Rzeszów od czterech lat współpracuje z chińskim miastem Fangchenggang, samorząd wojewódzki nie chce być gorszy. Zaczyna współpracę ze stanem Gujarat w Indiach.

[Not a valid template]

 

W piątek Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, spotkał się z ambasadorem Indii w Polsce Ajay’em Bisaria oraz przedstawicielami misji gospodarczej, którzy w dniach 8-10 września przebywają na Podkarpaciu.

Największy producent mleka

Jak poinformował Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, w ramach misji gospodarczej do naszego regionu przyjechali z Indii prezesi i dyrektorzy reprezentujący różne branże od spożywczej po przemysł i nowoczesne technologie. Przedsiębiorcom, oprócz ambasadora, towarzyszy także sekretarz stanu Gujarat – pani S. Aparna.

Z informacji urzędu marszałkowskiego wynika, że indyjscy biznesmeni szukają w Polsce partnerów do biznesu. Region, z którego pochodzą – stan Gujarat – jest jednym z trzech najbardziej uprzemysłowionych w Indiach.

Sprawdzamy: Wikipedia podaje, że Gujarat to drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Większość mieszkańców to hinduiści. W ostatnich latach dochodziło w Gudżaracie do konfliktów o podłożu religijnym, w których zginęło około 2000 osób, głównie muzułmanów.

Gudżarat jest największym producentem mleka w Indiach. W Anand znajduje się mleczarnia Amul, należąca do największych wytwórców produktów mlecznych na świecie. Zasoby indyjskiego stanu to: bawełna, orzechy ziemne, daktyle, cukier, benzyna.

Iskra dostarczana do Indii

Spotkanie z indyjskimi biznesmenami odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. – Rozmawiano o możliwych obszarach współpracy, wymieniając wśród nich m.in. lotnictwo i produkcję żywności – informuje urząd marszałkowski.

– Chcemy współpracować z partnerami ze stanu Gujarat. Przed nami plany i zamiary. Z Podkarpacia były eksportowane do indyjskiej armii samoloty szkoleniowo-treningowy Iskra – przypominał podczas spotkania marszałek Ortyl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Nasze dzisiejsze spotkanie pozwoli nam lepiej poznać potencjał i możliwości współpracy – dodawał.

Ambasador Ajay’a Bisaria mówił o przemianach gospodarczych i społecznych, jakie dokonały się w ostatnich latach w Indiach i zachęcał do współpracy.

– W tej chwili Indie są najszybciej rozwijającym się krajem na świecie z tempem rozwoju 7,5 proc. Dzięki reformom, które przeprowadziliśmy Indie są również najbardziej otwartym miejscem dla inwestycji zagranicznych – mówił ambasador Indii w Polsce.

Deklaracja współpracy

Podczas spotkania o możliwościach współpracy mówił także prezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo – Handlowej. Do inwestowania w Indiach zachęcała również S. Aparna – przedstawicielka rządu stanu Gujarat, która wręczyła marszałkowi Ortylowi zaproszenie na mające odbyć się w styczniu 2017 r. Forum Vibrant Gujarat.

To spotkanie z udziałem tysięcy indyjskich i zagranicznych biznesmenów oraz polityków. Z kolei marszałek przekazał na ręce pani sekretarz list podpisany przez zarząd województwa oraz przewodniczącego sejmiku podkarpackiego, który jest deklaracją współpracy ze strony Podkarpacia.

„Wyrażamy przekonanie, że współpraca między naszymi regionami ma realne szanse powodzenia. Wierzymy także, że przyniesie ona wiele korzyści, stając się platformą wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, a także zbliżenia kulturowego mieszkańców obu regionów” – czytamy w deklaracji współpracy.

W misji gospodarczej biorą udział także podkarpaccy przedsiębiorcy, którzy mieli okazję do nawiązania pierwszych kontaktów biznesowych z partnerami z Indii. Z delegacją spotkali się również Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

(ram, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama