Zdjęcie: Materiały prasowe

Rzadsze kursy śmieciarek, to niższa cena za wywóz odpadów. Z takiego założenia wychodzi ratusz i proponuje nowe zasady odbioru śmieci z terenu Rzeszowa.

Pod koniec maja ub. r. Rada Miasta Rzeszowa przyjęła nowe zasady odbioru śmieci z terenu Rzeszowa, które miały być zgodne z rozporządzeniem ministra środowiska z 2016 roku. Od 1 stycznia 2019 roku segregacja miała być na pięć, a nie, jak dotychczas, na trzy frakcje. Rozporządzenie zostało zawieszone na rok, ale miasto Rzeszów na tym nie skorzysta. 

Dla miasta oznacza to wyższe koszty obsługi wywozu śmieci, a dla mieszkańców prawdopodobne podniesienie cen za śmieci. Ratusz kombinuje więc jak może, aby podwyżka nie była drastyczna.

Najnowszym pomysłem miasta na obniżenie kosztów jest zmniejszenie liczby kursów śmieciarek. Nowe zasady miasto opracowało w formie projektu uchwały, nad którym radni pochylą się w czwartek (14 lutego) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Nowy regulamin odbioru odpadów zakłada, że dla domów jednorodzinnych szkło ma być wywożone raz na dwa miesiące (było raz w miesiącu), metale i tworzywa sztuczne oraz papier – raz w miesiącu (było co drugi tydzień), odpady biodegradowalne – raz na dwa tygodnie (było raz w tygodniu).

Natomiast odpady niepodlegające segregacji i zmieszane będą wywożone tak, jak planowano wcześniej, czyli raz w tygodniu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jeśli chodzi o bloki, to szkło ma być wywożone raz na dwa miesiące (było raz w miesiącu), metale i tworzywa sztuczne oraz papier – raz na dwa tygodnie, odpady bio – raz w tygodniu (było dwa razy w tygodniu). Nie zmienią się zasady wywozu odpadów niepodlegającym segregacji oraz zmieszanych. Będą one odbierane dwa razy w tygodniu.

Jeśli nowe zasady wywozu odpadów z terenu Rzeszowa w czwartek zaakceptują radni, to wejdą one w życie 1 kwietnia. Miasto po wejściu w życie nowych zasad segregacji śmieci ponownie ogłosi także przetarg na firmę, która będzie odbierać śmieci z terenu Rzeszowa.

Przypomnijmy, do tej pory przeprowadzono dwa postępowania. Za każdym razem zgłaszało się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Oferta MPGK wynosiła najpierw 49 mln zł, później 47 mln zł. Ratusz w budżecie na tę usługę ma zapisane 36 mln zł. Liczy, że gdy śmieciarki będą rzadziej jeździły, to i MPGK zaproponuje przystępniejsze stawki.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama