Zdjęcie: PKS Rzeszów
Reklama

Znana z awaryjnych i wiecznie opóźnionych autobusów oraz dworca, który straszy. To PKS Rzeszów. – Firma plami imię Rzeszowa – uważa prezydent Tadeusz Ferenc.

PKS Rzeszów należy do Związku Gmin “Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”, którą w 2010 roku utworzyły podrzeszowskie gminy, licząc, że mając własnego przewoźnika zaoszczędzą. Usługi MPK w Rzeszowie były dla nich zbyt drogie. Może budżety gmin na tym dobrze wyszły, ale nie mieszkańcy. Skargi na przewoźnika są na porządku dziennym. 

Tomasz Kamiński, radny Rozwój Rzeszowa, podczas wtorkowej sesji Rady Miasta zwrócił uwagę na naszą publikację o tym, że od 1 lutego br. PKS Rzeszów likwiduje kilkadziesiąt kursów. To nie pierwsze cięcia przewoźnika w ostatnich miesiącach. Kamińskiego zaciekawiło, dlaczego PKS w swojej nazwie używa słowa “Rzeszów. – Na jakiej podstawie? – pytał.

– Jakość świadczonych usług przez PKS nie przynosi chluby nazwie “miasto Rzeszów”. Tu bardziej pasowałaby przydomek „PKS Żenada”, ponieważ jakość świadczonych usług i jakość dworca nie są chlubną wizytówką dla Rzeszowa – stolicy innowacji – argumentował radny Kamiński. 

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, podchwycił temat i uważa, że należy sprawdzić, czy PKS zgodnie z prawem używa nazwy Rzeszów. – Firma ma siedzibę w Chmielniku i plami imię Rzeszowa. Te autobusy są brzydkie, dymią, kupowane są w Berlinie – złomy, których pozbywają się w innych krajach – krytykował prezydent Ferenc. 

Radny Robert Kultys (PiS) przyznaje, że dworzec PKS nie jest w najlepszej kondycji, ale zdaniem Kultysa zabieranie spółce z nazwy “Rzeszów” nie poprawi ani stanu dworca, ani autobusów. Radny PiS uważa, że lepiej z gminami usiąść do wspólnego stołu i poszukać porozumienia, jak poprawić działalność przewoźnika, by miastu nie przynosił wstydu. 

– Trzeba wyjść trochę ponad to. Zadbać wspólnie o stworzenie dobrego dworca. Tu trzeba lidera, aby stworzył możliwość przebudowy dworca. Najprostsze wyjście [zabranie przewoźnikowi z nazwy “Rzeszów” – przyp. red.] niewiele da. Autobusy i dworzec dalej będą wyglądały, jak wyglądają – stwierdził Robert Kultys. – To nie ten kierunek myślenia.

Piłeczkę odbił Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. Kultysowi przypomniał, że miasto na temat modernizacji dworca wiele razy już rozmawiało z władzami PKS, zachęcano je do współtworzenia Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego [PKS z tego planu wypadł – przyp. red.].

– Wszyscy widzą zdezelowane autobusy, które po rzeszowskich drogach jeżdżą od 10 lat i nic się nie zmienia. Nie można czegoś  takiego firmować nazwą “Rzeszów”, bo siedziba firmy jest w Chmielniku. Mało tego, oni świadczą usługę gminnej komunikacji, a przez Rzeszów tylko przejeżdżają. Dlaczego mają posługiwać się nazwą „Rzeszów”? – pytał wiceprezydent Ustrobiński.

Tomasz Kamiński pochwalił Roberta Kultysa, że tak się troszczy o podrzeszowskie wioski. – W tym przypadku do tanga jednak trzeba dwojga. Rzeszów wyraża chęć współpracy, tylko druga strona nie chce – stwierdził radny Rozwoju Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc przypomniał też, że osiem lat temu miasto starało się przejąć dworzec PKS. – Decyzję polityków wówczas były takie, że dworzec przekazano do gmin sąsiednich – mówił prezydent. – Wstyd mi, że mamy taki dworzec. Ludzie, którzy przyjeżdżają do Rzeszowa, często mówią, że wszystko się u nas zmieniło, tylko ten dworzec został po staremu – dodał.

Wniosek Tomasza Kamińskiego, by sprawdzić, czy PKS może używać w nazwie “Rzeszów”,  został przyjęty przez Andrzeja Deca, szefa Rady Miasta.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

41 KOMENTARZE

 1. Ach Tadzio to taki prawy człowiek .
  Tu musi sprawdzić czy dana firma wykorzystuje nazwę Rzeszuuffff zgodnie z prawem. Ale jak puszczał ruch uliczny przez środek pewnego małego osiedla bez żadnych zezwoleń bez konsultacji z ludźmi tam mieszkającymi to już nie musiał sprawdzać bo by się mogło okazać że tak nie może zrobić.

  Ach jaki nasz Tadzio to taki prawy człowiek, powtórzę jeszcze raz .

  A tak pro po. Czy nasz prezydent nie liczy sobie więcej niż owy dworzec. No to siup, wyburzyć …

 2. Jak stoje w miescie w korku to mi domki na zalesiu nie przeszkadzaja ale stojacy wczesniej pks sprawia ze w aucie zamknietym!mozna sie udusic od jego smorodu to nie spelnia zadnych norm

 3. Chwila ,chwila – cuś pomodzą jakieś windy, perony podbetonują ,tunel przebiją, kładke rozbiorą ,dziure przed dworcem zrobia no i to co istotne i najważniejsze : uwagauwaga

  Sracz przeniosą z jednego poziomu na drugi i to jest istotą inwestycji
  Bo całe otoczenie z tymi magazynami, z tym bajzlem pozostanie
  bo jeszcze tem caly PKP umysłowo nie jest w stanie za to sie zabrać po prostu u nas w miescie imitacji tak ma być bo to jest skansen XIX wieczny to otoczenie dworca i tak ma zostać na wsze czasy ; O !

 4. Napisz Młody co Cię boli i czym się powinni zająć.
  Rozumie, że dworzec PKS w Rzeszowie spełnia Twoje oczekiwania i tego byś nie ruszał.

 5. Radnym PiS to w ogóle nie przeszkadza.
  Oni by sobie o tym podyskutowali z przewoźnikiem, czytaj nic z tym nie robili.
  Boże uchowaj Polskę przed tymi nierobami !!

 6. No tak, bo Dworzec PKP jest dużo lepszy, PKS miał swój dworzec lokalny, to mu się go zabrało, żeby teraz Marcele tam stały, a ludzi korzystających z PKS upchnięto na starym, zatłoczonym placu dworcowym. Idioci z ratusza, odebranie nazwy nic nie da, tylko się ośmieszacie…

 7. Żenadą to było otwarcie podmiejskiego w czasie jego budowy, teraz jak PKS ma ten dworzec daleko to nagonka. A na radnych dlaczego się mówi, że są miasta Rzeszowa, to dopiero żenada, siedząca i nic nie robiąca dla miasta, przepraszam, zadbali o największe i najdroższe termometry na świecie, od razu się ludziom poprawiło, a ile problemów komunikacyjnych rozwiązało, ho ho

 8. Szanowny Panie – błąd
  Dworzec PKS był budowany w latach : 1963-1964
  Czyli walneło mu 56 lat i faktycznie wymaga nakazowego natychmiastowego – wyburzenia bo to szkarada – syf kiła i mogiła zmora w centrum miasta szpecąca podobno miasto innowacji a jak stoi to potwierdza ; miasto imitacji bo juz jutro ten cały bajzel zwany : PKS – RZESZÓW powinien być razen z tą firmą uduś przeniesiony na jakieś ściernisko ; O !

  A wtedy prawidło bedzie można zbudować nowoczesny kompleks dworcowy na miare XXII wieku : aby był ładny ,schludny ,funkcjonalny połączony z dworcem podmiejskim i z PKP

 9. PKP się dokłada do przebudowy. Dlaczego z PKS miałoby być inaczej. A jak się komuś nie podoba pomnik, to może na niego nie patrzyć.

 10. Biedny Rzeszów, tak mu dymiące autobusy PKS przeszkadzają.
  Ale za to dymiące na Zalesiu domki są swoje, więc wara od nich – to nie one robią smog 🙂

 11. W nocy czy wieczorem to nawet nie wiadomo czy to dworzec czy opuszczone miejsce – nic nie podświetlone, świetlówki i neony popalone, wszędzie gołębie odchody, śmieci i smród. Do tego brudne ławki i budynek “dworca”, nie ma gdzie usiąść. Ten “dworzec” pamięta lata 80 jak nic 🙂 może wtedy był ładny, ale teraz to tylko straszy, a wystarczy dotacja unijna, tylko komu z władz PKS się chce?

 12. Autobusy miejskie są w wiekszosci nowoczesne,czyste,nowe a tamten złom nie powinien na ulice wyjezdzać moze na początek akcja policji kontrola czy spełniaja poziom emisji spalin i miasto pozbedzie sie połowy problemu.

 13. Hańba PKS?
  To jest wstyd żeby miasto przez 30 lat nie potrafiło zrobić nic by ten stan zmienić!
  Największy sukces to okrągła kładka i podświetlenie krzaków.
  Oraz obrona pomnika – symbolu!

 14. PKS WSTYD I HAŃBA ŻE TAKI DWORZEC JEST W RZESZOWIE BRUD SMRÓD, DZIWNE ŻE MIASTO TO JESZCZE TOLERUJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  HAŃBA PKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. “Te autobusy są brzydkie, dymią, kupowane są w Berlinie – złomy, których pozbywają się w innych krajach – krytykował prezydent Ferenc”
  Jest na to sposób, wydać zarządzenie że mają być pomalowane w kwiatki.
  Wtedy upodobnią się do koszy na śmiecie w stolicy imitacji i przestana razić w oczy 🙂

 16. Masz rację z kasownikami i biletomatami – a jest tak dlatego że za kasowniki odpowiada MPK a za biletomaty ZTM – a jak wiadomo pracownicy tow. Kowal….mają na wszytko czas…

 17. Próba odwrócenia uwagi od własnych problemów, własnej nieudolności. ZTM Rzeszów i MPK Rzeszów co to jest? Psujące sie biletomaty, nieustanne spóźnienia autobusów – jeśli w ogóle przyjadą, tablice świetlne pokazujące bzdury, “bardzo ważne” informacje na tablicach nad droga, że do centrum jedziemy 5 minut… MPK ma lepszy tabor ale już widac na ulicach nowe, ładne autobusy MKS a ma być ich ponoć dużo więcej. Poza tym megakompetentna dyr. ZTM, owszem niezła ale w na stanowisku w Dynowie i znająca dobrze tamten grajdoł, nie rzeszowski !!! Dworzec to oczywiście tragedia ale sam PKS nie udźwignie remontu a z obecnymi władzami miasta trudno sie komukolwiek dogadać.

 18. Już nawet chamownie wyremontowali no ale ona nalezała do miasta a tu w centrum miasta paskudny dworzec nalezacy do gmin to jaki oni maja interes miastu dworzec remontowac.Moze odkupic teren od gmin,zamienic?,zqproponowac miejską działke w innym miejscu?Mozna by zrobic dworzec jak w Krakowie bo kolej swoje remontuje a tu zostanie kupa w srodku bo wlascieciel z Chmielnika kasy nie ma.

 19. Kamiński to koleś któremu mieszkańcy Rzeszowa płacą odkręcając kurek z wodą. Dla tego pana kolesie z partii SLD zrobili fikcyjny stołek w MPWiK Rzeszów.

 20. Gdyby nie auta ludzie z podrzeszowskich byliby “uwiezini”. Zenada jest ostatni autobus do rzeszowa o godzinie 17 w sobote!!! Porazka 🙂 na komunikacje w rzeszowie nie narzekajcie. To wina korkow a nie autobusu…. a taki pukaes jedziesz i nie wiesz czy dojedziesz bo w kazdej chwili moze stanac…..

 21. Wczoraj jechałem autobusem mpk nr 31 z marszałkowskiej na strażacką i jestem bardzo mile zaskoczony. Zostawiłem samochód na parkingu i przesiadam się na komunikację. Dojechałem na miejsce szybciej i jeszcze się zdrzemnąłem. Było cieplutko a Pan kierowca prowadził delikatnie ale też i pewnie.

 22. Trzeba jakoś odwrócić uwagę od cały czas psujących się biletomatach (mowa o tych co stoją na przystankach jak i te w autobusach) które nie są naprawiane/wymieniane. Odwrócić uwagę od opóźnień i nie przyjeżdżających w ogóle autobusów. Odwrócić uwagę od chamstwa kierowców – choć nie każdy taki jest i sam to potwierdzę. Najśmieszniejsze jest to, że nawet pewnego razu kierowca się śmiał ze swoich przełożonych, że jak biletomat się psuje, to potrafi tak tydzień stać, a jak kasownik się zepsuje, to jest wymieniany na najbliższym przystanku i w sumie to racja 😀

 23. Znak towarowy PKS RZESZÓW S.A ( ten z ukośnymi paskami ) jest znakiem zastrzeżonym patentem więc tyle w temacie. Państwo Radni ! Ja nie po to płacę podatki żebyście się takimi bzdurami zajmowali ! Może za chwilę zaczniecie się spierać czy niebo nad Rzeszowem jest bardziej błękitne niż w okolicznych gminach ! Jak się wam nudzi to miotły w dłoń i zamiatać ulice, tam przynajmniej będzie widoczny efekt waszej pracy.

 24. Panie Ferenc no ale dworzec kolejowy to mamy też z fasadą XIX wieku. Z tego co wiem to po obecnie przeprowadzanym remoncie przejdzie tylko lifting . Więc szału też nie ma.

Comments are closed.