Reklama

„Food My Friend” – to aplikacja stworzona przez rzeszowskich studentów. Dzięki niej można znacznie zmniejszyć marnotrawstwo żywności. Przyda się szczególnie w okresie świątecznym.

[Not a valid template]

 

Polacy marnują 9 ton jedzenia rocznie, a według badań Eurostatu dwie trzecie Polaków wyrzuca produkty żywnościowe nawet przed upłynięciem terminu przydatności do spożycia.

Problem chcą rozwiązać rzeszowscy studenci: Justyna Curzytek i Adrianna Bomba, które są na pierwszym roku kierunku „Aviation Management” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, oraz Olgierd Grzyb i Kamil Dąbrowski, studenci I roku informatyki na Politechnice Rzeszowskiej.

Wyeliminować marnotrawstwo

Studenci stworzyli aplikację „Food My Friend”. Dzięki niej można znacznie zmniejszyć marnotrawstwo żywności. Pomysł narodził się w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, kiedy ludzie ogarnięci szałem zakupów gromadzą ogromne ilości jedzenia, którego znaczna część po świętach trafia na śmietnik.

– Dlatego postanowiliśmy zająć się tą tematyką i w jakiś sposób przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności w Polsce oraz zwiększyć świadomość społeczeństwa o skali tego zjawiska i jego negatywnych skutków – mówi Justyna Curzytek, współautorka pomysłu na aplikację.

– Polska znajduje się w czołówce państw europejskich (5 miejsce) zaraz po Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Holandii pod względem marnotrawienia żywności. W Europie co roku marnuje się 89 ton jedzenia, a w skali całego świata liczba ta sięga 1,3 mld ton – dodaje Adrianna Bomba, która pracuje nad aplikacją.

Gdyby wyeliminować straty i marnotrawstwo, można by wyżywić na świecie miliard głodujących ludzi. A problem wyrzucania jedzenia dotyczy co drugiego Polaka.

Co zawiera aplikacja?

Studentki WSIiZ wraz z kolegami z PRz znalazły rozwiązanie – stworzyły aplikację, która podpowiada, co zrobić z nadwyżką żywności w domowej spiżarce lub lodówce. Aplikacja zawiera przepisy i pomysły na to, jak wykorzystać konkretne produkty.

Są przepisy na różnorodne dania, desery, przekąski, przetwory, które mogą okazać się pomocne, gdy brakuje pomysłu na wykorzystanie danego produktu lub resztek. Aplikacja zawiera też informacje na temat przechowywania żywności, są porady, jak dobrze zaplanować zakupy i jak nie dać się zmanipulować przez sklepowe triki.

Pomysł studentów już zyskuje dużą popularność. Napisano o nim w National Geographic Polska oraz na fanpage’u magazynu Świat Wiedzy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: