Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Masz w domu zepsutą pralkę, nieużywaną lodówkę albo uszkodzony piekarnik? W Rzeszowie możesz się ich pozbyć bez wychodzenia z domu. Ale nie za darmo. 

W ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci rusza nowa usługa dla mieszkańców Rzeszowa. Pięć prostych kroków wystarczy, by szybko i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać elektryczne śmieci.

Masz w domu zepsutą pralkę, nieużywaną lodówkę, stary telewizor, suszarkę, uszkodzony piekarnik? Wejdź na stronę Elektryczne Śmieci, wypełnij formularz, przekaż sprzęt do recyklingu i zostań przyjacielem pszczół.

W formularzu należy podać kod pocztowy oraz zaznaczyć rodzaj sprzętu, który chcemy oddać. Gdy wybierzemy np. lodówkę, kolejnym krokiem będzie podanie informacji, czy sprzęt jest sprawny oraz czy jego wielkość przekracza 1 m. Uzupełnione dane wystarczy potwierdzić.

Następnie, należy podać adres odbioru i dane do kontaktu. Gdy wszystkie informacje zostaną zapisane, potwierdzenie zamówienia otrzymamy mailowo. Następny etap, to przygotowanie sprzętu do oddania – w umówionym terminie dwie osoby odbiorą duże AGD i przekażą do profesjonalnych zakładów przetwarzania.

Koszt usługi niezależnie od ilości oddawanego sprzętu i miejsca wynosi 35 zł. 

Mały sprzęt w roli głównej

Formularz umożliwia także oddanie małego sprzętu np. komputera, drukarki, tonera, telefonu czy sprzętu IT o niewielkich rozmiarach. Wówczas system pokaże nam mapę z najbliższymi czerwonymi pojemnikami, do których powinny trafiać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm.

– W drodze do pracy, szkoły, sklepu możemy oddać zużyty mały sprzęt niejako „przy okazji” – mówi Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci. Co ważne, przy okazji oddawania zużytego sprzętu wielkogabarytowego możemy przekazać również małogabarytowe urządzenia.

Przekazując e-śmieci do recyklingu, wspieracie jedne z najpożyteczniejszych owadów zapylających. Z części odzyskanych materiałów powstają ule z recyklingu. Pasieki z recyklingu stanęły już w wielu miastach w całej Polsce np. w Częstochowie, Krośnie, Wałbrzychu, Zamościu, Świdniku, Bytomiu i Kielcach.

W sumie w pasiekach z recyklingu mieszka obecnie 1,5 miliona pszczół. Z przekazanych do recyklingu elektrycznych śmieci powstaną kolejne ule, w których zamieszkają pszczoły krainki.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama