Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Budżet miasta Rzeszowa na 2018 rok ma opiewać na prawie 1,5 mld zł. Na inwestycje ratusz chce wydać ponad 470 mln zł.

Ratusz  przygotowywał projekt budżetu Rzeszowa na 2018 rok. Radni będą w tej sprawie podejmowali uchwałę na grudniowej sesji Rady Miasta. Przyszłoroczny budżet Rzeszowa ma opiewać na rekordową kwotę 1,5 mld zł, z czego m.in.  473 mln zł ma zostać przeznaczonych na miejskie inwestycje i tylko nieco ponad 13 mln zł na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Wśród najważniejszych inwestycji znajdziemy m.in. budowę dworca podmiejskiego pod wiaduktem Śląskim (ponad 18 mln zł), zakup 50 ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, z czego 10 z nich będzie o napędzie elektrycznym  (95 mln zł.), rozbudowę hali na Podpromiu (23,2 mln zł), gruntowną  przebudowę basenu przy ul. Matuszczaka (4 mln zł), czy dokończenie przebudowy odkrytych basenów przy ul. Jałowego (7,2 mln zł).

W budżecie  miasta na 2018 rok spore kwoty zapisano również na budowę dróg, m.in. połączenie ulic Lubelskiej z Warszawską (16 mln zł), poszerzenie ul. Podkarpackiej do granicy z Boguchwała (28 mln zł) oraz przebudowa deptaka przy ul. Kościuszki (ponad 2,7 mln zł).

Jednym z ważniejszych projektów kulturalnych, które miasto zamierza zrealizować w przyszłym roku jest projekt „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” (ponad 12 mln zł). Cały projekt ma się sprowadzać do tego, że miasto stworzy nową instytucję kultury, która będzie pokazywała Rzeszów jako miasto na skrzyżowaniu szlaków, wydarzeń kultur i religii.

W zamyśle urzędników jest także atrakcyjna forma – ma być innowacyjna i interaktywna. Nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale również regionu karpackiego. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Pomimo, że  budżet miasta ma opiewać na imponująca kwotę, to  jednak zabrakło w nim znowu miejsca na zapis, który umożliwiłby remont park im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego.

– Owszem,  do budżetu miasta nie zostały wpisane pieniądze na realizację tej inwestycji, ale remont parku wpisano do programu  „Polska-Białoruś-Ukraina”. Projekt rewitalizacji parków chcemy wspólnie realizować z ukraińskim miastem Kołomyja – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.

– Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Jeśli uda się zdobyć cześć pieniędzy z zewnątrz, wówczas w budżecie zabezpieczymy odpowiednie kwoty – dodaje.

Konkurs ma być rozstrzygnięty w maju przyszłego roku. Jeśli uda się w taki sposób zdobyć pieniądze, to ratusz rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego zamierza  zakończyć  w 2019 roku.

Prace rewitalizacyjne parku zakładają  wyremontowane alejek, placu zabaw, oświetlenia, ławek, koszów na śmieci.  W planach jest również stworzenie ogrodów kwaterowych, odtworzenie stawu, który znajdował się w parku oraz odnowienie fontanny i drobne nasadzenia.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama