Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego i ul. Rycerskiej, przedłużenie ścieżki pieszo-rowerowej od Lisiej Góry do ul. Jarowej i obwodnica południowa – to jedne z wielu inwestycji, które miasto wpisało do budżetu na 2019 rok. 

Miasto 15 listopada opublikowało projekt budżetu na 2019 roku, który w grudniu mają uchwalić miejscy radni. Podobnie, jak w ubiegłym roku budżet miasta będzie oscylował wokół kwoty 1,5 mld zł, z czego tradycyjnie najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje – 370 mln zł, a najmniej na kulturę – niespełna 43,8 mln zł.

Z budowy obwodnicy nie rezygnują

Wśród ważniejszych inwestycji drogowych można wymienić takie, jak budowa drogi od ul. Lubelskiej do ul. Warszawskiej (prawie 8 mln zł), budowa prawoskrętu z ul. Poczty Gdańskiej w al. Wyzwolenia (prawie 3 mln zł), rozbudowa ul. Jana Pawła II od Ustronnej do Budziwojskiej pod Pomnik Grunwaldu  (5,7 mln zł), ul. Św. Rocha na odcinku od ul. Św. Marcina do granic miasta Rzeszowa (9 mln zł), ul. Wieniawskiego (7,4 mln zł).

Miasto zapisało także 1,6 mln zł na obwodnicę południową, 147 tys. zł na tzw. Wisłokostradę w ramach której planowane jest połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i budowa mostu Załęskiego. Jest też 150 tys. zł na przebudowę ul. Mickiewicza. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, chce ją zamknąć dla ruchu i stworzyć z niej deptak. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

W ramach inwestycji drogowych powstaną także ścieżki rowerowe. Przykład? Rozbudowa al. Wyzwolenia, gdzie nowa droga dla jednośladów powstanie na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Okulickiego. Miasto na ten cel zapisało w budżecie 1,7 mln zł.

Drugą większą inwestycją rekreacyjno-rowerową będzie poszerzenie ścieżki wzdłuż Wisłoka – od Lisiej Góry do ul. Jarowej. Inwestycja warta 2,3 mln zł ma być gotowa do przyszłorocznych wakacji.

Dwa parki miejskie w nowej odsłonie

Jeśli chodzi o rekreację i zieleń to tu miasto można rzecz, zaszalało. Po pierwsze, dlatego, że całkiem sporo pieniędzy, w końcu, nie oglądając się na programy unijne, zapisało na rewitalizację rzeszowskich parków.

Remontu w przyszłym roku doczeka się Ogród Miejski im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Na ten cel miasto zapisało już 2,3 mln zł. O realizację tej inwestycji zabiegał w ostatnim czasie Marcin Deręgowski, radny PO, który w tej sprawie zorganizował internetową zbiórkę podpisów. W sprawę zaangażował się nawet jeden z mieszkańców, sam zaczął zbierać podpisy w sposób tradycyjny. Zebrał ich ok. 600. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Nowej odsłony doczeka się także park przy ul. Rycerskiej. Na realizację tej inwestycji zapisano na 2019 rok 3,8 mln zł. O szczegółach rewitalizacji pisaliśmy TUTAJ.

Pieniądze centrum lekkoatletyczne

Jeśli chodzi o sport, miasto na ten cel zapisało m.in. 22 mln na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego. W planach jest, aby na realizację PCL przeznaczyć 10 mln zł, które Rzeszów otrzymał z Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozbudowę hali na Podpromiu. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Ratusz zapisał także 50 tys. zł na budowę basenu solankowego przy Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej. O szczegółach tego pomysłu przeczytacie TUTAJ.

Ratusz sporo pieniędzy zapisał także na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które ma realizować przy współpracy z PKP. Miasto do tej pory w tej sprawie nie ogłosiło przetargu w formie zaprojektuj-wybuduj, choć inwestycję zapowiadało pod koniec 2017 roku. Powód? Brak porozumienia z PKP. O planach budowy RCK pisaliśmy TUTAJ.

Miasto na 2019 rok planuje także przebudować zatoki autobusowe na terenie Rzeszowa. Na to planuje wydać prawie 10 mln zł. Na przyszły rok zapisano także 188 tys. zł na budowę przejścia przez tory kolejowe, które połączy ul. Podkarpacką z ul. Zawiszy. O potrzebie tego przejścia i problemie, który wiąże się jego brakiemm pisaliśmy TUTAJ.

Unowocześnią podziemną trasę 

Jeśli zaś chodzi o inwestycje związane z infrastrukturą szkolną, to w budżecie miasta na 2019 znalazły się: budowa szkoły podstawowej na os. Bzianka (4 mln zł), Zespołu Oświatowego na os. Drabinanka (468 tys. zł) i przedszkola na os. Przybyszówka (49 tys. zł).

Ponadto, zaplanowano także m.in. budowę boiska sportowego przy SP nr 16 (200 tys.), hali sportowej przy ZSP nr 3 wraz z zapleczem i rozbudową pomieszczeń przedszkola (210 tys. zł), placu z zabaw przy SP nr 31 (180 tys. zł).

W przypadku kultury, to tu sporo pieniędzy pochłonie przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej, która naszpikowana multimediami, ma zyskać nowoczesny wygląd. Na ten cel zarezerwowano przeszło 17 mln zł.

Ważną miejską inwestycją szczególnie dla przyłączonego w 2010 roku os. Budziwój będzie budowa sieci kanalizacji. Na ten cel miasto w budżecie zapisało ponad 40 mln zł. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. Miasto zapisało także prawie 1,5 mln zł na realizację programu „Maluch do żłobka, rodzic do pracy”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Odnowią osiedlowe podwórka 

W przyszłorocznym budżecie znajdą się także pieniądze na rewitalizację podwórek i przestrzeni międzyblokowych na osiedlach Andersa  (4,5 mln zł) i  Śródmieście (2,4 mln zł).

Jeśli zaś chodzi o remonty tego, co już mamy, tu ratusz planuje m.in. wydać 128 tys. zł na na remont okrągłej kładki nad al. Piłsudskiego. O jej fatalnym stanie pisaliśmy TUTAJ. Ponadto renowacji i konserwacji doczekają się także nagrobki na Cmentarzu Starym przy ul. Targowej (20 tys. zł) i Cmentarzu Pobitno (10 tys. zł).

Ratusz zamierza także wyremontować cmentarze komunalne. Na ten cel w budżecie zapisano 100 tys. zł. W planach jest także remont ogrodzenia w parku przy ul. Wieniawskiego (50 tys. zł). Miasto teren zielony przejęło na wakacjach od Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do tej pory wykonano tam prace prorządowe.

Place zabaw do remontu

W budżecie miasta znalazło się także 20 tys. zł na remont placów zabaw. Na konieczność takich wydatków we wrześniu wskazywała jedna z mieszkanek Rzeszowa, która w internecie opublikowała zdjęcia fatalnie wyglądającego placu zabaw przy placu Ofiar Getta.

Miasto rewitalizację tego, jak pozostałych placów zabaw w Rzeszowie, ma wykonać w ramach programu rewitalizacji podwórek, który odbywa się w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Program będzie realizowany w latach 2019-2020 za łączną kwotę 28 mln zł, z czego Rzeszów ma otrzymać z ROF-u 22 mln zł.  

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

36 KOMENTARZE

 1. Mieszkam na tym osiedlu od 6 lat. Rozważałem przeniesienie, właśnie ze względu na odległość. Ostatecznie mamy z żoną sieciówki. JA jeżdżę do pracy dwoma autobusami, przesiadam się. Jak stoimy w korku, to ze względu na korki ludzi myślących jak TY. Tam nikt inny oprócz mieszkańców nie zapycha dróg. Nie można zwalić na ludzi spod Rzeszowa.
  Psujecie nerwy, zdrowie i zabieracie czas SOBIE i INNYM. Kasta wygodnickich malkontentów.

 2. ROMAN czego nie kumam ?

  Twierdzisz że węzeł wielopoziomowy zamiast ronda pobitno jest potrzebny żeby samochody nie stały i nie smrodziły- racja- będą stały i smrodziły na kolejnych światłach przed mostem lwowskim bliżej centrum.

  ROMAN CZASY SIĘ ZMIENIŁY! TO NIE SĄ LATA 60te kiedy rżnięto miasta drogami bezkolizyjnymi i skrzyżowaniami wielopoziomowymi. Miastu potrzeba obwodnic (dziękujemy PIS za obwodnicę południową) i wywalania ruchu z centrum.

  ROMANIE przestań wierzyć w bajki że budowa 2 czy 3 wielopoziomowych skrzyżowań cokolwiek poprawi- skutki będą odwrotne- jeszcze więcej aut w centrum. Rzeszów potrzebuje obwodnic a nie cięcia miasta przez środek.

  a te epitety o tym że nie kumam i żebym poszedł do okulisty świadczą o Tobie, dyskutowałem kiedyś z Tobą na temat dworca PKS w Rzeszowie więc wiem już że merytorycznie jesteś dnem i zdaję sobie sprawę jedynie obrażanie innych Ci dodaje ego

 3. No Szanowny widać że nic nie kumasz
  No po co jest ta przeróbka ronda na Pobitnie na węzeł dwu poziomowy no po to aby te samochody jechały a nie stały i smrodziły no tego nie widać ( problem się potęguje bo jest ruch z autostrady ) i nie ma Wisłoko – strady ani dużego Ringu dookoła miasta .

  To samo przy rondzie przy szpitalu MSW – co do ronda przy pomniku to juz tow.Kruczek mimo że nie byl wizjonerem wiedział że i tu musi być węzeł bezkolizyjny bo to jest newralgiczne skrzyżowanie ( ws-zach/ poł-poł) ale On to wiedzial prawie 50 lat temu O!

  Zaproszenie aut do centrum dobre sobie to one teraz też są i co ?
  No i jest kociokwik a dla czego no bo nie jada a stoją : skrzyzowania – Bus/pasy – światła oraz brak dróg równoległych brak ringu ; małego i dużego

  Co do wezła : lwowska- rejtana błąd oczywisty ( innowatorów ratuszowych ) gdy robiono dojazd do nowego bazaru już wtedy należało rejtana władować tunelem pod lwowską było by jak znalazł
  A przy skrzyżowaniu targowa – piłsudskiego ;
  no kochany w 1973 juz planowano targową puścic górą przewalic estakada nad torami i wyprowadzic dalej – ale wtedy sekretarze w jc w rzeszowie byli za mali aby to przeforsować aby Warszawka to klepneła . .

  Człowieku jak tego nie widzisz to do okulisty ; O

 4. 8O%inwestycji obiecywanych podczas kampanii wyborczej zniknęło z projektu budżetu. Poraz kolejny dziadzio Ferenc nas wykiwał. Pomógł mu w tym naczelny portal totalnej opozycji czyli rzeszow-news.pl

 5. Głosowałem na Ferenca bo był absolutnie najlepszym z kandydatów ale nie wszystkie jego pomysły i wizje mi się podobają. Najgorszym co można sobie wyobrazić to budowa skrzyżowań wielopoziomowych na rondzie pobitno, przy msw i kolejnego w centrum przy “liściu laurowym”. Budowa tych skrzyżowań to zaproszenie gigantycznej ilości aut do centrum i rżnięcie Rzeszowa trasą wschód-zachód. Nam potrzeba obwodnic a nie ruchu przez centrum miasta. 2 tygodnie temu otwarto MOPA na autostradzie A4 pomiędzy Łańcutem a Rzeszowem a to oznacza że niedługo pojawią się bramki a co za tym idzie opłaty- o ile tiry ukraińskie pozostaną na autostradzie bo im się opłaca o tyle lwia część naszych wschodnich sąsiadów (handlarze, busiki, importerzy aut, samochody prywatne) powróci na DK94 i będą jechać przez Rzeszów. Rozumiem że pomysł budowy skrzyżowań wielopoziomowych na trasie wschod-zachód w tym jednego w samym sercu Rzeszowa ułatwi tranzyt omijając autostradę ale czy my mieszkańcy tego chcemy?

  Drugą sprawą jest to że generalnie budowa takich skrzyżowań pojedynczo nie rozwiązuje problemu korków tylko przenosi je na następne światła. Może i na rondzie pobitno by się nie stało chcąc wjechać do Rzeszowa ale potem mamy światła przed mostem lwowskim, potem przy zusie, potem przy placu wolnosci, potem przejscie dla pieszych koło europy i dopiero potem teorytycznie następne wielopoziomowe skrzyzowanie przy pipce. To wszystko stanie bo przepustowości odcinków pomiędzy “wielopoziomówkami” nie da się zwiększać w nieskończoność. I CO POTEM ? Estakada wschód-zachód przez cały Rzeszów nad naszymi głowami jak trasa Łazienkowska w warszawie (obecnie chyba L. Kaczyńskiego).

  W dużych miastach w centrach takie skrzyżowania się rozwala, drogi zwęża i wprowadza komunikację miejską- nie okaleczajmy naszego miasta nie popełniajmy błędów innych miast.

 6. Do bani ten cały plan to po prostu banialuki
  .
  Gdzie kasa na budowe skrzyżowań wielopoziomowych ( rondo pobitno i rondo przy szpitalu MSW )
  Dalej trasa południowa( Ring) ok
  . ale to jeszcze słowiczy śpiew Wisłoko- Strada to samo
  a gdzie estakada nad warszawską i torami i dociągnięcie do strefy i krakowskiej
  a gdzie droga na dole przy cmentarzu wilkowyja i dociągnięcie do Krasnego /
  a kiedy w końcu ruszy budowa ul.Zygmunta Starego ( czeka na tą robote 41 lat )
  a gdzie dokończenie ul.warnenczyka( zaczeta 14 lat temu)
  a gdzie rondo przy : paderewskiego / witolda / miało być
  a gdzie przedłużenie niemirskiego do olbrachta
  a gdzie poprawienie litewskiej
  A gdzie parkingi do poprawienia i przebudowy CO ?
  Szpital przy lwowskiej / miejski / i przy hali na podpromiu i przy przychodni warzywna
  Normalne kpiny a gdzie planowane nowe mosty !
  Normalne i totalne dziadostwo a nie plan inwestycyjny ; O !

 7. Kryte lodowisko mogłoby wchodzić w skład kompleksu PCL na Wyspiańskiego 😉 reaktywacja sekcji hokeja na Resovii osobiście mi się marzy!!

 8. mydlenie oczu i głowy przez dziadzia a gdzie kryte lodowisko obiecane już 8 lat temu żenada miasto 200 tys Polska się z nas śmieje nic w temacie sportu i rekreacji ale deweloperka i korki rosną

 9. ale zaraz…
  skoro właściciele i tak odzyskają te działki to który inwestor chciałby tu stawiać jakąkolwiek inwestycję np. aquapark?

  jeśli postawi a właściciele działek zechcą zwrotu pieniędzy od niego to przecież poniesie ogromne koszty i mu się inwestycja nie opłaci

 10. To nie jest ogólnodostępny park. Tylko prywatne działki które miasto zabrało prawowitym właścicielom w prlu a dziś Ci sie starają o zwrot i pewnie je niedługo otrzymaja. Mógł być aqapark a beda bloki i to wysokie.

  Bo właściciele jak sądownie je odzyskaja nie zgodza się żeby ich własnością dalej dysponowało miasto o ogólnodostępnym parku nie będzie mowy. W Kielcach tamtejsza władza przy podobnej sytuacji wpisała tamtejszy park do planu zagospodarowania terenu. Właściciele poszli do sądu to raz otrzymali 14,5 mln złotych i zwrot działek a po 2 latach wybudowali bloki.

  Tu też tak będzie.

 11. A co z obwodnica północna miasta,przetarg z 2016 została unieważniony bo nie wygrała ta co miała spółka dyżurna miejska.Chyba tym tematem ustawiania przetargów i umowami offsetowymi w zamian za legalizację inwestycji handlowych znajomego milicjanta z Jasła zajmie się prokuratura krajowa albo CBA.

 12. Oddać ogólnodostępny park w prywatne ręce, wcisnąć betonowy moloch w środek osiedla – chory pomysł. Dobrze, że PiSlam to zablokował. W obrębie miasta jest sporo niezurbanizowanych czy niezagospodarowanych terenów …

 13. W kampani wyborczej prezydenta Tadeusza Ferenca była mowa o budowie skrzyzowań dwupoziomowych, o ile dobrze pamietam to była mowa że w 4 miejscach takie powstaną.
  Korasy na Rejtana że głowa boli, do tego nowe zatory (światła uliczne) powstają, normalnie koszmar!
  Zatem projekt budżetu na 2019 i brak budowy takich skrzyżowań !?….

 14. Cokolwiek pan Ferenc wymyśli to i tak mu na złość zrobi Kultys z Pisu i zablokuje.

  Kilka postów niżej ktoś pyta o aqapark. Byli Niemcy, mieli plany, mieli pieniądze… niestety Kultys zarżnął inwestycję i dzieci jak chcą dziś się popluskać w ciepłej jwodzie to muszą poczekać do lata i jak kra puści na żwirowni.

  Były wybory, była szansa odsunąć Kultysa i Fiołka. A tak to będzie po staremu wszystko zablokowane. A ja zapytam. Pis rządzi CAŁYM Podkarpaciem dlaczego u nas pis nie myśli o obwodnicy południowej? W Krakowie tamtejszy Pis podpisał umowy na 1.5 mld i budują ich obwodnicę

  https://gazetakrakowska.pl/krakow-turcy-wybuduja-nam-polnocna-obwodnice-za-poltora-miliarda-wizualizacje/ar/13627336

  A u nas po staremu PIS – “nie da sie”

 15. Zależy jak wycenią dom przeznaczony do wyburzenia… ale powinno wystarczyć na małe mieszkanie w nowym bloku: krzywe, bez izolacji akustycznej, komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego…

 16. “147 tys. zł na tzw. Wisłokostradę w ramach której planowane jest połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i budowa mostu Załęskiego.”

  To wystarczy chyba jedynie na odświeżenie znaków poziomych.

  “W ramach inwestycji drogowych powstaną także ścieżki rowerowe. Przykład? Rozbudowa al. Wyzwolenia, gdzie nowa droga dla jednośladów powstanie na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Okulickiego. Miasto na ten cel zapisało w budżecie 1,7 mln zł.”

  W Rzeszowie nie buduje się dróg dla rowerów, ale chodniki rowerowe zwane pieszczotliwie “ścieżkami”. Rozwiązanie to nie jest komfortowe ani bezpieczne zarówno dla pieszych, jak i dla cyklistów. Jazda rowerem po stolicy imitacji to często tzw. wolna amerykanka.

 17. Ale problem,
  Jak Ci wyburzą, to chyba jakoś to rekompensują, to sobię kupisz lub wybudujesz nowy, w tych czasach po cegły się nie stoi w kolejce!

 18. Już dawno do ratusza UM i MZD i innych spółek należy skierować jednostki kontroli od państwowych organizacji takich jak NIK,PIP,CBA,ABW.Przetargi i tych co te przetargi ustawiali pwonno juz dawno odpowiadać karnie,wszyscy wszystko wiedza tylko nic nie robią aż dojdzie do afery podobnej do Amber Gold.

 19. No masz, filozof jeden z drugim się odezwał – zapewne emeryty, utrzymujący się z zasiłków albo ci, co do tej pory nie zaznali “szczęścia” w postaci udogodnień i wygód. A tak poważniej: nie każdy ma dobre połączenie do miejsca np. pracy (w moim przypadku dotyczy to dwóch osób), więc dlatego jeżdżę samochodem. Natomiast co do “porad” typu “zawsze można sprzedać mieszkanie i przenieść się do Centrum” (…) nie będę się wypowiadał, bo zbyt wiele miejsca by to zajęło, a przede wszystkim uważam, że to hasło rzucone na “utwierdzenie” własnej tezy.

 20. Projektant ma dużo autobusów. Nie wszędzie dojadą, ale w porównaniu do osiedli typu sypialnie, jest ich sporo. Zamieńcie auta na MPk to nie będzie korków i tłoku na drogach. Jesteście strasznie wygodniccy i roszczeniowi. Zawsze można sprzedać mieszkanie i przenieść się do Centrum jak się coś nie podoba.

 21. W kolejnym roku brak nowych dróg przykładowo na osiedlu Projektant w dalszym ciągu brak drogi łączącej BŁ Karoliny z Ustrzycką na którą od lat czekają mieszkańcy. Osiedle sie dusi bo powstaja nowe bloki a nowych dróg nie ma wcale.

 22. A po co rozbudowa przedszkola na Budziwoju oraz Remont Jana Pawła jak dalej jest budżet na obwodnice południowa która ma być przez Budziwoj ? I trzeba będzie to wszystko rozburzac tak jak nasze domy strata pieniędzy i czasu

Comments are closed.