Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Reklama

Warsztaty z kryminalistyki, skręcanie balonów, pokazy chemiczne i fizyczne, zwiedzanie wydziałów Politechniki Rzeszowskiej, pokazy modeli samolotów i dronów – to część atrakcji w ramach III Nocnego Spotkania z Nauką, które w piątek (31 marca) br. odbędzie się na PRz. Patronuje im Rzeszów News.

Nocne Spotkania z Nauką są częścią Dni Otwartych na Politechnice Rzeszowskiej, największej uczelni technicznej na Podkarpaciu. W czwartek uczelnia udostępniła odwiedzającym strefę wystawienniczą, w której prezentowały się wszystkie wydziały PR oraz koła naukowe i organizacje studenckie. 

– Wszystko to ma zachęcić uczniów do wyboru studiów na Politechnice Rzeszowskiej – informuje Justyna Bryk z Działu Karier i Promocji PRz.

Dzień drugi (piątek 31 marca) to wspomniane Nocne Spotkania z Nauką, które na PRz odbędą się już po raz trzeci. Mogą w nich wziąć udział wszyscy: dzieci, ich rodzice, młodzież szkolna, studenci, mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia, którzy są miłośnikami wiedzy, ciekawi świata i zachodzących w nim zjawisk.

Nocne Spotkania z Nauką nawiązują formułą do słynnych „Nocy Muzeów” i jego głównym punktem jest możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników.

– Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, o możliwościach i technologiach. Będą także przeprowadzać interesujące i pouczające eksperymenty. Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów” – zapowiada Justyna Bryk.

Wstęp na III Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji.

Wśród atrakcji dla dzieci będą warsztaty kryminalistyki. W ich trakcie najmłodsi własnoręcznie przetestują odciski palców, proszki daktyloskopijne, lampę UV. Na warsztatach z chemii z kolei zostaną zaprezentowane doświadczenia, które można zrobić samodzielnie w domu wykorzystując zasoby kuchni. Dzieci wezmą też udział w warsztatach udzielenia pierwszej pomocy.

Ponadto na warsztatach ze skręcania balonów dzieci będą mogły  puścić wodze fantazji. Balony do modelowania mogą przyjąć prawie każda postać. Uczestników warsztatów ograniczać będzie jedynie wyobraźnia. Na warsztatach chusta Klanzy będzie można się trochę pobawić.  Najmłodsi i nie tylko będą się świetnie bawić przy zabawach z chusta Klanzy i budując kreatywne budowle z Bump. Klanzy przypomina kolorowy spadochron.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Warsztaty dla dzieci poprowadzą wolontariusze Programu Projektor. Wszystkie atrakcje dla najmłodszych odbywać się będą w budynku V (al. Powstańców Warszawy 12).

Na pokazy chemiczne zaprasza Koło Naukowe Studentów Chemii „ESPRIT”. Nie zabraknie efektownych wydarzeń, zmieniających kolory roztworów, parujących cylindrów, doświadczeń z suchym lodem oraz balonami i ciekłym azotem.  A wszystko to okraszone komentarzem sprawiającym, że chemia staje się nie tylko fascynująca, ale i odrobinę lepiej zrozumiała.

Koło Naukowe Odnawialne Źródła Energii “ERG” przeprowadzi pokazy fizyczne. Studenci zaprezentują kilkanaście doświadczeń ukazujących ciekawe zjawiska z dziedzin fizyki takich jak mechanika, akustyka, optyka, termodynamika oraz elektromagnetyzm. Wśród wielu prezentowanych doświadczeń znajdą się m.in. doświadczenia z ciekłym azotem, nadprzewodnictwem, lewitacją, cewką Tesli, skraplanie CO2, skraplanie tlenu, efekt Leidenfrosta, rura Rikkiego, itp.

Podczas Nocnego Spotkania z Nauką zwiedzać będzie można Wydziały PRz. W strefie wystawienniczej Koło Naukowe Euroavia Rzeszów zaprezentuje modele samolotów i drony, które brały udział w międzynarodowych zawodach. Będzie można zapoznać się ze szczegółami ich budowy, a także zastosowanych rozwiązaniach. Studenci opowiedzą również o swojej lokalnej i międzynarodowej działalności, zrzeszającej pasjonatów lotnictwa.

Na stoisku Koła Naukowego Formuła Student Rzeszów atrakcją będzie m.in. zaprojektowany w całości przez studentów PRz bolid wyścigowy, który brał udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach uczelni technicznych „Formuła Student”.

III Nocne Spotkania z Nauką rozpoczną się o godz. 16:00 i potrwają do 22:00. Wstęp bezpłatny. Pełny program Dni Otwartych na PRz dostępny jest na stronie dniotwarte.prz.edu.pl

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama