Zdjęcie: Materiały firmy VIP
Reklama

Mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych będą płacić za wywóz śmieci o 5 zł więcej od osoby. Ci, którzy śmieci nie selekcjonują, będą musieli liczyć się z podwyżką cen od 7,5 zł do 8 zł za osobę. Nowe stawki od 1 maja br.

Nowe stawki zostały zatwierdzone podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Jeszcze w środę wydawało się, że wszystko jest jasne, gdy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa ogłosił, że podwyżka cen za odbiór śmieci od mieszkańców będzie jednakowa dla wszystkich – o 5 zł niezależnie od tego, czy się mieszka w bloku, czy w domu jednorodzinnym, czy się segreguje śmieci, czy nie.

Za luksus trzeba więcej zapłacić 

W czwartek okazało się, że ratusz mówił półprawdę. Gdy pojawił się gotowy projekt uchwały podwyższającej ceny śmieci okazało się, że ci, którzy nie selekcjonują śmieci będą musieli od osoby zapłacić więcej od 7,5 zł do 8 zł.

– Do 5 zł za osobę doliczone jest jeszcze 50 procent ceny za brak selekcjonowania śmieci. Ci, którzy nie segregują, zawsze płacą kwotę podwyższoną o 50 procent za to, że mają luksus niesegregowania śmieci – wyjaśnia Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa.

W czwartek zaproponowane przez ratusz nowe stawki za wywóz śmieci musieli zaakceptować miejscy radni. Nie obeszło się bez długiej dyskusji. Już na samym wstępie Robert Kultys (PiS) stwierdził, że stawki za śmieci liczone są chaotyczne. Odwołał się do środowej wypowiedzi rzecznika prezydenta Rzeszowa. 

Nowe stawki zaproponowane przez miasto radny Kultys nazwał także zdzierstwem. – Zmniejszenie kursów śmieciarek miało spowodować zmniejszenie cen. Dlaczego więc proponujemy drakońskie podwyżki? Mieszkańcy bloków zapłacą więcej o około 60 proc. a domów o ok. 40 proc. – mówił radny PiS.

Z jego wyliczeń wynika, że podwyżki powinny oscylować między kwotą 2 zł a 3 zł, a nie jak proponuje ratusz między 5 zł a 8 zł. Wiceprezydent Andrzej Gutkowski zwrócił uwagę, że matematyczne wyliczenia w tym przypadku nie mają sensu, bo pod uwagę trzeba wziąć jeszcze kilka innych czynników.

Jeden z nich, to chociażby fakt, że za odbiór odpadów od stycznia do marca miasto zapłaciło już 9 mln zł, a drugi, gospodarka komunalna musi się bilansować, więc do kosztów obsługi miasto samo nie może dopłacać. Gutkowski zaprzeczył też podwyżkom, które wyliczył Robert Kultys. – Nasza waha się od 19 do maksymalnie 25 proc. – przekonywał wiceprezydent. 

Czego żaden radny nie rozumie?

Konrad Fijołek, radny Rozwoju Rzeszowa, z kolei przypomniał, że na wzrost ceny za śmieci, wpływają m.in. wyższe stawki, które miasto musi teraz płacić PGE za utylizowanie opadów w wybudowanej spalarni na ulicy Ciepłowniczej. – To monopoliści narzucają nam wysokie ceny. Nikt z nas nie rozumie, dlaczego spalarnia zażądała takiej ceny [302 zł za tonę, za wywóz śmieci wcześniej do Kozodrzy stawka wynosiła 225 zł – przyp. red.] – mówił Fijołek.

Drugi Fijołek, ale Marcin i szef klubu PiS, zastanawiał się, czy władze miasta zrobiły wszystko, aby podwyżek cen za śmieci uniknąć. – Dlaczego miasto nie zostało współudziałowcem większościowym w spalarni? Gdyby tak było, wówczas miasto występowałby teraz w innej pozycji – mówił Marcin Fijołek.

– Aby być większościowym udziałowcem miasto musiałoby wygospodarować około 150 mln zł na budowę spalarni. Gdzie widział pan te pieniądze w naszym budżecie? – pytał Fijołka Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta.

Po ponad godzinnej dyskusji Sławomir Gołąb (Rozwój Rzeszowa) złożył wniosek o zamkniecie dyskusji. Za przyjęciem uchwały z nowymi stawkami za wywóz śmieci było 16 radnych, 6 z PiS było przeciw. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 maja. 

Śmieci od mieszkańców do końca br. odbierać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie. Miasto zapłaci spółce za to 31,6 mln zł. Podwyżki cen za wywóz śmieci to skutek rozporządzenia ministra środowiska z 2016 roku, które mówi o konieczności selekcjonowania odpadów na pięć frakcji, a nie jak dotychczas na trzy.

Mimo, że pod koniec ub. r. wykonanie rozporządzenia zawieszono na rok, to Rzeszów na to się nie załapał, bo w 2018 roku skończyła się umowa w MPGK, a nową trzeba podpisać na nowych zasadach. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

38 KOMENTARZE

 1. No to teraz niech mi wyjasni ten Mądry w Ratuszu ; jak to jest że w takiej Brukseli gdzie mieszkałem kilka lat temu za odbiór smieci nic nie płaciłem kupowałen worki w sklepie. i takie były tylko koszty związane z odbiorem śmieci ; też bylo kilka frakcji i – co?
  tam ten interes sie opłacał – no bo zawsze na świecie to złoty interes bo te popularne śmieci to nie śmieci to ;

  SUROWIEC – SUROWIEC- SUROWIEC
  i to gotowy do dalszego przerobu , posegregowany, naszymi rękami ,porozdzielany do odpowiednich worów, wykonaliśmy określoną prace – : O !
  I to nam Suwerenowi te dziady powinne płacic za ten Surowiec –
  a oni od nas kase wołają to jest postawione do góy nogami oni stoją na łbach i robią nas w ciula totalnie.

  Koniec cygaństwa i matactwa , to nan trzeba płacic za surowiec

  Czy jak kupuje chleb to mi piekarz płaci że se kupiłem chleb nie ja płaca tak samo ze ” śmieciami – z surowcem” oni od nas odbierają surowiec ( i to nam winni płacic ) a koszty transporu to sano czy jak jade po ten chleb to ja se płace czy piekarz mi płaci że do niego dotarłem co ?
  no ja to i oni niech se liczą odpowiednio dalej odsprzedając ” śmieci – surowiec” innym ( np.spalarni) do dalszego przerobu
  I tu mamy jak na dłoni cały przekręt z ibteresem zwanyn : Utylizacja śmieci : Totalny Wał
  Precz z zawracaniem Wisloka kijem i cygaństwem : O !

 2. Liczba mieszkańców – 193 631 stan na 14.02.2019 r i miasto ma podnieść o 5zł na osobie bo brakuje im 4 miliony z czymś
  193 000 * 5zł = 965000 na miesiąc
  965 000*9 miesięcy to= 8 685 000
  a miasto potrzebuje 4 miliony coś a teraz dodajcie wszystkie firmy w Rzeszowie im też podniosą cenę za śmieci.
  I co Teraz miasto nas okrada w biały dzień w białych rękawiczkach.
  Ja jestem ciekaw jak mieszkańców jest około 193 631 i Liczba firm zarejestrowanych w Rzeszowie na koniec 2016 r. – 26 489 około i każdy różnie płaci za śmieci to ile to jest kasy.

  http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/dane-statystyczne/rzeszow-w-liczbach

 3. ustawa o odpadach
  Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
  1) bioodpadach – rozumie się przez to ulegające biodegradacji odpady
  z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw
  domowych

 4. W przypadku prowadzenia przez gminę gospodarki komunalnej w formie spółki prawa handlowego gmina decyduje o bycie prawnym i gospodarczym spółki. Powierza MPGK realizację zadań i je finansuje. Koniec i kropka.

 5. Niesamowite – to dlaczego prezesi spółek które nie osiągają zysku (a takich jest mnóstwo) nie siedzą za tą twoją „niegospodarność”
  Żeby było zabawniej, na koniec roku specjalnie likwiduje się zysk, by np. nie płacić dywidendy.
  Gdzie uczą twojej ekonomii?

 6. A ja się nie zgadzam kto rządzi mają decydować mieszkancy to sie nazywa demokracja a nie Kaczynski bo to raczej w dyktaturach takie nakazy odgórne.

 7. Nie masz o czymś pojęcia to lepiej milczeć, poczytaj.Dyrektor ma dbać o firmę a nie o kieszeń mieszkańcow to nie Caritas.

 8. A najśmieszniejsze jeszcze jest to, że w Sejmie procedują ustawę, która powoła odpowiedzialność zbiorową wspólnot czy spółdzielni za brak sortowania śmieci. W skrócie: przyjeżdża śmieciara jakiś sąsiad nie posortował dobrze śmieci, to naliczają całej wspólnocie karę 4-krotności ceny…w następnym rachunku.
  Pamiętam jak Kopaczowa kłamała, że podwyżka cen wywozu śmieci i wprowadzana przez UE segregacja zlikwiduje dzikie wysypiska. Gówno zlikwidowała.

 9. Lodowisko było. Obleśne ale było. Teraz na jego miejscu jest już dzicz deweloperska. Jak (prawie) wszędzie w stolicy imitacji.

 10. Zgadzam się całkowicie z tym co zrobił Kaczyński , aby kadencje prezydentów , burmistrzów i wójtów skrócić do dwóch bo inaczej to Ferenc rządził by wieczność . A jak można rozegrać starego człowieka to widać choćby po spalarni śmieci.

 11. W artykule napisane o wysokości podwyżek, ale brak wzmianki z jakich wartosci. Owszem, doczytałem na innych stronach, ale rzetelność nakazuje podać konkrety.

 12. Miasto jest 100% udziałowcem spółki.
  Miasto ustala skład Rady Nadzorczej. Ma tam chyba 4 osoby.
  Miasto może wszystko, tylko musi chcieć 🙁

 13. Pod wcześniejszym artykułem napisałem, że w gm. Trzebownisko od początku obowiązywania ustawy o segregacji odpadów segregujemy na 5 frakcji (kubeł + worki: żółty, zielony, niebieski i brązowy), a koszt wywozu wynosi 8 zł/os./m-c. Cena zmieniła się tylko raz – trzy lata temu wzrosła o 1 zł (było 7 zł). Można? Można.
  No ale, wcześniejszy artykuł zniknął z RzN.

 14. Miasto przegrywa w sądzie za bezprawne zwolnienie dyrektora,który z najwyższą starannością dbał o kondycje finansową spółki którą kierował postępując zgodnie z rachunkiem ekonomicznym.Miasto wypłaca odszkodowanie i musi przywrócić zwolnionego dyrektora do pracy bo to nie Korea jeszcze nie.

 15. „http://www.mpgk.pl/www/spec/20170327/spr_finansowe2016.pdf”
  Polecam przestudiować.
  Nowszego nie znalazłem, ale zarobki zarządu ani rady nadzorczej raczej nie zmalały.

 16. Miasto jest właścicielem spółki.
  Miasto powołuje jej władze.
  Spółka stawia miasto pod ścianą dyktując cenę wywozu śmieci.
  Miasto wywala na bruk obecnego dyrektora, stawia nowego, pozostawia stare ceny i żąda realizacji zadania.
  Proste? – ale nie w mieście imitacji

 17. Wzorowy radny. Guma do żucia, telefon w ręce i godzinne myślenie jak by to już zakończyć zakończone wniskiem.

 18. A myślisz, że ten co masz teraz to Ci wystarczy na odbiór śmieci co dwa tygodnie? W domu nikt śmieci poza suchymi czy szkłem trzymać raczej nie będzie.

 19. Z tej podwyżki cieszą się władze Głogowa. Kiedy w styczniu ratusz zaproponował podniesienie opłat średnio o 100% i rezygnację z upustu dla wielodzietnych, koronnym argumentem było ” a w Rzeszowie jest drożej i będzie jeszcze drożej”. Teraz głogowskie proratuszowe media i agitatorzy prześcigują się w udostęponianiu tragicznch wiadomosci z Rzeszowa i hejtowaniu prezydenta. Ani słowa o tym że 90 % gmin jest taniej choć 100% udziałowcem w firmie odbierającej jest urząd gminy

 20. No zajebiście odbiór rzadziej niż do tej pory a ceny w górę. To jakaś j….. porażka. Komuś się w głowie po…… Coś się źle dzieje w tym mieście

 21. Skandal mniej kursów smieciarek i taka podwyżka. A sołtys dalej śni o inwestycjach których nie widać kolejka, lodowisko teraz stok narciarski. Policzmy ile pieniędzy zmarnował na przygotowanie projektów które leżą w koszu?

Comments are closed.