Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego i ul. Rycerskiej, przedłużenie ścieżki pieszo-rowerowej od Lisiej Góry do ul. Jarowej i obwodnica południowa – to jedne z wielu inwestycji, które miasto wpisało do budżetu na 2019 rok. 

Miasto 15 listopada opublikowało projekt budżetu na 2019 roku, który w grudniu mają uchwalić miejscy radni. Podobnie, jak w ubiegłym roku budżet miasta będzie oscylował wokół kwoty 1,5 mld zł, z czego tradycyjnie najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje – 370 mln zł, a najmniej na kulturę – niespełna 43,8 mln zł.

Z budowy obwodnicy nie rezygnują

Wśród ważniejszych inwestycji drogowych można wymienić takie, jak budowa drogi od ul. Lubelskiej do ul. Warszawskiej (prawie 8 mln zł), budowa prawoskrętu z ul. Poczty Gdańskiej w al. Wyzwolenia (prawie 3 mln zł), rozbudowa ul. Jana Pawła II od Ustronnej do Budziwojskiej pod Pomnik Grunwaldu  (5,7 mln zł), ul. Św. Rocha na odcinku od ul. Św. Marcina do granic miasta Rzeszowa (9 mln zł), ul. Wieniawskiego (7,4 mln zł).

Miasto zapisało także 1,6 mln zł na obwodnicę południową, 147 tys. zł na tzw. Wisłokostradę w ramach której planowane jest połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i budowa mostu Załęskiego. Jest też 150 tys. zł na przebudowę ul. Mickiewicza. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, chce ją zamknąć dla ruchu i stworzyć z niej deptak. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

W ramach inwestycji drogowych powstaną także ścieżki rowerowe. Przykład? Rozbudowa al. Wyzwolenia, gdzie nowa droga dla jednośladów powstanie na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Okulickiego. Miasto na ten cel zapisało w budżecie 1,7 mln zł.

Drugą większą inwestycją rekreacyjno-rowerową będzie poszerzenie ścieżki wzdłuż Wisłoka – od Lisiej Góry do ul. Jarowej. Inwestycja warta 2,3 mln zł ma być gotowa do przyszłorocznych wakacji.

Dwa parki miejskie w nowej odsłonie

Jeśli chodzi o rekreację i zieleń to tu miasto można rzecz, zaszalało. Po pierwsze, dlatego, że całkiem sporo pieniędzy, w końcu, nie oglądając się na programy unijne, zapisało na rewitalizację rzeszowskich parków.

Remontu w przyszłym roku doczeka się Ogród Miejski im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Na ten cel miasto zapisało już 2,3 mln zł. O realizację tej inwestycji zabiegał w ostatnim czasie Marcin Deręgowski, radny PO, który w tej sprawie zorganizował internetową zbiórkę podpisów. W sprawę zaangażował się nawet jeden z mieszkańców, sam zaczął zbierać podpisy w sposób tradycyjny. Zebrał ich ok. 600. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Nowej odsłony doczeka się także park przy ul. Rycerskiej. Na realizację tej inwestycji zapisano na 2019 rok 3,8 mln zł. O szczegółach rewitalizacji pisaliśmy TUTAJ.

Pieniądze centrum lekkoatletyczne

Jeśli chodzi o sport, miasto na ten cel zapisało m.in. 22 mln na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego. W planach jest, aby na realizację PCL przeznaczyć 10 mln zł, które Rzeszów otrzymał z Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozbudowę hali na Podpromiu. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Ratusz zapisał także 50 tys. zł na budowę basenu solankowego przy Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej. O szczegółach tego pomysłu przeczytacie TUTAJ.

Ratusz sporo pieniędzy zapisał także na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które ma realizować przy współpracy z PKP. Miasto do tej pory w tej sprawie nie ogłosiło przetargu w formie zaprojektuj-wybuduj, choć inwestycję zapowiadało pod koniec 2017 roku. Powód? Brak porozumienia z PKP. O planach budowy RCK pisaliśmy TUTAJ.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Miasto na 2019 rok planuje także przebudować zatoki autobusowe na terenie Rzeszowa. Na to planuje wydać prawie 10 mln zł. Na przyszły rok zapisano także 188 tys. zł na budowę przejścia przez tory kolejowe, które połączy ul. Podkarpacką z ul. Zawiszy. O potrzebie tego przejścia i problemie, który wiąże się jego brakiemm pisaliśmy TUTAJ.

Unowocześnią podziemną trasę 

Jeśli zaś chodzi o inwestycje związane z infrastrukturą szkolną, to w budżecie miasta na 2019 znalazły się: budowa szkoły podstawowej na os. Bzianka (4 mln zł), Zespołu Oświatowego na os. Drabinanka (468 tys. zł) i przedszkola na os. Przybyszówka (49 tys. zł).

Ponadto, zaplanowano także m.in. budowę boiska sportowego przy SP nr 16 (200 tys.), hali sportowej przy ZSP nr 3 wraz z zapleczem i rozbudową pomieszczeń przedszkola (210 tys. zł), placu z zabaw przy SP nr 31 (180 tys. zł).

W przypadku kultury, to tu sporo pieniędzy pochłonie przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej, która naszpikowana multimediami, ma zyskać nowoczesny wygląd. Na ten cel zarezerwowano przeszło 17 mln zł.

Ważną miejską inwestycją szczególnie dla przyłączonego w 2010 roku os. Budziwój będzie budowa sieci kanalizacji. Na ten cel miasto w budżecie zapisało ponad 40 mln zł. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. Miasto zapisało także prawie 1,5 mln zł na realizację programu „Maluch do żłobka, rodzic do pracy”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Odnowią osiedlowe podwórka 

W przyszłorocznym budżecie znajdą się także pieniądze na rewitalizację podwórek i przestrzeni międzyblokowych na osiedlach Andersa  (4,5 mln zł) i  Śródmieście (2,4 mln zł).

Jeśli zaś chodzi o remonty tego, co już mamy, tu ratusz planuje m.in. wydać 128 tys. zł na na remont okrągłej kładki nad al. Piłsudskiego. O jej fatalnym stanie pisaliśmy TUTAJ. Ponadto renowacji i konserwacji doczekają się także nagrobki na Cmentarzu Starym przy ul. Targowej (20 tys. zł) i Cmentarzu Pobitno (10 tys. zł).

Ratusz zamierza także wyremontować cmentarze komunalne. Na ten cel w budżecie zapisano 100 tys. zł. W planach jest także remont ogrodzenia w parku przy ul. Wieniawskiego (50 tys. zł). Miasto teren zielony przejęło na wakacjach od Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do tej pory wykonano tam prace prorządowe.

Place zabaw do remontu

W budżecie miasta znalazło się także 20 tys. zł na remont placów zabaw. Na konieczność takich wydatków we wrześniu wskazywała jedna z mieszkanek Rzeszowa, która w internecie opublikowała zdjęcia fatalnie wyglądającego placu zabaw przy placu Ofiar Getta.

Miasto rewitalizację tego, jak pozostałych placów zabaw w Rzeszowie, ma wykonać w ramach programu rewitalizacji podwórek, który odbywa się w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Program będzie realizowany w latach 2019-2020 za łączną kwotę 28 mln zł, z czego Rzeszów ma otrzymać z ROF-u 22 mln zł.  

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama