i ma swoje lata i co z tego , nie jeden młodzieniec pozazdrościł by mu wigoru .

 2. Panie Ferenc życzę Panu 300 lat!
  Doceniam to co Pan zrobił!
  Ale czy napewno jest Pan fizycznie gotowy na kolejną kadencję? Pana stan zdrowia nie jest jakaś wielka tajemnicą.
  Panie Ferenc po co Panu w sztabie osoby takie jak pan Kunysz czy jeszcze lepiej pani Lasko? No na litość Boską!

 3. Porównujemy się do Lublina ale Lublin jest bardziej zadłużony jeśli chodzi o dług budżetu gminy,miasta w stosunku do ilości mieszkańców.Teraz nie co prawda już wskaznika 60 % niebezpiecznego długu w stosunku do dochodów rocznych ale ktoś ten dług będzie musiał spłacić, aby nie nasze wnuki.Dlaczego główna księgowa milczy czyżby zadłużenie było jeszcze większe niż jest wykazywane ponad 790 mln zł na 2018 r.Może jest kreatywna księgowość w gminie a kredyty zaciągane za granica albo w parabankach.

 4. Może dowiesz się więcej jeszcze przed wyborami i kto nadzorował że strony UM i przejmował grunty miejskie czy skupował za bezcen roszczenia od byłych właścicieli kamienic w centrum miasta Podobnie było z budowa obiektów komercyjnych,handlowych na gruntach miejskich,liczne zwolnienia od zobowiązań i ustępstwa od umów offsetowych. Ale tym to już może zainteresuje się specjalna komisja podobna do Komisji Jakiego jaka działa w Warszawie.

 5. Ferencowi może i wszystko nie wychodzi ale chłopisko przynajmniej chce dobrze i się stara. A co robi Buczak? Jedyne co wymyślił to blokować miastu rozwój i budowę tak potrzebnych mieszkań. A i jeszcze wymyślił park centralny na cudzych działkach. Rozumiem że Buczak żeby zrealizować obietnicę wyborczą będzie ludzi wywłaszczał z ich ojcowizny jak za komuny?

 6. Chciałem jedynie zauważyć, że Lublin ma niemal dwukrotnie więcej mieszkańców niż Rzeszów, nie jest więc miastem porównywalnym, ale tym bardziej świadczy to na korzyść Rzeszowa.

 7. Nooo! publikacja za publikacją i mamy prawdziwe „Słońce Karpat”! Niestety, ten nahalny pijar tuż przed wyborami nie pomoże bo mieszkańcy wiedzą swoje. Z zewnątrz jeszcze może to jakoś wygląda, ale nikt trzeźwo myślący nie będzie chciał fundować temu miastu przez kolejne lata zacofanej wizji umysłowego betonu.

 8. Już niedługo pradziadka w gazecie lewicowej ogłoszą ,,słońcem południa,, .Na Podkarpaciu działa nadal komunistyczno-socjaistyczny układ wzajemnej adoracji i wszystko można załatwić nie tylko tytuł honorowego doctora. Ale jest taka uczelnia prywatna gdzie tytuły doc.prawa ma się bez większych problemów bo niektórzy są posłuszni poleceniom partyjnym.Za PRL niejeden sekretarz pytał sekretarzu na którym to ja już jestem roku tej naszej uczelni ekonomicznej.

 9. Przed paroma minutami w telewizji ogólnopolskiej pokazano otwarcie zamkniętego dworca, czyli przedwyborcza szopkę pana Tadeusza.
  Na pytanie dziennikarza, kiedy dworzec będzie naprawdę otwarty, mówił że w poniedziałek, zapomniał tylko dodać że w przyszłym roku 🙂
  Ale za komuny to był standard, otworzyć by zamknąć.
  A czym za młodu skorupka ………

 10. Z wszystkich stron w tej prasie walą tymi rankingami to drugie to pierwsze miejsce normalnie szok może teraz Stolyce przeniosą do Rzeszowa a co było by nie ?
  Jak przenieśli z Krakowa do Warszawy to teraz do nas no –
  ale metra nie mamy a do kolejki to se możemy powzdychać : O !

 11. I kto tu jest kąśliwy: „Niektórzy powiedzą, że to niepotrzebne zaszczyty i lepiej mieć na półkach zdjęcia szczęśliwych mieszkańców, ale ratusz z sukcesu, pomimo kąśliwości, się cieszy.”
  Brawo Joanna. Nie powiedzieli, a wcisnęłaś w usta.
  Newsweek” i „Rzeczpospolita rzeczywiście zaszczyt, prawie jak kopnięcie w …..

 12. Nie można opierać się na sondach sms-owych robionych w G.C. Nowiny ,G.W, czy innych portalach bo to jest mało niewiarygodne.A trzeba dodać, że na tych rankingach opierała się lewicowa gazetka tygodniowa .Jaki będzie wynik przekonają się mieszkańcy Rzeszowa i innych miasta – 21 pażdziernika br. Aby nie było niespodzianki bo mieszkańcy chcą odmłodzić władze w samorządach również chcą nowych młodych radnych miejskich.

Comments are closed.