Zdjęcie: Fundacja Rzeszowska

Drugą część „Rzeszowskich januszy” premierowo w WDK w Rzeszowie będzie można zobaczyć już 19 stycznia. Na każdego, kto chciałby zobaczyć ten dokument, czekają już bezpłatne zaproszenia.

Od czwartku (11 stycznia) można odbierać bezpłatne bilety w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie na premierę filmu „Rzeszowskie janusze. Rodzina”. Ten wyjątkowy film po raz pierwszy będzie można zobaczyć w piątek (19 stycznia) o godz. 17:30 w WDK (ul. Okrzei 7). Kolejny pokaz „Rzeszowskich januszy…” zaplanowano na sobotę (27 stycznia) na 18:00.

– Mamy nadzieję, że „Rzeszowskie janusze” dostarczą widzom chwil wzruszenia i zadumy nad przemijającym obrazem Rzeszowa oraz zdołają zainteresować współczesne pokolenia rzeszowian dziejami miasta inspirując je do odkrywania własnych korzeni, a tym samym wpłyną na wzrost poczucia rzeszowskiej tożsamości kulturowej i dumy mieszkańców z miejsca pochodzenia. Dla nas istotne jest, aby pokazywać to, co łączy mieszkańców regionu – mówi Ilona Dusza-Kowalska, producent filmu i prezes Fundacji Rzeszowskiej

„Rzeszowskie janusze. Rodzina” to opowieść dokumentalna o Rzeszowie w czasie I wojny światowej i po odzyskaniu niepodległości opisana za pomocą starych fotografii, animacji, wątków fabularnych opartych na losach rodziny Januszów, wywiadów i muzyki. Film akcentuje rolę kobiecą w historii fotografii i kulturze miejskiej, prezentuje niepublikowane dotąd „janusze”.

Wykorzystane w filmie fotografie pochodzą m.in. z prywatnych zbiorów potomków rodziny Januszów, zbiorów kolekcjonera Jacka Rudnickiego i społecznej zbiórki „januszy” prowadzonej przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.

– Zastosowanie techniki animacji 2.5D nadało zdigitalizowanym zdjęciom, głębię pozwalającą niejako zanurzyć się w scenie, tak jakby czas się zatrzymał. Niektóre z fotografii pejzażu miejskiego przenikają się w filmie z współczesnymi kadrami ukazując widzom Rzeszów równocześnie w przeszłości i teraźniejszości – wyjaśnia Dusza-Kowalska.

Scenariusz filmu obejmuje sceny fabularne z udziałem aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Anny Demczuk, Małgorzaty Pruchnik-Chołki, Dagny Cipory i Michała Chołki.

Historyczną scenografię uzupełniają oryginalne rekwizyty rodzinne. W dniu premiery widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką jest Podkarpacki Wehikuł Czasu – magiczne urządzenia, dzięki któremu każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w klimacie „rzeszowskich januszy”. W tym celu będą przygotowane epokowe rekwizyty oraz retro tła. Stylizowane zdjęcia będą robione nieodpłatne z opcją odbitki na miejscu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Podczas premiery filmu odbędzie się również o godz. 17:00 wernisaż wystawy „Inspirowani januszami 2” prezentującej unikatowy zbiór prac współczesnych twórców zainspirowanych regionalnym dziedzictwem fotograficznym, w szczególności tym pochodzącym z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza, jednego z największych w Galicji, który pod szyldem E. Janusz działał w Rzeszowie w latach 1886-1951. 

Wystawa stanowi przekrój prac fotograficznych w podziale na 3 części: „Retrospekcja Rzeszowska”, prod. Kuba Kowalski, „Rzeszowskie janusze. Rodzina” – na planie filmowym, prod. Fundacja Rzeszowska, „Cichy memoriał”,  prod. Arkadiusz Andrejkow.

Wystawę dopełniają eksponaty muzealne z Atelier Aparat Caffe w postaci 3 fotograficznych aparatów wielkoformatowych. „Inspirowanych januszami 2” można oglądać w WDK od dziś (11 stycznia) do 28 stycznia.

Edward Janusz (1850-1914) założył zakład fotograficzny w 1886 r. przy ul. Sandomierskiej 18 (obecna ul. Grunwaldzka). Janusz fotografował mieszkańców Rzeszowa i okolicy, dokumentował życie społeczne, kulturalne i polityczne miasta. Skupiał się też na dokumentacji ulic, budynków i wydarzeń, jakie rozgrywały się wtedy w Rzeszowie.

Po śmierci Edwarda Janusza w 1914 r. zakład prowadzony był początkowo przez żonę Leopoldynę, a później do lat 70. XX wieku przez córki Helenę i Marię.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama