Rzeszów w latach 20. i 30. XX wieku. Niezwykła wystawa zdjęć Edwarda Janusza

0

„W międzywojennym Rzeszowie” – to tytuł wystawy, którą od czwartku (3 maja) będzie można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Zdjęcia zostały zrobione przez rodzinę Edwarda Janusza, najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa. 

 

Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Tematem wystawy jest życie codzienne w Rzeszowie w latach 20. i 30. XX wieku. Rzeszów posiada wspaniałą dokumentację fotograficzną tych czasów.

– Do 1914 r. Edward Janusz, a później członkowie jego rodziny wykonywali tysiące fotografii, które przetrwały do dziś i są skarbnicą wiedzy dla nas współczesnych – uważa Barbara Bokota-Tomala, specjalista plastyk z GFMR. W zbiorach galerii znajduje się 1850 negatywów szklanych autorstwa Edwarda Janusza i jego rodziny.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia mieszkańców Rzeszowa z okresu międzywojennego, wygląd miasta – mosty, fragmenty ulic, m.in. budowę kanalizacji na ul. Kopernika w 1936 r., budynki – willę syna Edwarda Janusza – Fryderyka oraz scenki rodzajowe – odpoczynek córek Edwarda Janusza nad Wisłokiem czy ćwiczenia członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Wystawę „W międzywojennym Rzeszowie” można zwiedzać od 3 do 31 maja, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, w soboty od 11:00 do 17:00. Wernisaż odbędzie się 3 maja (czwartek) o 14:00 w lokalu Galerii Fotografii przy ul. 3 Maja 9.

Edward Janusz zakład fotograficzny otworzył w Rzeszowie w 1886 r. w podwórzu kamienicy nr 18 przy ul. Sandomierskiej (obecna Grunwaldzka). Cieszył się ogromnym zaufaniem mieszkańców. Po śmierci Janusza w 1914 roku, zakład prowadzony był początkowo przez żonę Leopoldynę, a później do lat 70. XX wieku przez córki Helenę i Marię.

Od 26 kwietnia do 19 czerwca GFMR prezentuje również wystawę plenerową na ul. 3 Maja (wzdłuż budynku nr 9). Na planszach wystawy można obejrzeć scenki z międzywojennego Rzeszowa, m.in. wygląd ulic, wyścigi cyklistów, pierwsze dorożki, odpoczynek nad Wisłokiem, wizytę ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego w Zakładach Cegielskiego, a także początki motoryzacji i lotnictwa w naszym mieście.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz prywatnych: Mariana Błahuta, Marka Czarnoty i Zbigniewa Tybury.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama