Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Wojciech Buczak
Reklama

Na ostatniej prostej kampanii wyborczej PiS wyciąga „strzelbę” do uchodźców. Na linii strzału znalazł się także prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. 

MARCIN KOBIAŁKA, JOANNA GOŚCIŃSKA

W czwartek Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, poszedł drogą swojej partii, która dzień wcześniej wypuściła obrzydliwy przedwyborczy spot straszący uchodźcami, imigrantami i cudzoziemcami. – To przejdzie do historii polskiej propagandy – skomentował popularny serwis Uchodźcy.info, który od wielu lat rozprawia się z mitami wokół uchodźców.

– Spot ten jest klasycznym zarządzaniem strachem, czyli polityczną strategię propagandową polegającą na instrumentalnym wykorzystaniu emocji strachu, w celu kontrolowania i manipulowania grupami lub całymi społeczeństwami – dodali twórcy Uchodźcy.info.

Rząd PiS od samego początku prowadzi antyuchodźczą politykę. Teraz, na kilka dni przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w niedzielę 21 października, PiS znów straszy uchodźcami i sugeruje, że jak Platforma Obywatelska dojdzie do władzy, to w 2020 r. Polacy będą bali się wychodzić po zmroku na ulicę, a napady na tle seksualnym i akty agresji będą codziennością. Narracji lektora towarzyszą dramatyczne obrazy przemocy.

PiS postanowił przy tej okazji przypomnieć o „deklaracji migracyjnej”, którą w czerwcu 2017 roku w Gdańsku podpisało 12 prezydentów polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Wśród nich był m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który jest zwolennikiem przyjmowania uchodźców (wywiad – TUTAJ). 

PiS: Nie chcemy imigrantów

Dla PiS stał się więc łatwym celem, wcześniej nacjonaliści wystawiali Ferencowi i innym prezydentom „polityczny akt zgonu”, w Rzeszowie były pomysły, by zorganizować referendum na temat przyjmowania uchodźców, przed ratuszem nacjonaliści protestowali przeciwko podpisanej deklaracji przez Tadeusza Ferenca.

PiS w kampanii „odgrzał” temat, do czego wykorzystuje prorządową TVP, także w Rzeszowie. – Jeśli ta deklaracja będzie realizowana, to może ona mieć negatywne konsekwencje, które będą odbijały się na bezpieczeństwie mieszkańców Rzeszowa – mówił w czwartek Marcin Fijołek, szef sztabu Wojciecha Buczaka.

Sam Buczak z kolei uznał, że prezydenci, którzy podpisali ubiegłoroczną deklarację, zrobili to nie tylko wbrew stanowisku polskiego rządu w sprawie uchodźców, ale także mieszkańców, bo ci rzekomo nie życzą sobie nielegalnych imigrantów. 

– Mieszkańcy nie chcą z Rzeszowa uczynić kolejne miasto europejskie, gdzie będzie trudno publicznym służbom zapanować nad ilością imigrantów – mówił Wojciech Buczak. – Rzeszów jest bezpiecznym miastem. Jestem przekonany, że tak dalej będzie – dodawał kandydat PiS na prezydenta stolicy Podkarpacia.

Buczak: Prześwietlić, sprawdzić… 

Buczak zasugerował, że Tadeusz Ferenc nie wycofał się z podpisanej deklaracji, bo w kampanii wyborczej jest wspierany przez Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesna), a ta kolei sprzeciwia się polityce migracyjnej rządu PiS.

– To działanie partyjne, na zlecenie liderów partyjnych, a nie wynikające z własnych przekonań – tak ocenił działania Ferenca Wojciech Buczak.

– Nie ma zgody na to, aby do Polski przyjmować nielegalnych imigrantów. Polska rządzi się swoimi prawami. Jestem przekonany, że ta deklaracja nie będzie miał praktycznego znaczenia, a jedynie obnaża intencje tych, którzy się pod nią podsiali – powiedział Buczak.

Jego zdaniem samorządy w ogóle nie powinny podpisywać deklaracji w sprawie przyjmowania uchodźców, ponieważ to część polityki zagranicznej prowadzonej przez rząd. 

– Mój rząd nie prowadzi antyuchodźczej polityki. To polityka oparta przede wszystkim na bezpieczeństwie państwa, Polaków. Jeżeli mówimy o przyjmowaniu z zewnątrz przybyszów, to tylko takich, którzy są prześwietleni, sprawdzeni, mają dokumenty, wiemy, kto to jest – mówił Wojciech Buczak.

– Nie ma w Polsce i Rzeszowie niechęci do akceptowania tzw. „obcych”. Jest sprzeciw wobec masowego przyjmowania nielegalnych imigrantów – przekonywał poseł PiS.

Ferenc: Zajmijcie się gospodarką

Prezydent Tadeusz Ferenc, pomimo nagonki, twardo broni deklaracji, którą podpisał przeszło rok temu.

– Zdecydowanie nie żałuję, że to zrobiłem – mówił w czwartek Ferenc. – Jestem zdecydowanie za tym, aby przyjmować chrześcijańskich uchodźców. Nie jestem rasistą. Ludzi w Syrii mordują tak, jak nas kiedyś mordowały nazistowskie Niemcy. Wówczas przyjmowały nas inne kraje – mówił nam prezydent.

Nie chciał komentować wypowiedzi Wojciecha Buczaka na temat „deklaracji migracyjnej”. – Zajmijcie się gospodarką – apelował Tadeusz Ferenc do dziennikarzy. 

– Podpisałby pan dzisiaj taką deklarację? – dociekał Arkadiusz Rogowski, dziennikarz TVP Rzeszów. Ferenc tylko uśmiechnął się z politowaniem. – Dobrze, dziękuję bardzo – stwierdził na koniec wymownie, mając świadomość, jak TVP go pokaże. 

I na koniec jeszcze jedno zdanie z serwisu Uchodźcy.info na temat politycznej strategii propagandowej, jaką PiS użył w spocie: „Opiera się ona na konstruowaniu, nakierowywaniu oraz skutecznym podsycaniu lęków społecznych, w konsekwencji czego, osoba lub osoby zarządzające strachem mogą postawić się w roli obrońcy”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

38 KOMENTARZE

 1. I dobrze ze straszy uchodźcami… Ja też się ich boję. Widziałem ich w holandii. Straszne. Zaczepiali wszystkie dziewczęta bez wyjątku i w ogóle nie pracowali… Cały dzień na chodniku pod swoim socjal mieszkaniem czarne interesy kręcili. Strach…i też mieli wielkie oczy… A najbardziej to się boję srebrnego pickupa z napisem Ferbud z Budziwoja co na senatorskiej ludzi do rowu wpycha.

 2. Rzeszowski PIS zablokował miastu budowę obwodnicy południowej wraz z mostem na Wisłoku.

  Cokolwiek dziś PIS nie powie i nie napisze to nic tego nie zmieni że Rzszów stracił z głupoty polityków tej partii aż bagatela 277 mln złotych!

  https://rzeszow-news.pl/projektant-obwodnicy-poludniowej-wojewoda-dziala-szkode-rzeszowa/
  ____________________________________________________
  __________________________________
  _____________________
  __________
  _____
  _

 3. Goebbelsowska propaganda i szczyt katotalibańskiej hipokryzji.
  Pchają się na ussmańską wojnę jak każdy poprzedni rząd, straszą uchodźcami i jednocześnie ściągają ze wschodu tanią siłę roboczą, żeby ludzie w tym kraju nadal „zapi#rd@lali za miskę ryżu”.

 4. To co po co siedzisz na emigracji „prawdziwy Polaku”? Sam szukasz ośle lepszego życia za granicą a innym zabraniasz. Wdrapała się małpa na palmę i napieprza bananami w inne małpy, które też chcą się wdrapać. Smacznego kebaba „patryjoto”

 5. Co Ferenc zrobił dla Rzeszowa żeby no rozładować korki w mieście? A no namalował bus pasy, zamiast budować jak to jest w normalnym mieście. Albo wymyślił duże centrum handlowe w centrum miasta. Teraz żyje w zgodzie z deweloperami i oddaje im atrakcyjne tereny. Czyste miasto już w tym mieście nie wystarczy żeby się rozwijało, a juz na pewno nie takie pomysły Ferenca jak ściąganie imigrantów z krajów islamskich czy darmowe przejazdy dla Ukraińców co było dyskryminacją narodu polskiego. Śni po nocach na stare lata o poszerzeniu Rzeszowa a nic z tego nie wynika bo ludzie nie są głupi. Jego czas już minął.

 6. Te osoby co są za przyjęciem emigrantów to nie maja zielonego pojęcia na ten temat sam jestem z Rzeszowa i kestem przeciwny takim działaniom mieszkam w Hamburgu i widzę co się tu dzieje to jest miasto portowe o jest ich tu nie mało to nie jest człowiek stworzony do pracy on czeka żeby mu coś dać mały procent zarabia sam ma siebie a do tego są agresywni sami policjanci przestrzegają żeby się z nimi w żadne zatargi nie wdawać bo przeważnie jakiś nóż w kieszeni jest najlepiej każdy rządzący powinien zacząć obcować z tymi ludźmi a potem się wypowiadać że jest za sprowadzeniem Rzeszów to czyste piękne miasto po przybyciu tych ludzi tak już by nie było

 7. Piotr_w-rze.pl Jeśli ktoś tu nie czyta ze zrozumieniem, to Pan niestety. Fabrykowanie w rok po podpisaniu tej deklaracji, zarzutu, że Ferenc sprowadzi tu uchodźców, czy imigrantów, jest tak ordynarnym kłamstwem, że wyjść ze zdumienia nie mogę, że to robi to człowiek o takich korzeniach.

 8. PRAWDZIWY Chrześcijanin z tego Buczaka.
  Jego ksiądz proboszcz musi pękać z dumy z takiego parafianina !!!
  Oby się w piekle usmażył za swoją nienawiść.

 9. Buczak stara się przekonać że Ferenc jak wygra wybory zaraz sprowadzi islamistów w ciężarówkach. Tyle że on jest już prezydentem i to kilka lat i tego nie robi ha ha ha.

  A dwa nie chce przyjmować islamistów ale jak piszą niżej
  „miasto chce przyjąć uchodźców, ale zaznaczył, że uchodźców-chrześcijan.„Bezwzględnie powinniśmy takich uchodźców przyjmować, pomóc osobom, które wierzą w to samo, co i my” – powiedział Tadeusz Ferenc”

 10. Deklaracja z 30 czerwca 2017r zaczyna się tak:
  „Migracje to procesy dynamiczne, powszechne i – jak pokazuje historia świata – nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej naszego kraju – wręcz korzystne…powołujemy zespół roboczy ds. migracji i integracji.” i dalej w tym duchu…

  „Ferenc, pomimo nagonki, twardo broni deklaracji, którą podpisał…Zdecydowanie nie żałuję, że to zrobiłem – mówił…Ferenc.” a powinien, gdyż podpisana przez niego deklaracja traktuje wyłącznie o migracji i integracji, a nie o przyjmowaniu uchodźców chrześcijańskich, ba nie ma w niej mowy o żadnych uchodźcach.
  Prezydent nie czytał co podpisuje, czy nie zrozumiał?
  Chyba i jedno i drugie, gdyż z wypowiedzi Ferenca wynika, iż mówi zupełnie o czymś innym, odwołując się do wydarzeń z II wojny światowej .
  Cała deklaracja:
  https://www.metropolie.pl/wp-content/uploads/2017/07/Tekst-deklaracji-UMP-z-30-czerwca-2017.pdf

 11. zasada wzajemności w polityce istnieje
  czyli tak jak diabeł666 napisał: dzieciom
  widział tam ktoś korowody wojennych sierot?! bo ja tylko młodych napasionych mężczyzn którzy opłacili się słono przemytnikom

 12. a jaki tam socjal mają w marszałkowskim i palarnia i bufet – władza potrafi o siebie zadbać to w zakładach dla szarego człowieka trzeba było polikwidować stołówki niech suchy prowiant żre robol i Słońca boży dzień nie ogląda

  a druga kwatera dowodzenia powstanie za następne 30 mln

  jeszcze wypada przypomnieć, że ta przy Cieplińskiego powstała bo urzędnicy uczniom odebrali internat, w którym swoją drogą nawet w lecie nie było tak przyjemnie ciepło jak po remontach w marszałkowskim w najmroźniejszy dzień zimy

 13. Nie jestem za przyjęciem imigrantów, głównie dlatego że przybywają nie legalnie(bez paszportów i wiz), ale uważam, że powinno się im pomóc tak jak Iran pomógł polskim dzieciom podczas IIWW. Co do spotu PISu to już była(jest) przesada, nie smaczne i robią to ludzie którzy wierzą w Boga, a Bóg każe wybaczać i pomagać(z tego co wiem to nie chodziło mi tylko o Polaków katolickich). Brak sumienia Panie Buczak

 14. a PiS ściąga Ukrainę do Polski
  niby co to za różnica skąd ci wędrowcy?
  w Polsce jest miejsce dla każdego poczciwego człowieka
  a problem się zaczyna przez poczucie anonimowości i bezkarności – niestety to nasza władza obcokrajowcom zapewnia i to jest największą zachętą przecież nie dla ludzi szukających azylu czy pracy a dla przestępców

  niby mało PiS ma władzy jeśli mają pełnię władzy centralnej i niemały ciągle rozrastający się urząd marszałkowski?

 15. Trójka to rozumiem w nawiązaniu do zmian w radiu. Politykę zagraniczną prowadzi rząd i troszkę prezydent (ale nie miasta)(abstrahuję od efektów), tak, że Pan Buczak i rząd PIS niech nie robi ludziom wody z mózgu. Ciemny lud nie wszystko kupi.

 16. To Rzeszów nie jest takim wspaniałym „innowacyjnym” miastem i emigranci mają go w czterech literach?
  To co robiła przez tyle lat obecna władza?
  Czym się chwalimy? Dyplomy z Wiednia, Warszawy i innych części świata to tylko papierki?

 17. Kolejna wpadka pana Buczaka. Co on nie ma sztabu wyborczego żeby takie kwiatki nie wychodziły? Końcówka kampani wyborczej i się ładnie popisali nie ma co.

 18. Ciapate arabusy prześladują chrześcijan. Wychodzi na to że ten który chciał pomóc chrześcijanom jest krytykowany przez tego co co niedziela to kościół. Pewnie na najliczniejszą mszę żeby ludzie widzieli.

 19. Tonący brzytwy się chwyta. Do północy w piątek znajdą swoim przeciwnikom kilku dziadków z Wermachtu i inne podobne pierdalamencje. A swoją drogą, trzeba mieć nieźle zryty łeb żeby Rzeszowian straszyć imigrantami, którzy omijają szerokim łukiem Polskę a co dopiero Podkarpacie i Rzeszów. Macie nas jak widać za idiotów, którzy uwierzą w każde przedwyborcze skur……two 🙂

 20. Buczak powinien przeprosić za nazwijmy to po imieniu – kłamstwo i to trybie wyborczym!

  Cytat:
  „… W poniedziałkowej rozmowie z „Aktualnościami” w TVP Rzeszów podtrzymał, że miasto chce przyjąć uchodźców, ale zaznaczył, że uchodźców-chrześcijan.

  „Bezwzględnie powinniśmy takich uchodźców przyjmować, pomóc osobom, które wierzą w to samo, co i my” – powiedział Tadeusz Ferenc.”

  Źródło:
  https://rzeszow-news.pl/tadeusz-ferenc-o-uchodzcach-bezwzglednie-powinnysmy-im-przyjmowac/

 21. Jest cały wywiad w sieci gdzie dziennikarka pyta o uchodzców. Ferenc mówi że pracował z różnymi ludzmi w tym i z obcokrajowcami a i owszem przyjąłby ale chrześcijan.

  Ale tego się od pana Buczaka nie dowiecie. Co do muzułman. W Rzsszowie na 45 tyś studentów blisko 4 to wierzący w Allacha. I co? I nic. Skońcą studia to wyjadą bo w Rzeszowie zarabia się połowe tego co we Wrocławiu czy Warszawie.

Comments are closed.