Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Targi mody vintage, Bitwa o Wschód, muzyka żydowska, koncert RSC… – niedziela Europejskiego Stadionu Kultury 2022 w Rzeszowie też jest atrakcyjna. 

Niedziela, 26 czerwca, to ostatni dzień ESK 2022. Już od południa można ruszyć w miasto i chłonąć kulturę w różnym wydaniu. Do godz. 18:00 w kamienicy przy Placu Śreniawitów 7 trwać będą Targi Vintage Art Rzeszów. Do zdobycia awangardowe zestawienia, festiwalowe stylówki, pojawią się instalacje kolażowe, multimedialne i świetlne. 

Do godz. 21:00 w Przystani na Lato trwać będzie Bitwa o Wschód, czyli zawody tańca street dance z udziałem tancerzy z całej Polski i sąsiadujących krajów wschodnich. Tancerze będą zmagać się w trzech kategoriach tanecznych: Hip hop 1vs1, Popping 1vs1 oraz Breaking 1vs1. Nie zabraknie dobrej muzyki, graffiti oraz dobrej tanecznej zabawy. 

Do godz. 20:00 w dolnej sali Biura Wystaw Artystycznych można za darmo oglądać wystawę malarstwa ukraińskich artystów „Czas dobra w złych czasach”.

Nie przegapcie też wystawy plakatów ze strony www.supportukraine-pic.com, która powstała, aby walczyć przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspierać duchowo jej mieszkańców. Artyści stworzyli prace bardzo aktualne, komentujące obecną rzeczywistość czasu wojny. Plakaty można zobaczyć w fosie Zamku Lubomirskich – do godz. 22:00.

Do 18:00 w zamkowej fosie będzie też czynna Przestrzeń Wymiany Myśli. Tam strefa chillout’u, Festiwal Działań Oddolnych, debaty, warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi festiwalu. 

W klubie festiwalowym będzie można nie tylko dobrze zjeść kosztując dań z food trucków z różnych zakątków świata, ale także skosztować regionalnych win przygotowanych przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia – do godz. 21:00. 

W ostatni dzień ESK nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W klubie festiwalowym kontynuowane będą Stonoga Joga i Smyka Arena. Kto jeszcze nie spróbował, może też zagrać na największym bębnie świata, który stanął przy fontannie multimedialnej (do godz. 16:00). 

Performance „Oddźwięk” 

O godz. 17:00 w Rzeszowskich Piwnicach performance „Oddźwięk”, przygotowany przez Fundację Kipisz. „Oddźwięk” to działanie interdyscyplinarne, na które składa się dźwięk, odpowiadające na niego ciała w ruchu i obraz wizualizacji. Wszystkie komponenty performance’u tworzone będą na żywo, na zasadach improwizacji i stworzą trzy symultaniczne lecz dialogujące ze sobą narracje.

Widz będzie mógł usłyszeć dźwięk przez ciała tancerzy, odczuć go we własnym ciele, zostanie otoczony obrazem, będzie miał szansę odebrać performance w sposób sensoryczny i bliski, stając się kolejnym elementem “Oddźwięku”. Wstęp z bezpłatnymi zaproszeniami. 

Art Celebration

Na ESK nie może zabraknąć Art Celebration. To już dziesiąta edycja tego projektu, którego pomysłodawcami są Bartłomiej Skubisz i Zbigniew Jakubek. Obaj postanowili sięgnąć po grupę sprawdzonych artystów, ale zaprosić również tych, których nie udało się gościć w poprzednich latach.

Gwiazdami imprezy będą: czołowy europejski muzyk jazzowy, znakomity skrzypek – Adam Bałdych oraz świetny wokalista soulowo funkowy – Jarecki. Jako soliści wystąpią również: gitarzysta i wokalista Robert Cichy oraz czołowa postać polskiego jazzu – Bernard Maseli i legenda polskiego hip hopu – Dj Eprom we wspólnym projekcie Warp Travellers.

Adam Bałdych wykona kompozycje Zbigniewa Seiferta oraz swoje z towarzyszeniem AC Band. Jarecki zaprezentuje medley swoich utworów oraz weźmie udział w wykonaniu premierowego utworu stworzonego na 10-lecie Art Celebration. Premiera utworu i klipu odbędzie się 10 czerwca.

Swoją muzykę i umiejętności zaprezentuje również inna legendarna postać polskiego dj-ingu – Wojciech Długosz „Mr Krime”, producent utworu promującego 10. edycję Art Celebration.

Oprócz utworu premierowego z towarzyszeniem AC Band, Roberta Cichego i Jareckiego, Długosz zaprezentuje przygotowaną specjalnie kompozycję będącą nawiązaniem do wybranych dzieł Zdzisława Beksińskiego prezentowanych na ekranie wzorem edycji z 2017 roku. Odbędzie się również dj-ski, turntableistyczny showcase w wykonaniu Dja Eproma i Mr Krime.

Art Celebration odbędzie się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Początek o godz. 18:00. Wstęp tylko z bezpłatnymi zaproszeniami.

Nachum

O 19:00 z kolei w fosie Zamku Lubomirskich koncert zespołu Nachum. Zespół tworzą niezwykle utalentowani i uznani artyści – Ola Bilińska, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti, Noam Zylberberg, a lideruje im urodzony w Rzeszowie, Miłosz Pękala.

To wyjątkowa mieszanka, jednych z najważniejszych obecnie muzyków w krajów, kolekcjonujący szanowane laury – Paszporty Polityki, Fryderyki, honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, Orły za najlepsza muzykę filmową, ,,Sztorm roku”, Fenomen Przekroju, Folkowy Fonogram roku i wiele wiele innych.

Podczas koncertu usłyszycie muzykę żydowską, która przypomni postać i zinterpretuje na nowo repertuar rzeszowskiego kompozytora i pieśniarza żydowskiego pochodzenia – Nachuma Sternheim. To wyjątkowa postać w historii Rzeszowa, zapomniana legenda, której kompozycje do dziś stanowią klasykę kultury chasydzkiej i są umieszczone w programach nauczania szkół m.in. w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Inicjatywa powstała w lokalnym środowisku twórczym skupionym wokół stowarzyszenia ArtCity i jest jednocześnie początkiem i pretekstem do zgłębiania tożsamości żydowskiej w Rzeszowie.

RSC +  Valentina + Sofia Harmatiuk

Tegoroczny ESK zakończy koncert w fosie Zamku Lubomirskich występ zespołu RSC – legendy polskiej sceny rockowej, który swoją działalność artystyczną prowadził w Rzeszowie od 1981 roku. Podczas ESK 2022 z zespołem zagrają gościnnie młode, obiecujące artystki z Ukrainy – Valentina i Sofia Harmatiuk. Koncert rozpocznie się o 21:00.

Spektakl Mokosz 

Jest też coś dla miłośników teatru. O 20:30 w rzeszowskiej „Siemaszce” spektakl „Mokosz”. To spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Choreografię do niego stworzył Eryk Makohon, a nastrojową muzykę skomponowała Anna Maria Huszcza. 

Pokaz zbudowany jest wokół figury bogini Mokoszy, wyrażającej słowiański archetyp kobiecej boskości, witalności i płodności. Wstęp na spektakl z bezpłatnymi zaproszeniami. 

Niedziela (26 czerwca)

– 10:00 – 18:00 – Jacek i Agatka – tak to się zaczęło, wystawa Muzeum Dobranocek

– 11:00 – 19:00 –  Spacer Po_lesie, wystawa fotograficzna Bartka Talagi, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12:00 – 12:30 –  Stonoga Joga, joga dla dzieci (2 grupy równolegle) – dzieci w wieku 4 – 6 lat, klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

– 12:00 – 14:00 – Zwierzolalki, warsztaty z Teatrem Maska, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

– 12:00 – 16:00  – Największy Bęben Świata, Fontanna multimedialna  / x3 – 45 min.

– 12:00 – 18:00 – T V A R na ESK, Kamienica przy Placu Śreniawitów 7

– 12:00 – 18:00  – Przestrzeń Wymiany Myśli – klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 18:00 – Festiwal Działań Oddolnych, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 20:00 –  Czas dobra w złych czasach, wystawa malarstwa artystów ukraińskich, BWA, dolna sala

– 12:00 – 21:00 – Wschód Wina, Aleja Lubomirskich

– 12:00 – 21:00 – Bitwa o Wschód, Przystań na Lato

– 12:00 –  22:00 –  Street Food Festival, Aleja Lubomirskich

– 12:00 – 22:00 –  Wystawa plakatów #SupportUkrainePic, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:45 – 13:15 – Stonoga Joga, joga dla dzieci (2 grupy równolegle) – dzieci  w wieku 6 – 12 lat, klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

– 13:00 – 14:00 –  Acts of memory, EIZO, Oprowadzanie po wystawie, Fosa Zamku Lubomirskich

– 13:00 – 14:00 – Brave Kids, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

– 13:00 – 17:00 –  Smyk Arena – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Rzeszowski Dom Kultury –  Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

– 13:30 –14:00  –  Stonoga Joga, joga rodzinna (2 grupy równolegle)- maksymalnie 6 par- rodzic +dziecko od 5 do 11 lat, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

– 14:00 – 17:00 – Festiwal Działań Oddolnych / DEBATY (Rok 80, Nachum tożsamość żydowska), Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

– 14:30 – 15:30 – warsztaty „Rysowanie mandali przy muzyce tworzonej przez uczestników”, BWA  w Rzeszowie / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

16:00 –  17:00  – Stonoga Joga, koncert mis i gongów, BWA w Rzeszowie / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

– 17:00 – 18:00 – Performance Oddźwięk, Fundacja KIPISZ, Rzeszowskie Piwnice / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

– 18:00 –  20:30  –  ART CELEBRATION 10TH ANNIVERSARY – THE BEST OF: ADAM BAŁDYCH, JARECKI, WARP TRAVELERS (BERNARD MASELI x DJ EPROM) ROBERT CICHY, MR KRIME, AC BAND, Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, sala koncertowa / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

– 19:00 – 21:00 – Nachum, Fosa Zamku Lubomirskich

21:00 – 22:00 –  RSC + VALENTINA + SOFIA HARMATIUK, Fosa Zamku Lubomirskich

– 20:30 – 21:30 – MOKOSZ spektakl, AST Bytom, Teatr im. Wandy Siemaszkowej / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama