Konrad Fijołek z SLD ma za trzy lata kandydować na prezydenta Rzeszowa. Powołał ruch, którego głównym przeciwnikiem będzie PiS.

[Not a valid template]

 

Osiem miesięcy po wyborach samorządowych zaczyna się już walka o to, kto będzie rządził Rzeszowem za trzy lata. Czwarta kadencja Tadeusza Ferenca (SLD) jest prawdopodobnie ostatnią, a na dodatek coraz częściej mówi się, że Ferenc jej nie dokończy, bo myśli o starcie w jesiennych wyborach do Senatu.

Ferenc decyzji jeszcze nie podjął, ale jego zaplecze już myśli, by nie stracić władzy w Rzeszowie, szczególnie, że PiS zapowiedział, że po kilkunastu latach bycia w opozycji czas na zmianę warty. PiS niedawno powołał komitet akademicko-polityczny, którym kieruje 28-letni Marcin Fijołek, szef klubu partii w Radzie Miasta Rzeszowa.

Według zapowiedzi polityków PiS, komitet ma być „kuźnią pomysłów młodych, ambitnych ludzi, którym zależy na rozwoju Rzeszowa i naszego regionu”. Jego głównym celem jest tak naprawdę walka o prezydenturę Rzeszowa.

Być może PiS wystawi Marcina Fijołka, choć partia zastanawia się, czy nie lepszy będzie wicemarszałek podkarpacki Wojciech Buczak, który ostatnio promował się przy okazji koncertu chrześcijańskiego Jednego Ducha, Jednego Serca.

PiS chce przełamać niemoc w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Od kiedy miastem rządzi Ferenc, partia jest w opozycji. – Pomimo dużego poparcia w województwie, kandydat PiS w Rzeszowie nie jest w stanie zaistnieć osiągając często wynik poniżej wszelkich oczekiwań – mówił ostatnio podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba.

Kontratak na PiS

Na zapowiedzi PiS o „odzyskanie” Rzeszowa jest szybka odpowiedź ludzi Tadeusza Ferenca. Konrad Fijołek z SLD i wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa powołał Dynamiczny Ruch Miejski. To na razie robocza nazwa, pełna ma być znana 11 czerwca. Fijołek zaprzecza, że Ruch jest inicjatywą polityczną. – To czynnik polityczny nas zmobilizował – mówi.

– Ogłoszenie przez będącego teraz na fali PiS, wydającemu się, że wszystko może, że „teraz Rzeszów w nasze ręce”, wywołało w nas niepokój i wyostrzenie zmysłów. Jak to? Partia polityczna chce brać w swoje ręce Rzeszów?! – mówi Konrad Fijołek.

Nie ukrywa, że Ruch Miejski jest kontrą dla komitetu PiS. Fijołek twierdzi, że Ruch ma działać na rzecz miasta, a nie żadnej partii politycznej. To akurat słabnącemu w sondażach SLD nic by i tak nie dało, a mogłoby przynieść odwrotny skutek. Ferenc przynależnością do SLD się nie obnosi, zawsze startował z listy komitetu Rozwój Rzeszowa, jego ludzie także szli do rady miasta pod tym szyldem.

Jeszcze w poprzedniej kadencji proprezydenccy radni podzielili się na Rozwój Rzeszowa i SLD, ale w tej już nie słychać o podobnym podziale. Jest obawa, że nazwa SLD będzie działała jak płachta na byka. I według tego założenia – bez partyjnego logo – powołano Ruch Miejski.

Nie oddawać Rzeszowa w ręce PiS

– Zapraszamy ludzi 20-, 30-, 40-letnich, zdroworozsądkowych, nowoczesnych, z różnych środowisk, społeczników, którzy chcą działać. Zależy nam na tych, którzy angażowali się w RBO, na członkach stowarzyszeń, działaczach osiedlowych. Ale powtarzam, ruch ma zupełnie niepolityczny charakter – tłumaczy Konrad Fijołek.

Na Facebooku utworzył na chwilę inicjatywę „Nie oddamy Rzeszowa w ręce PiS”, by sprawdzić, jaki będzie odzew. – Już mamy ponad 100 podań mailowo. Z każdym dniem ich liczba rośnie. Do każdego chcemy podejść indywidualnie i się spotkać – zapewnia Fijołek.

To on ma za trzy lata kandydować na prezydenta Rzeszowa.

– Jeśli udałoby się nam stworzyć fajny ruch, ruch młodych ludzi, który nabrałby odpowiedniej siły i przekonania, że może wpływać na losy miasta, to byłoby dobrze, żeby to środowisko miało lidera, który ubiegałby się o prezydenturę. Na pewno to rozważam, ale to wszystko zależy od ludzi, którzy będą o tym decydować – mówi Konrad Fijołek.

Ludzie Ferenca obawiają się rządów PiS w Rzeszowie i podkreślają, że to właśnie Ferenc zmienił miasto w porównaniu z tym, jak wyglądało, gdy do 2002 r. w ratuszu rządził Andrzej Szlachta z PiS.

– Zależy nam także na tym, aby nie zmarnować tego dorobku ostatnich lat. Chcemy również dbać o obecny wizerunek miasta – nowoczesnego i innowacyjnego – przekonuje Fijołek.

Kontakt z Ruchem: rozwoj.rzeszow@gmail.com

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama