Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

500-złotowe podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Urzędu Miasta obiecał we wtorek prezydent Konrad Fijołek. Związkowcy z „Solidarności” są rozczarowani. 

– Mamy na ten cel 25 mln zł – mówił podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. Prezydent mówił o tym w kontekście uchwały, jaką rada jednogłośnie przyjęła, a dotyczyła ona wzrostu wynagrodzeń miejskich urzędników w 2024 roku. 

Projekt uchwały intencyjnej przygotował opozycyjny PiS, który uważa, że urzędnicy powinni znacznie lepiej zarabiać niż wynosi minimalna pensja w Polsce. W tym roku wynosi ona 3600 zł. Od stycznia 2024 roku zostanie podniesiona do 4242 zł zł (brutto). 

Na wyrównanie minimalnej pensji miasto musi mieć pieniądze. Jak w poniedziałek mówili nam przedstawiciele ratusza, urzędników z minimalną pensją jest 1,5 proc. z wszystkich zatrudnionych, a tych w urzędzie miasta pracuje obecnie 888. 

Fijołek: na cuda nas nie stać

Czy ci, którzy mają nieznacznie wyższe pensje, też mogą liczyć na podwyżki? Z deklaracji prezydenta Fijołka wynika, że tak. We wtorek powiedział, że miasto planuje 500-złotowy wzrost płac – od kwietnia 2024 roku. Chce powtórzyć manewr z tego roku. 

– Nie stać nas jeszcze na cuda – tłumaczył radnym Konrad Fijołek. Zapowiedział, że jego podwładni będą jeszcze „bilansować” tegoroczny budżet i być może przyszłoroczne podwyżki pensji zostaną wprowadzone szybciej i może będą „odrobinę” wyższe niż 500 zł. 

– Jeżeli nic nam „z podziemia nie wybuchnie” – zastrzegł prezydent Fijołek.

Do tych „wybuchów” zaliczył ceny paliw i ogromne koszty funkcjonowania oświaty. 25 mln zł, o których prezydent mówił, jest na razie połową kwoty, by wszystkim urzędnikom dać co najmniej 500-złotową podwyżkę od wiosny przyszłego roku. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Solidarność” już to słyszała

O 20-procentowy wzrost wynagrodzeń walczy „Solidarność”, działająca w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Lider związku Marian Salwik jest daleki od zachwytu po wtorkowych zapowiedziach prezydenta Konrada Fijołka. 

– To samo słyszeliśmy w tym roku – mówi nam Salwik. – Trudno mówić o jakiejś zasadniczej zmianie. W świetle postulatów, jakie mamy, zapowiedzi prezydenta nas nie satysfakcjonują – twierdzi szef „Solidarności” w rzeszowskim magistracie. 

– Rzeszów w przyszłym roku znów ma mieć rekordowy budżet [ponad 2 mld zł – przyp. red.]. Chcemy wiedzieć, jak to się ma do naszych wynagrodzeń – czy uwzględniając inflację, ich wartość spadła – mówi Marian Salwik. 

Prezydent „kupił” czas?

„Solidarność” ma nadzieję, że wtorkowe zapowiedzi prezydenta nie zamykają drogi do rozmów o postulatach związkowców. – Gdyby nie wierzył, że uda się je nam wywalczyć, to podałbym się do dymisji – stawia sprawę jasno Salwik. 

„S” deklaruje, że jej przedstawiciele usiądą przy jednym stole z władzami Rzeszowa. – Odnoszę wrażenie, że zapowiedź prezydenta wynika z tego, że albo nie ceni naszej pracy albo „kupił” jeszcze czas na podjęcie ostatecznej decyzji – uważa Marian Salwik. 

Średnia pensja w Urzędzie Miasta Rzeszowa obecnie wynosi 6092,90 zł (brutto). Szeregowi urzędnicy jednak nie zarabiają nawet 4000 zł, tylko niewiele powyżej minimalnej pensji. Podwyżki w 2024 roku mają otrzymać także urzędnicy z jednostek podległych miastu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama